שתף קטע נבחר

הטעה צרכנים באתר אינטרנט וייכנס לכלא

בית-המשפט גזר חמישה חודשי מאסר בפועל על מנהל חברת בסט פור יו, שהפעילה בעבר אתר אינטרנט באותו שם, בגין הטעייה בנסיבות מחמירות. בנוסף, נגזרו עליו שבעה חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי בסך 60 אלף שקל

בית-משפט השלום בראשון-לציון הטיל אתמול (ד') עונש של חמישה חודשי מאסר בפועל על מנהל חברת best4u (בסט פור יו), אושיר מיוסט, בגין הטעייה והטעייה בנסיבות מחמירות. ביהמ"ש קבע כי הנאשם מכר מוצרי מחשב לצרכנים ולא סיפק אותם, ובכך הטעה צרכנים בניגוד לחוק הגנת הצרכן.

 

השופט אברהם היימן גזר על מיוסט גם שבעה חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי בסך 60 אלף שקל, וכן ביקש ממנו לחתום על התחייבות בסך 200 אלף שקל, שלפיה יימנע מביצוע עבירה נוספת של הטעייה.

 

ביהמ"ש הטיל קנס בסך 10,000 שקל על כל אחת משתי החברות שהקים מיוסט לצורך ניהול עסקיו - בסט פור יו וקוויקנט - שקרסו מאז. כמו כן דרש ביהמ"ש מהחברות לחתום על התחייבות בסך 200 אלף כל אחת, שלא לבצע עבירות דומות.

 

גזר הדין ניתן בעקבות כתב אישום שהגישה תובעת משרד התמ"ת, עו"ד טלי קינן, שלפיו צרכנים רבים נותרו ללא המוצר, וכספם לא הושב להם.

 

הצרכנים נותרו בפני שוקת שבורה

בפסק הדין, שניתן ב-19 בינואר, קבע בית-המשפט כי מיוסט מכר סחורה באמצעות אתר האינטרנט שלו, והפיל צרכנים תמימים בפח כשלא סיפק להם את הסחורה ולא השיב להם את כספם. עוד קבע בית-המשפט כי הנאשם התנהג בתחכום במטרה להפיק רווחים, תוך פגיעה פוטנציאלית במספר רב של צרכנים שנחשפו לשיווק באמצעות אתר האינטרנט.

 

מתוך פסק הדין עולה כי מיוסט, שהיה שקוע בחובות כספיים, הוכרז חייב מוגבל באמצעים ונאסר עליו להקים חברה, עקף את האיסור על ידי כך שהקים וניהל שתי חברות באמצעות אשתו, ושיווק ציוד למחשבים לצרכנים באינטרנט.

 

לפי פסק הדין, מיוסט המשיך למכור ציוד מחשבים לצרכנים בידיעה שלא יוכל לספק את הסחורה עקב קשייו הכלכליים, לא נקט כל פעולה שהיא להביא זאת לידיעת הצרכנים, ובכך יצר מצג של "עסקים כרגיל".

 

עוד נמצא כי מיוסט לא החזיק מלאי המאפשר אספקה סדירה לצרכנים ששילמו בעבור המוצרים, ובפועל פעל כמתווך בלבד בין הספקים לבין שתי החברות שניהל. לאחר שקרסו עסקיו של מיוסט, נותרו הצרכנים בפני שוקת שבורה.

 

בית-המשפט קבע כי מדובר במקרה חמור ביותר, אשר מבחינת טיב המעשה דומה לעבירת מרמה או קבלת דבר בתחבולה, ואף קיבל את טענת התביעה שלפיה מקרים כאלה מערערים את האמון בחיי המסחר ופוגעים בציבור הצרכנים, ודרושה כאן הרתעה באמצעות ענישה מחמירה. אי לכך, החליט ביהמ"ש להטיל על מיוסט עונש של מאסר בפועל. 

 

  • יובהר כי מדובר באתר לשעבר שאינו קיים עוד. הדומיין שוחרר, ונקנה על ידי חברה אחרת, שאין לה שום קשר לתביעה, ומועמד כעת למכירה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: ויז'ואל/פוטוס
היזהרו מהטעיות. קניות ברשת
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים