שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי , שאול גולן

לבני על ממשלת נתניהו: כולם שרים לענייני כלום

ציפי לבני נכנסה לתפקידה כיו"ר האופוזיציה, ונשאה נאום חריף במיוחד נגד הממשלה הרחבה, נגד הכניעה של נתניהו לתכתיבים סקטוריאליים בתקופה של משבר כלכלי, ונגד ה"ההתעסקות בכסאות" של מפלגת העבודה. על ברק: עשה את הונו הפוליטי דרך גיוסי כספים בעמותות, תמיד ימצא מי שיגן עליו במשטרה

עם הצגת הממשלה, נכנסה ציפי לבני לתפקידה כיו"ר האופוזיציה, בסערה. נאומה החריף של יו"ר קדימה הופרע פעמים רבות מספסלי הליכוד. לבני דיברה בתקיפות נגד הממשלה הרחבה מאוד של בנימין נתניהו ואמרה כי "עוד לא נולדה השיטה שהכריחה מנהיג - אם הוא מנהיג ולא פוליטיקאי - לקנות במחיר מופקע את שלטונו, ולשלם מכספי הציבור עבור כל כך מעט אצבעות תומכות, כל זאת בעת שישראל ניצבת בפני משבר כלכלי וחברתי עמוק".

 

משביעים ממשלה - כל העדכונים:

 

שרת החוץ היוצאת תקפה את נתניהו על המיליארדים שהבטיח לצרכים סקטוריאליים. "בממשלה הבאה ייפלו כל מוסדות התכנון והמקרקעין בידי גורמים סקטוריאלים ומאכערים... על ראשו של 'האיש הרזה' הפלתם היום את הממשלה המנופחת הזאת - שכולם בה שרים לענייני כלום, סגני שרים לשום דבר, ומרבי תארים מגוחכים. למה להסתפק רק בתארים האלה? תוסיפו תארים. הרי גם אם תברכו איש את רעהו כל בוקר בברכת הוד מעלתו, הדבר לא יוסף לכם מעלה אישית או ציבורית אחת. מכיסיו של האיש הרזה הזה החלטת לממן את ההסכמים הקואליציוניים שנתפרו במחשכים עוד טרם הבחירות עם ה'שותפים הטבעיים'".

 

יו"ר קדימה תקפה גם את מחליפה במשרד החוץ, אביגדור ליברמן: "בממשלה הזאת נמסרו כל תיקי אכיפת החוק כולם למפלגה אחת שראשה בחקירה. שר משפטים בתאום, שר ביטחון הפנים, יו"ר ועדת החוקה, הוועדה לבחירת שופטים - כל אלה נועדו להביא חשש בלב מקבלי ההחלטות במערכות אכיפת החוק והמשפט. אני יודעת שכל אלה לא יצליחו. יש בי אמון מלא במערכות המשפט ואכיפת החוק".

 

היא הזכירה כי היא יו"ר המפלגה הגדולה בישראל. "הייתי רוצה לראות הממשלה החדשה עושה את הטוב לאזרחיה ולמדינה. אזרחית ואם בישראל ואני מאחלת לממשלה ולעומד בראשה הצלחה. הצלחה במה שטוב למדינה, ולא רק במה שטוב לכם ולמפלגה - אתם מבינים? בימים של כיעור פוליטי מתחדד הצורך בשינוי שיטת הממשל. קדימה תפעל כדי שהבחירות הבאות יתקיימו בשיטה אחרת. שינוי השיטה הכרחיח, אך לא אתן למישהו להשתמש בזה כתירוץ".

 

"ברק תמיד ימצא מי שיגן עליו במשטרה"

בהתייחס לכניסת העבודה לממשלה, תקפה: "לעבודה אין עניין במהות, בתוכן ובערכים ועניינה בכיסאות בלבד. לנתניהו הייתה אופציה לאחדות אמיתית עם קדימה, אתה (נתניהו) עשית את הבחירה שלך. כולם רואים היום את התוצאה. בחרנו ללכת לאופוזיציה כי במקום לדבר על הצורך בשינוי השיטה, החלטנו לשנות את דרך ההתנהלות שמאס בה הציבור".


ציפי לבני, הערב במליאה (צילום: עמוס בן-גרשום, לע"מ)

 

מכאן עברה לבני למתקפה חזיתית על יו"ר העבודה, אהוד ברק, ועקצה גם את נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק: "מפלגת העבודה הצטרפה לממשלה הזאת, ובזמן הקובע כשיהיה עימות בנושאים שקשורים לאכיפת החוק, הם יזוזו באי נחת מסויימת על הכסא.. יו"ר העבודה ברק יזוז באי נוחות על הכסא, כי הוא צריך אחר כך להסביר לשופט בדימוס שהוא נכנס לממשלה כדי להגן על הגורמים האלה. יו"ר העבודה, אתם מבינים? האיש שאת הונו הפוליטי עשה דרך גיוסי כספים לעמותות ואת הונו הפרטי דרך הקשרים הפוליטיים, אבל תמיד יימצא מי שיגן עליו הן בשתיקה במשטרה ובין בנאום בוועידה ולפעמים גם וגם".

 

ושוב אל תאשימו את השיטה אנחנו אלה שקובעים את הנורמות ובעיניי גם בפוליטיקה ערכים כמו אחריי הם לא על תנאי.

לפני נאומה של לבני, נשא בנימין נתניהו את נאומו הראשון ושטח את משנתו המדינית והכלכלית. נאומו של נתניהו נקטע פעמים רבות בקריאות ביניים ואלה התגברו כשהחל נתניהו להקריא את רשימת שריו. חברי האופוזיציה הגיבו בבוז וחלקם אף ספרו בקול את מניין השרים. נתניהו הגיב בזעם מאופק ומתח ביקורת על חברי הכנסת: "אני לא זוכר אי פעם שביזינו את מעמד הכנסת. אני לא זוכר שאי פעם ברגעים קשים וגם אחרים - שהתנהגנו בחוסר ממלכתיות ואיני דורש מכם דבר שלא דרשתי מעצמי ומחבריי. אני לא זוכר את התופעות שאנו רואים כאן שקראו את עשרות השרים בממשלת האחדות של שרון וגם אחרות".

 

קודם לנתניהו, נשא ראש הממשלה היוצא, אהוד אולמרט, את נאום הפרידה שלו מתפקידו. אולמרט אמר כי קיים "פער בלתי נסבל בין הישגי הממשלה לביקורת עליה", אך הדגיש כי אין בו שמץ של מרירות, נרגנות וזעם. אולרמט התייחס בנאומו למאורע המכונן של ממשלתו - מלחמת לבנון השניה - ואמר כי "התיאורים המעוותים של המלחמה כתבוסה חטאו לאמת והיו רחוקים מהמציאות". הוא הודה לשר הביטחון לשעבר, עמיר פרץ, וכינה אותו "שותף הגון וישר". אולמרט הודה גם לרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, וכינה אותו "איש אציל וגיבור ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. ממשלה מנופחת
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
תקפה בחריפות את נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים