שתף קטע נבחר

שיהיה לכם לבריאות

נתניהו עוד לא תפס עד כמה חשוב משרד הבריאות. נחוץ לנו שם שר בהיר מחשבה, שיוכל לחזק את המערכת שמספקת שירות מהטובים בעולם

מוזר איך מבין כל המשרדים שבנימין נתניהו ממציא כדי לרצות את מי שנקרא היום "נבחרי העם", נעדר משרד הבריאות.

 

למשרד הבריאות מוקצה התקציב השלישי בגודלו מבין משרדי הממשלה. אבל לצערינו, על תפקיד שר בלי תיק במשרד סגן ראש הממשלה, יש יותר קופצים מאשר על ניהול משרד הבריאות.

 

שירות הבריאות בישראל הוא מהטובים בעולם: היחס, המקצועיות, החופש לא לשלם סכומי עתק -  ראוי לציון כשמערכות הבריאות הציבורית בעולם הולכות וקורסות. זהו כמעט הדבר האחרון שנשאר ממדינת ישראל הקודמת, ממפא"י וממפם, שאנשים היו חשובים בעיניהן יותר מדברים אחרים.

 

אמנם מדי פעם אנו מתוודעים למחדלי המערכת. אך הלוואי שמי שמלינים עליה, יאושפזו פעם ויראו מה באמת קורה. הרופאים, גם הטובים שבהם, אינם אֵלים. הם יכולים לטעות, ונכון שטעות כזאת היא קריטית, אבל אין אף פעם מאה אחוז של שלמות, אפילו לא לאלוהים. בני אדם לפעמים עייפים, לפעמים חולים, ובכל העולם עושים טעויות רפואיות. אין אפס טעות. אבל הרוב הגדול בארץ מקבל רפואה מצוינת.

 

כמי שבשלוש שנים האחרונות מבלה רבות בבתי חולים, אני יכול לערוב לקוראים, שלא מחדלים קורים, אלא טעויות. לא הרופאה שנרדמה אשמה, אלא המצב שמחייב בתי חולים לעבוד בתנאים כלכליים קשים.

 

אין מילים בפי אלא לשבח את בתי החולים שבהם אני מבלה ימים רבים: היחס, הקשר האישי, התבונה, החוכמה במלאכתם של הרופאים, האחיות והאחים המצוינים. פה ושם יש גם איזה עשב שוטה. גם אני כמעט מתי ממה שקרה בעת ניתוח. אבל רופאי עשו כמיטב יכולתם.

 

אני לא בטוח שהיה זה חכם להציל אותי, ולהמשיך לעשות זאת עד עצם היום הזה, אבל הרפואה הישראלית מתנהלת מתוך תחושת שליחות. רופא שמציל חיים בארץ הזאת מרוויח בשנה מה שמנהל בנק כושל מרוויח ביום אחד, בלי הלילה.

 

משרד הבריאות הוא כה חשוב, יותר ממשרד הביטחון אפילו. נחוץ לנו שם שר בהיר מחשבה, שאכפת לו. נתניהו עוד לא תפס עד כמה גדולה חשיבותו. עליו לעשות הכל, ולהעביר תקציבים לשם. אל תשכחו את המשרד החשוב הזה.

 

יום אחד תיאלצו גם אתם לחכות להשתלת לב, אך יהיו חסרים לבבות להשתלה כיוון שרבנים יקשקשו משהו על העצמות שיביאו את המשיח. זה בדיוק דבר ששר בריאות חזק יכול לתקן.

 

ישראל של פעם הייתה ערש החיים. כשעוד הייתה יהדות אמיתית כאן, הצלת חיים הייתה מצווה גדולה. בתלמוד הירושלמי כתוב: "מי שמציל נפש, כאילו הציל עולם מלא". היהדות הרבנית הוסיפה לכך בתלמוד הבבלי את המילה "ישראל". אבל גם אם אם מדובר רק בנפש אחת מישראל דווקא, נדרש איש חזק במשרד הבריאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים