שתף קטע נבחר

אובמה בטורקיה: אנו דבקים בהבנות אנאפוליס

נשיא ארה"ב ניצל את נאומו בפרלמנט הטורקי כדי לשגר מסר לממשלת נתניהו והבהיר כי בעיניו ישראל מחויבת למפת הדרכים ולהבנות אנאפוליס. "לכך אשאף באופן פעיל", אמר אובמה והדגיש כי הדאגות הביטחוניות של ישראל הן לגיטימיות

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, שיגר היום (ב') מסר ראשון וברור לממשלת הימין החדשה בראשותו בנימין נתניהו. אובמה הגיע הכי קרוב עד כה לאזור, בביקורו הראשון במדינה מוסלמית - טורקיה. שם הוא דרש מישראל ומהפלסטינים לעמוד בהתחייבויותיהם למתווה מפת הדרכים ולהבנות שהושגו בוועידת השלום באנאפוליס.

 

"אני רוצה שזה יהיה ברור: ארצות הברית תומכת בחוזקה ביעד של שתי מדינות לשני עמים - ישראל ופלסטין - החיים זה לצד זה בשלום ובביטחון", הצהיר אובמה בנאום מיוחד שנשא בפרלמנט באנקרה. זוהי למעשה תגובתו הראשונה להצהרות הלוחמניות שנשמעו מפי שר החוץ הטרי, אביגדור ליברמן, וכן מלשכת ראש הממשלה.


אובמה בפרלמנט הטורקי. "מטרות משותפות" (צילום: AP) 

 

"זו המטרה ששותפים לה פלסטינים וישראלים ואנשים עם רצון טוב ברחבי העולם", הוסיף אובמה בנאומו. "זה היעד ששני הצדדים הסכימו לו במפת הדרכים ובאנאפוליס. זוהי המטרה שאליה אשאף באופן פעיל כנשיא".

 

המנהיג האמריקני לא פירט בנאום מה תהיה בדיוק דרישתו הספציפית מהצדדים, אבל הדגיש: "אני יודע שהדרך קדימה תהיה קשה, אבל הישראלים והפלסטינים חייבים לנקוט את הצעדים הדרושים לבניית אמון. שניהם חייבים לעמוד בהתחייבויות שלהם, להתגבר על הכעס הישן ועל הפוליטיקה של הרגע ולהתקדם לקראת שלום יציב ובר-קיימא".

  

"אנחנו חייבים להושיט יד לפלסטינים הנזקקים ולסייע לחיזוק מוסדותיהם. אנחנו חייבים לדחות מעלינו את השימוש בטרור ולהכיר בכך שהדאגות הביטחוניות של ישראל הן לגיטימיות", הוסיף.


אובמה ועמיתו הטורקי עבדאללה גול, היום (צילום: רויטרס)

 

בנאום היסטורי במדינה המוסלמית הבטיח הנשיא אובמה: "ארצות-הברית אינה ולעולם לא תהיה במלחמה עם האיסלאם". אובמה רואה בטורקיה כמדינה הטובה ביותר לגשר על הפער בין המערב לעולם המוסלמי, ובין ישראל למדינות ערב.

 

"אסור לנו להיכנע לפסימיות ולחוסר אמון", הוא הזהיר את הפרלמנט הטורקי, "עלינו לחפש כל הזדמנות להתקדמות", אמר הנשיא והתייחס למעורבותה הקריטית של טורקיה במשא ומתן הבלתי ישיר בין ישראל לסוריה. בנאומו, חזר אובמה שוב על תמיכתו בצירופה של טורקיה לאיחוד האירופי, והבהיר כי הוא שותף לעמדתה הנוקשה כלפי הטרור הכורדי.

 

אובמה לא שכח להזכיר את המדינה השכנה, איראן, שלדבריו מחבלת בשלום ובביטחון המזרח התיכון. "השלום באזור יקודם אם איראן תוותר על השאיפות שלה לנשק גרעיני. אף אחד לא ירוויח מהפצת נשק גרעיני. אזור זה ידע מספיק אלימות, מספיק שנאה. הוא לא זקוק למירוץ אחר נשק יותר חזק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבטיח להתערב. אובמה
צילום: AP
מסר מאנקרה. נתניהו
צילום: אוליבייה פיטוסי פלאש 90
מומלצים