שתף קטע נבחר

האופוזיציה התקוממה, אך הדיון בתקציב יתקיים

כל ראשי סיעות האופוזיציה פנו במכתב תקיף ליו"ר הכנסת, בדרישה שלא לקיים מחר דיון על כוונת הממשלה לאשר תקציב דו-שנתי: "תיקון חוקי יסוד כלאחר יד הופך את הכנסת ל'חותמת גומי'". ריבלין השיב: "בקשת הממשלה לגיטימית"

יושב ראש הכנסת, ח''כ ראובן ריבלין, דחה הערב (יום א') את דרישת סיעות האופוזיציה שלא לאפשר מחר דיון מזורז בכנסת על העברת תקציב המדינה לתכנון דו-שנתי.

 

  • לקריאת מכתב האופוזיציה ליושב ראש הכנסת - לחצו כאן

 

''כבר אמש פנה אליי יושב ראש סיעת מרצ, ח''כ חיים אורון, בבקשה לבדוק האם הדיון המזורז בבקשת הממשלה הינו כשר מבחינה משפטית. לאחר התייעצות עם היועמ''ש לכנסת, הוברר כי אין מניעה משפטית לקיימו ולבקש את הכנסת לאשר את בקשת הממשלה בשלוש קריאות", כתב ריבלין בתשובתו. 

 

יו"ר הכנסת הוסיף כי "מבחינה ציבורית ברור שכל ממשלה שהיתה נתונה בנסיבות מעין אלו, היתה נוהגת באותו האופן. נדמה לי שבסד זמנים של 45 יום, יקשה מאוד על הממשלה להגיש לכנסת, הצעת תקציב רצינית, יסודית, לאחר שהוכנה בכובד ראש ובהתאם לסדרי העדיפויות הראויים, במיוחד כאשר מדובר בתקציב דו-שנתי. נוכח הנסיבות האלו, בקשת הממשלה היא לגיטימית ומקובלת, ובכוחה של הכנסת לאשר או לדחות את בקשת הממשלה, אם היא מוצאת בה פסול".

 

האופוזיציה: מהלך שפוגע בכנסת

תשובתו של ריבלין הודפת את נסיון האופוזיציה לאחד כוחות ולמנוע את המהלך שהחל במשרד האוצר. במכתב ששיגרו ששת ראשי סיעות האופוזיציה לריבלין הם טענו כי "מדובר במהלך חמור מאין כמוהו, אשר פוגע עד מאוד בכבודה של הכנסת, ואף חמור מכך - פוגע במעמדה של הכנסת כרשות המחוקקת".

 

ראשי הסיעות כתבו כי המהלך חמור, שכן כוונתו להשיג את התיקונים בחקיקה בדרך של מחטף חוקתי, שלא יאפשר לכנסת להפעיל את שיקול דעתה או אף לדון בהצעות:  "מדובר, כך נראה, במהלך המכוון למנוע מן הכנסת את האפשרות לשמש כלי בקרה על עבודת הממשלה. תיקון חוקים, ובפרט חוקי יסוד, כלאחר יד ומבלי שחברי הכנסת יקבלו הזדמנות לדון בתיקון המבוקש בכובד ראש, הופך את הכנסת ל'חותמת גומי' של הממשלה, בבחינת כל אשר תחליט הממשלה יאושר באופן אוטומאטי בכנסת, כאילו מדובר בהליך פורמאלי בלבד".

 

על המכתב חתמו יו"ר סיעת קדימה ח"כ יואל חסון, יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון, יו"ר סיעת רע"מ-תע"ל ח"כ אחמד טיבי, יו"ר סיעת האיחוד הלאומי ח"כ יעקב כץ, יו"ר סיעת חדש ח"כ חנא סוויד ויו"ר סיעת בל"ד ח"כ ג'מאל זאחלקה.

 

"הממשלה מצפצפת על הכנסת"

בסוף המסמך כתבו יושבי ראש סיעות האופוזיציה בנימה אישית ליו"ר ריבלין: "אנו סבורים כי עליך, כיושב ראש הכנסת, אשר זכה לתמיכה מכל המפלגות המיוצגות בכנסת, מוטלת החובה לשמור מכל משמר על כבודה של הכנסת ומעמדה כרשות המחוקקת, ולמנוע מצב בו שמים את הכנסת וחבריה ללעג, ומבקשים לשנות חוקי יסוד ללא כל דיון מעמיק. עצמאותה של הכנסת ויכולתה לבקר כראוי את פעילות הממשלה חשובה לאין שיעור בפרט בשעה בה הממשלה נוהגת בחוסר אחריות ואינה בוחלת באמצעים במטרה להבטיח את שרידותה".

 

ח"כ חסון, שמפלגתו עומדת מאחורי היוזמה, אמר ל-ynet כי "הממשלה החדשה מצפצפת על הכנסת ומתייחסת אליה כאל גוף המפריע לה לממש את חזון התעתועים הכלכלי שלה. זה התחיל בעובדה שכל חבר קואליציה שני הוא שר

או סגן שר, דבר שהפך את הכנסת - מבחינת הקואליציה - לגוף חלול ומיותר. וזה ממשיך עתה בניסיון להעביר חקיקה מסוכנת והרת גורל תוך שעות בודדות וללא דיון מעמיק".

 

גם ברע"מ-תע"ל הביעו דעה דומה וח"כ טיבי הדגיש כי "מדובר בהליך לא תקין של שינוי חוקי יסוד. זה הליך לא ראוי והקואליציה מתחילה את דרכה בצורה לא דמוקרטית. כן אנחנו מתנגדים למחטפים חוקתיים שמתייחסים בזלזול לכנסת".

 

באופוזיציה הודיעו כי בדעתם לקיים דיון מעמיק בסוגייה, תוך הזמנת מומחים מתחומי הכלכלה והמשפט, בהם נגיד בנק ישראל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה ולחברה, ראשי האגפים במשרד האוצר וכלכלנים בכירים נוספים.


פורסם לראשונה 05/04/2009 20:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אופוזיציה בפעולה. לבני
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
"פגיעה במעמד הכנסת". נתניהו
צילום: אוליבייה פיטוסי פלאש 90
הדיון יתבטל? ריבלין
צילום: דודי ועקנין
מומלצים