שתף קטע נבחר

הרופא שאיבד בנותיו במבצע בעזה - מועמד לנובל

סיפורו הטרגי של ד"ר עז א-דין אבו אל-עייש, הרופא העזתי שאיבד את מרבית משפחתו ב"עופרת יצוקה", הגיע עד לוועדת הפרס בשטוקהולם. כעת, נבחר הרופא כמועמד לפרס נובל לשלום. "אקדיש הפרס לאנשים הפשוטים", אמר

ד"ר עז א-דין אבו אל-עייש, הרופא העזתי שאיבד את שלוש בנותיו מירי בשוגג של צה"ל במהלך מבצע "עופרת יצוקה", הוא אחד המועמדים לפרס נובל לשלום. אל-עייש קיבל לפני כשבוע מכתב מטעם ועדת הפרס בו התבשר רשמית כי הוא בין המועמדים לפרס היוקרתי.

 

"קיבלתי את הבשורה בתום פגישה עם נשיא הפרלמנט האירופי, בעת שביקרתי בבלגיה - שם זכיתי לאזרחות כבוד", סיפר אל-עייש בשיחה מקנדה. "לא הייתי קורא לתגובה הראשונית שלי שמחה, מבחינה אישית זה לא משמח, אבל זה כן מעודד אותי לתת תקווה לשני העמים. הפרס הזה יעביר את כל הטרגדיה שעברתי לדבר חיובי למען האנושות. זה ניצחון לאינטליגנציה, ניצחון לתקווה לשינוי חיובי בקרב שני העמים שלנו. אם אקבל בסופו של דבר את הפרס, אקדיש אותו לאנשים הפשוטים בשני העמים - לפלסטינים ולישראלים".

 

אל-עייש, העובד בבית החולים שיבא בתל-השומר, סיפר כי הברכות ואיחולי ההצלחה על מועמדותו, לא איחרו לבוא. "הראשון שהתקשר אליי היה השר אבישי ברוורמן. הוא בירך אותי ואמר שאני מייצג את כולנו. אני נמצא רגל בפלסטין ורגל בישראל. אם אני אצליח - כולנו נצליח".

 

הרופא העזתי הבטיח כי גם אם יזכה בפרס, הדבר לא ישנה את חייו או את דרכו. "אמשיך בשלי. זה אולי ייתן לי יותר אחריות אבל זה לא ישנה את הדרך בה אני מאמין. להיפך, זה רק יחזק אותי להמשיך ולפעול. זכייה בפרס לא תהיה סגירת מעגל, היא תהיה המשך ישיר לפעילות שלי למען חיי שלווה בקרב שני העמים... זה שאיש פשוט כמוני מועמד לפרס כזה רק מראה שאין דבר בלתי אפשרי. הדבר הבלתי אפשרי היחידי הוא להחזיר את הבנות שלי".

 

ומה בנוגע לאפשרות שהמועמדות לפרס תעודד אותו לשנות קריירה ולהיכנס לפוליטיקה? "היכן שאני אמצא את הדרך לשנות ולעזור - שם אני אהיה", הבטיח אל-עייש. "אני מוכן להקריב מזמני הפרטי למען המטרה הזו, אבל כרגע אני רוצה להציל חיי אדם. רפואה מקרבת לבבות, מצילה נפשות, מחלימה פצעים וזה בדיוק מה שאנחנו זקוקים לו עכשיו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי גזית
אל-עייש. רוצה להציל חיי אדם
צילום: רועי גזית
מומלצים