שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי , שאול גולן

הכנסת אישרה: ממשלת נתניהו יצאה לדרך

ברוב של 69 תומכים מול 45 מתנגדים אישרה הכנסת את הממשלה ה-32, שבראשה עומד בנימין נתניהו. חברי הכנסת שלי יחימוביץ', אופיר פינס, עמיר פרץ, איתן כבל ויולי תמיר מהעבודה לא השתתפו בהצבעה. דניאל בן סימון הצביע בעד

יש ממשלה בישראל: סמוך לחצות (יום ג') יצאה לדרך הממשלה ה-32, היא ממשלת נתניהו השנייה. בזה אחר זה עלו לדוכן 30 השרים ונשבעו אמונים. זה קרה לאחר שהכנסת נתנה אור ירוק ברוב של 69 חברי כנסת מול 45 מתנגדים. חמישה מחברי הכנסת של מפלגת העבודה נכחו במליאה, אך לא הצביעו.

 

באקט המחאה של העבודה השתתפו עמיר פרץ, שלי יחימוביץ', איתן כבל, יולי תמיר ואופיר פינס. לעומתם, ח"כ הטרי דניאל בן סימון הצביע בעד. חבר הכנסת היחיד שלא נכח בהצבעה הוא אחמד טיבי מרע"מ-תע"ל.

 

משביעים ממשלה - כל העדכונים:

שלושים מי יודע: פני הממשלה

נתניהו גילה: העבודה גם באופוזיציה

"השיטה השמינה אותנו". תירוצים בלי תיק

קרב ביהדות התורה: מי לא יהיה סגן שר הבריאות  

 

לאחר ההצבעה, נשבעו אמונים השרים. ראשון עלה ראש הממשלה: "אני בנימין נתניהו בן צילה ז"ל ובן-ציון יבדל לחיים ארוכים ובריאים, מתחייב כראש הממשלה לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה ולמלא באמונה את תפקידי כראש הממשלה ולקיים את החלטות הכנסת". נתניהו חתם על מסמך והתחבק עם יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין. לאחר מכן תפס את מקומו בראש שולחן הממשלה. במשך ההשבעה ישבו בקהל רעייתו של נתניהו, שרה, ובניו אבנר ויאיר ואחזו ידיים. לאחר ההצבעה זכה ראש הממשלה החדש למחיאות כפיים.

 

בתום ישיבת ההשבעה, אמר נתניהו: "זה יום מיוחד למדינת ישראל ויום מאוד מרגש לי ולמשפחתי. אני מרגיש בעיקר את כובד האחריות. אעשה את כל מה שאני יכול יחד עם חברי בממשלה ועם חברי הכנסת כדי להוביל את מדינת ישראל לעתיד טוב ובטוח יותר".

 

השרים החדשים

לאחר נתניהו הצהירו אמונים השרים על-פי סדר האלף-בית. יולי אדלשטיין - שר ההסברה והתפוצות. יצחק אהרונוביץ - השר לביטחון הפנים. אריאל אטיאס - שר הבינוי והשיכון. מיכאל איתן - השר המופקד על שיפור השירות הממשלתי לציבור. גלעד ארדן - השר להגנת הסביבה. זאב בנימין בגין - שר בלי תיק. בנימין בן-אליעזר - שר התעשייה, המסחר והתעסוקה. אבישי ברוורמן - השר המופקד על ענייני המיעוטים. אהוד ברק - סגן ראש הממשלה ושר הביטחון.

 

יצחק הרצוג - שר הרווחה והשירותים החברתיים. דניאל הרשקוביץ - שר המדע והטכנולוגיה. משה יעלון - המשנה לראש הממשלה והשר לנושאים אסטרטגיים. אלי ישי - סגן ראש הממשלה ושר הפנים. משה כחלון - שר התקשורת. ישראל כץ - שר התחבורה והבטיחות בדרכים. לימור לבנת - שרת התרבות והספורט. אביגדור ליברמן - סגן ראש הממשלה ושר החוץ. עוזי לנדאו - שר התשתיות הלאומיות. סופה לנדבר - שרת הקליטה.

 

סטס מיסז'ניקוב - שר התיירות. יעקב מרגי - השר לשירותי דת. דן מרידור - השר המופקד על שירותי המודיעין והוועדה לאנרגיה אטומית. יעקב נאמן - שר המשפטים. משולם נהרי - שר בלי תיק. גדעון סער - שר החינוך. יוסי פלד - שר בלי תיק. יובל שטייניץ - שר האוצר. סילבן שלום - המשנה לראש הממשלה, השר לפיתוח אזורי והשר לפיתוח הנגב והגליל. שלום שמחון - שר החקלאות ופיתוח הכפר.

 

ההצבעה נערכה בתום ישיבת הכנסת המיוחדת, שהחלה אחר-הצהריים בנאום הפרידה של אהוד אולמרט, ראש הממשלה היוצא. אולמרט אמר כי אין בו שמץ של מרירות או נרגנות אך "קיים פער בלתי נסבל בין הישגי הממשלה לביקורת עליה". ראש הממשלה היוצא סקר את מדיניות ממשלתו, הודה לשריו ולאזרחי המדינה ואיחל הצלחה לממשלה החדשה.

 

מיד לאחר מכן עלה לדוכן בנימין נתניהו והדיון במליאה הלך והתחמם. נאומו של נתניהו הופסק פעמים רבות בעיקר כאשר התייחס לאתגרים הכלכליים העומדים בפני ישראל.

 בהתייחס לאיום האיראני ציין ראש הממשלה הנכנס בנאומו כי "הקריאות להשמיד את ישראל מתקבלות במדינות העולם כמעט כדבר בשגרה. העם היהודי למוד לקח ולא יוכל להקל ראש ברודנים מגלומניים המאיימים להשמידו. היום איננו חסרי מגן. יש לנו מדינה, ואנו יודעים כיצד להגן עליה".

 

הנאום החריף ביותר שנשמע במליאה היה של יו"ר האופוזיציה החדשה ושרת החוץ עד לא מכבר, ציפי לבני. לבני תקפה את הממשלה הרחבה שהקים נתניהו ואמרה כי מדובר ב"ממשלה מנופחת שכולם בה שרים לענייני כלום וסגני שרים לשום דבר".


פורסם לראשונה 31/03/2009 23:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממשלת נתניהו נכנסת לתפקידה
צילום: רויטרס
שרה ואבנר נתניהו ביציע הכנסת
צילום: AP
אביגדור ליברמן. שר החוץ
צילום: AFP
סטס מיסז'ניקוב. שר התיירות
צילום: עטא עוויסאת
גלעד ארדן. השר להגנת הסביבה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים