שתף קטע נבחר

ההגה עבר לנתניהו: אמשיך להתייעץ עם אולמרט

לראשונה נערך במשכן הנשיא טקס החלפת השלטון. רה"מ היוצא מנה את החוויות להן זכה בכהונתו וסייג: "לא זכיתי להגשים את חלום השלום". נתניהו הודה במיוחד לרעייתו שרה, ופרס הזכיר לו את יוזמת השלום הערבית

השרביט עבר באופן רשמי: יום לאחר השבעת הממשלה ה-32, במשכן נשיאי ישראל נערך הבוקר (יום ד') הטקס שבו הועבר תפקיד ראש הממשלה מאהוד אולמרט לבנימין נתניהו. בטקס השתתפו חברי הממשלות הנכנסת והיוצאת.

 

ממשלה חדשה - סיקור מלא ב-ynet:

 

במעמד ארבעה אנשים שכיהנו כראשי ממשלה - גם שמעון פרס ואהוד ברק - נתניהו הדגיש בנאומו ש"אין כל רע בניסיון". לאולמרט הוא פנה ואמר: "ארשה לעצמי לפנות אליך, להתייעץ, לשמוע את דעותיך באשר למשימות העומדות לנגד עינינו - והן רבות". 

 

ראש הממשלה הנכנס הודה למשפחתו - "לבּני, ששומרים אותי על קרקע המציאות ומחובר לעולמם של הצעירים, ולשרה רעייתי אם ילדי האהובה, ציר חיי משפחתנו.

 את זאת שאומרת לי שחוזקה של חברה נמדד באיך היא מטפלת בחוליות החלשות שלה. ערב הפסח הזה נזכור זאת. אין לנו מדינה נוספת, נשמור עליה ובעזרת השם היא תשמור עלינו", סיכם.  

 

אולמרט פירט בנאומו את החוויות להן זכה בתקופת כהונתו - ולא נמנע מאזכור "מבצעים שיתפרסמו בעוד שנים ארוכות ויסתבר משמעותם לביטחון מדינת ישראל". לאחר מכן סייג: "לדבר אחד לא זכיתי - להגשים את חלומי ולהגיע לשלום אמיתי עם שכנינו. התקדמנו רבות, אך טרם הושלמה המלאכה".


תמונה אחת - 30 שרים (צילום: רויטרס)

 

הוא ציין כי אחד המעמדים המרגשים והקשים ביותר עבורו היה לראות את דמעותיה של קרנית גולדווסר, עם השבת גופותיהם של אהוד גולדווסר ואלדד רגב. ראש הממשלה היוצא הזכיר גם את משפחת שליט: "כאבתי את כאבם והבנתי את אכזבתם".

 

פרס: יש רוב, והממשלה לגיטימית

הנשיא שמעון פרס היה הנואם השלישי. הוא הודה לאולמרט מקרב לב: "כהונתך התאפיינה בהכרעות ביטחוניות קשות שהניבו תוצאות אסטרטגית חשובות. לחלקן יפה עדיין השתיקה. היו לך ולממשלתך אתגרים כבדים מנשוא בחיזוק מעמדה הבינלאומי של ישראל, בשעה שהטיחו בה בליסטראות כבדות ללא הצדקה וללא התחשבות. עמדתם בהם כראוי".

 

בפנייתו לנתניהו, הדגיש את "המאמץ הרציני שהשקעת כדי לנסות וליצור שותפות רחבה".

 על רקע הביקורת הקשה על הקמת הממשלה הגדולה בתולדות המדינה - ציין הנשיא כי "אני מכיר את מלאכת המרכבה, שחיבור ארבעה גלגלים כדי להניעה, אינו עניין של מה בכך. אך ממשלה שזוכה ברוב פרלמנטרי, היא ממשלה לגיטימית".

 

אחרי שאולמרט הדגיש שלשום את הצורך בקבלת הכרעה עם הפלסטינים על בסיס עקרון שתי המדינות, פרס נמנע מבקשה מפורשת - אך אמר הכל מלבדה: "הממשלה היוצאת אימצה את חזון שתי המדינות לשני עמים, שיזם הממשל האמריקני והתקבל על דעת רוב מדינות העולם. ועל ממשלתך לקבוע את פני המציאות הבאה.

 

"פורסמה יוזמה ערבית לשלום אזורי. ואינני מכיר תחליף טוב משל שלום לאזור כולו, מה גם שהצורך בשלום נפגש עם האיום האיראני להשתלט על האזור שרובו ערבי", הזכיר עוד הנשיא בנאומו.

 

מזכיר הממשלה היוצאת, עובד יחזקאל, פתח את הטקס שנערך לראשונה במשכן הנשיא ואמר, בין היתר: "עם ישראל מעולם לא היה נוח להנהגה".

 עוד הוסיף כי "הפרק הבא שייכתב בדברי הימים מתחיל כאן ועכשיו". פרט לבני משפחות אולמרט ונתניהו, למעמד הוזמנו בין היתר יו"ר הכנסת, הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה וראש השב"כ.

 

הרכב ממשלת נתניהו - גם אחת הרחבות בעולם - אושר במליאת הכנסת סמוך לחצות, אמש. 69 חברי כנסת תמכו בממשלה, מול 45 מתנגדים. חמישה מחברי הכנסת של מפלגת העבודה נכחו במליאה, אך לא הצביעו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, היום במשכן הנשיא
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
אולמרט ביציאה מהטקס
צילום: ערוץ הכנסת
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
פרס. שתי מדינות
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים