שתף קטע נבחר

הפועלים: 1.4 מיליארד הפסד מפעולות רגילות

זאת, לעומת רווח של 2.328 מיליארד ב-2007. ההפסד הנקי של הבנק ב-2008 עמד על 895 מיליון שקלים. הפסדי הבנק בגין המשבר הפיננסי - 4.8 מיליארד שקל. אתמול התפטר מנכ"ל הבנק , צבי זיו, עקב חילוקי דעות עם יו"ר הבנק, דנקנר

בנק הפועלים פרסם הבוקר (ה') דו"ח שנתי קשה בצל המשבר הפיננסי הגלובלי, המשקף ברובו את הפסדי הבנק בגין מכירת נכסים בעקבות החשיפה למשבר המשכנתאות בארה"ב. מדובר בהפסד השנתי הראשון שמציג הבנק בעשרים השנה האחרונות וההפסד הרבעוני הראשון מאז הרבעון הראשון ב-2002.

 

הדו"חות מגיעים יום לאחר התפטרות מנכ"ל הבנק, צבי זיו, על רקע חילוקי דעות עם יו"ר הדירקטוריון על אופן ההתמודדות עם המשבר, וכן על רקע ביקורת שהשמיע לאחרונה המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, על תפקוד הנהלת הבנק.

 

בשנת 2008 הפסיד הבנק 1.469 מיליארד שקלים מפעולות רגילות (רווח תפעולי - לא כולל פעולות חד פעמיות בלתי רגילות), זאת לעומת רווח של 2.328 מיליארד ב-2007. ההפסד הנקי של הבנק אשתקד (כולל פעולות רגילות) עמד כ-895 מיליון שקלים, כשברבעון הרביעי אשתקד הפסיד הבנק 363 מיליון שקלים. מדובר בהפסד הגבוה בהרבה מהערכות להפסד של כחצי מיליארד שקלים ב-2008 כולה, ושל 250 מיליון ברבעון הרביעי.

 

הפסד זה מהווה תשואה שלילית בשיעור של כ- 4.8% על ההון העצמי, ונובע ברובו מהפסד בסך של 3.12 מיליארד שקלים לפני מס, לאחר סגירת החשיפה לאגרות חוב מגובות משכנתאות.

 נקודת אור אחת במאזן היא העלייה ביחס הלימות ההון ל-11.15%, בסוף 2008.

 

הפסדי מימון בסך 4.8 מיליארד שקלים

ההפסד נובע ברובו מהפסדי מימון של 4.8 מיליארד, בגין המשבר הפיננסי, הכוללים את הפסדים ממימוש ניירות ערך מגובי משכנתאות, מתיק נגזרות האשראי ומירידת ערך של ניירות ערך מגובי נכסים ואגרות חוב של מוסדות פיננסיים. סגירת החשיפה לאג"ח מגובות משכנתאות לבדה גררה הפסד של 3.12 מיליארד שקלים לפני מס.

 

שיעור ההפסד התפעולי בשנת 2008 הסתכם ב-7.8%. זאת, לעומת תשואת רווח נקי מפעולות רגילות להון העצמי של 12.3% בשנת 2007.

 

הצניחה בשוקי ההון העיבה אף על הבונוסים של ההנהלה. עלות השכר הכוללת של המנכ"ל היוצא, זיו, הסתכם ב-2008 ב-4.225 מיליון שקלים, ללא חישוב הטבות מבוססות מניות אשר ערכן ירד בפועל עקב ירידת ערך המנייה. עלות השכר הכוללת של יו"ר הדירקטוריון, דנקנר, הסתכם ב-4.791 מיליון שקלים.

 

דנקנר: עברנו טלטלה

"התוצאות הכספיות של בנק הפועלים לשנת 2008 משקפות את הטלטלה הקשה שעברה על הכלכלה העולמית, ובמיוחד המגזר הפיננסי, במהלך שנה זו", אמר יו"ר הבנק, דני דנקנר.

 

הוא הוסיף כי "הבסיס הפיננסי האיתן של הבנק, הגיוון בתחומי פעילותו ובמקורות המימון העומדים לרשותו, תגובותיו השקולות אך ההחלטיות, וצעדי המנע שהוא נקט ונוקט - כל אלה מספקים את הבסיס הנדרש להשגת תשואה על ההון בשיעור של בין 4% ל-7% בשנת 2009 ולצמיחה בטווח ארוך".

 

זיו: לא שיערנו את היקף המשבר

המנכ"ל היוצא, זיו, אמר במסיבת העיתונאים שנערכה עם פרסום הדו"חות, כי "התוצאות הכספיות של בנק הפועלים לשנת 2008 משקפות את המשבר העולמי והשלכותיו".

 

זיו הוסיף: "לא שיערנו בתחילת המשבר, את מלוא חוזקו והיקפו. אך שלא כמו רוב הבנקים והמוסדות הפיננסים שהמצב שיתק אותם, השכלנו להתנער, ליטול יזמה, ולפעול בנחרצות.

 

"לצד ההפסדים הנובעים מן המיתון, נרשמו גם הצלחות: הגדלנו את הון הבנק ואת יחס הלימות ההון; הישגנו גידול מרשים של יותר מ-19 מיליארד שקלים בפקדונות בארץ, וכאמור גדלנו משמעותית גם בהיקפי האשראי. במקביל, נוספו לבנק יותר מ-25 אלף לקוחות חדשים בישראל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר בנק הפועלים, דני דנקנר
מומלצים