שתף קטע נבחר

טענה: שקם אלקטריק הטעתה צרכנים בפרסום

הקליניקה הצרכנית במכללה למינהל והמועצה לצרכנות: הרשת הטעתה לכאורה ב-3 פרסומים על הנחות. בין השאר, מדובר באי-פרסום המחיר המקורי. הרשת: מודים לכם על הערתכם; נתקן טעויות - אם הן קיימות

האם שקם אלקטריק הטעתה צרכנים במודעות פרסומת שפירסמה בעיתונים ובאתר הבית שלה? כך עלה מבדיקה שערכה הקליניקה הצרכנית במכללה למינהל עם המועצה הישראלית לצרכנות. מתוצאות הבדיקה עלה חשש להטעיות ולהפרת הוראות חוק הגנת הצרכן בפרסומי החברה.

 

הטעיה בפרסום

 

בבדיקה אותרו ליקויים, לכאורה, בשלוש פרסומות של שקם אלקטריק, שהכריזו על מבצע הנחות על מוצרים חשמליים. הפרסומות הופיעו בעיתונות הכתובה היומית במרס, תחת הכותרות "מבצע פוטוגני לחג", ו-"חגיגת מבצעים מחשמלת", וכן הופיעה פרסום בעניין גם באתר האינטרנט של החברה, שכותרתו "מבצע שחבל להחמיץ. מותגים גדולים במחירים מדהימים לקראת הפסח".

  

שירה אוחיון מהקליניקה הצרכנית במכללה בדקה את שלושת הפרסומים הללו, ומצאה שהם מזמינים את ציבור הצרכנים לרכוש מוצרים בהנחה, אבל באף אחד מהם לא מופיעים מחירי המוצרים לפני המכירה המיוחדת, באופן העלול להטעות צרכנים בדבר מידת ההנחה הקיימת, ככל שקיימת. נוסף על כך, לדבריה הדבר מקשה על הצרכן להעריך ולשקול את כדאיות הרכישה במסגרת המבצע. כמו כן מדובר בהפרה לכאורה של הוראות החוק.

 

כמה מוצרים במבצע?

לפי חוק הגנת הצרכן התשמ"א, על מי שמודיע ברבים על קיומה של מכירה מיוחדת להציג את מחירם של המוצרים לפני המבצע, ואת שיעור ההנחה או המחיר לאחר ההנחה.

  

לדברי אוחיון, המודעות אף מפרות, לכאורה, סעיפים נוספים בחוק, משום שלא פורסם בהן המספר המינימלי של כל הפריטים שבמבצע, ואת המספר המינימלי של הפריטים המוצעים בהנחה המקסימלית של המוצרים שהוא מעמיד למכירה מיוחדת.  למשל, לא נמסרו פרטים על מספר הפריטים של מסיר שיער, מכונת גילוח, קומקום, מעבד מזון ידני ומיקרוגל.

 

מספר הפריטים מסוג מצלמות דיגיטלית דווקא פורסם, ואולם נטען כי הוא קטן מדי לפרסום רחב היקף ממין זה. למשל, הוצעו כ-20 מצלמות דיגיטליות canon ומצלמת וידאו HD canon בלבד במחיר מבצע.

 

הממצאים הללו נשלחו לשקם אלקטריק ולמשרד התמ"ת, בין היתר. אם יתברר שאירעה כאן עבירה על הוראות החוק, שקם אלקטריק עשויה להיקנס או שתוטל עליה החייבות, שבמסגרתה החברה תפקיד ערובה כספית, שתחולט במקרה של הפרה נוספת של הוראות החוק.

 

הממונה על הגנת הצרכן במשרד התמ"ת, עו"ד יצחק קמחי, מסר ל-ynet בתגובה: "הנושא ייבדק".

 

משקם אלקטריק נמסר בתגובה: "שקם אלקטריק פועלת על-פי חוקי הגנת הצרכן. אנו פועלים לשיפור מתמיד, ומודים לכם על הערתכם לעניין פרסום המחיר לפני המבצע. שקם כמובן תתקן טעויות בפרסומיה - במידה וקיימות כאלה.

 

"באשר למבצע מ-8 במרס שהסתיים כבר - מלאי מצלמות מסוג קנון שפורסם הינו סביר, על סמך ניסיון העבר שלנו, ואכן במסגרת המבצע נמכרו רק שלוש מצלמות משני הסוגים ביחד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים