שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סינדרום פסח: 43% עלייה בהרעלות מחומרי ניקוי

  יש מחיר לניקיונות החג: כשבוע לפני הפסח נרשמת עלייה של 43% במספר מקרי ההרעלות מחומרי הניקוי. 338 ילדים נפגעו השנה, לעומת 262 בשנה שעברה. הפגיעות החמורות ביותר - ממסירי שומנים

  פסח מגיע, עמו הניקיונות וגם, למרבה הצער, מקרים של הרעלות מחומרי ניקוי: מנתוני המרכז הארצי למידע בהרעלות בבית החולים רמב"ם עולה כי בשנה החולפת נרשמה עלייה חדה בהיפגעות ילדים מחומרי ניקוי וכימיקלים בתקופה שקדמה לחג.

   

  בשבוע שלפני פסח נרשמה עלייה של 43 אחוז במספר ההיפגעויות של ילדים עד גיל 6 מחומרי ניקוי, לעומת שבוע ממוצע. בשבוע שלפני פסח 2008 נפגעו 338 ילדים, לעומת הממוצע השבועי שהוא 237 ילדים. בשנת 2007 בתקופה שלפני פסח נפגעו 262 ילדים, עליה של 11 אחוז לעומת שבוע ממוצע.

   

  הכימיקלים השכיחים המעורבים בהרעלות הינם חומרי הלבנה (אקונומיקה), בסיסים, דטרגנטים, מסירי אבנית, קוטלי חרקים וממיסי שומנים. בשבוע שלפני הפסח נרשמה עלייה של פי ארבעה בחשיפה לחומרי הלבנה, עלייה של פי שישה בהיפגעות כתוצאה מחשיפה לבסיסים ועלייה של פי שניים מחשיפה למסירי אבנית ודטרגנטים. עוד עולה מהנתונים כי כמחצית מהחשיפות לחומרים רעילים בתקופה זו אירעו בבית, רוב הפגיעות הן בילדים מתחת לגיל 6.

   

  הפגיעה החמורה ביותר - ממסיר שומנים

  ההיפגעות מתכשיר להסרת שומנים היא החמורה ביותר בהשוואה להיפגעות מחומרים אחרים. מסירי שומנים קרים עלולים לגרום לכוויות חמורות בזמן קצר ביותר, בהן: כיבים בלשון ובפה, פגיעות פנימיות קשות בדרכי הנשימה, בוושט, בקיבה, פגיעה בעיניים הנגרמת כתוצאה מהתזת החומר לעיניים (מסירי השומנים לרוב נמכרים במיכלים המצוידים באקדח התזה) וכוויות בעור.

   

  בארגון "בטרם" מציינים כי אריזת ביטחון ואזהרות על אריזת המוצר אינם מספיקים ויש לאסור שימוש ביתי בחומר ניקוי זה.

   

  אורלי סילבינגר, מנכ"ל ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים ופרופ' ידידיה בנטור מהמרכז הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם, ממליצים לנקוט כללי בטיחות בשימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים:

   

  • אחסון חומרי ניקוי: יש למקם חומרי ניקוי הרחק מטווח השגתם של ילדים, במקום גבוה או נעול. מיד בתום השימוש, יש להקפיד להחזירם למקומם ולסגור את המיכל, כדי למנוע בליעה או שאיפה של חומרים רעילים וכוויות.

   

  • אריזה: מומלץ לקנות חומרי ניקוי ותרופות באריזות קשות פתיחה לילדים. יש להקפיד על השארת חומרי הניקוי והתרופות באריזתם המקורית תוך סגירת המיכל. אין לאחסן חומרי ניקוי בבקבוקי שתייה, גם אם מצוין על בקבוקי השתייה "חומר רעיל", פעוטות אינם יודעים לקרוא. אין לאחסן חומרי ניקוי בסמוך למוצרי מזון או בכוסות שתיה.

   

  • שימוש: אין לערבב חומרי ניקוי, ובפרט לא חומצות ומלבינים, תערובות כאלו משחררות גזים רעילים ועלולות להיות מסוכנות ביותר במקרה של שאיפה.

   

  במקרה של חשיפה לחומר רעיל ניתן לפנות לצד הפניה לסיוע רפואי, למרכז הארצי למידע בהרעלות, רמב"ם 04-8541900.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צביקה טישלר
  ניקיונות החג. המחיר הבריאותי
  צילום: צביקה טישלר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים