שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הקאמרי מציג: תוכנייה בצל המשבר הכלכלי

  מחזמר על פי שיריו של שלמה ארצי, "גטו" של סובול עם איתי טיראן ומחזות ישראליים חדשים של הספרי, מזי"א וגוב. זהו רק חלק מהרפרטואר שמתכנן התיאטרון לשנתיים הבאות, שיעמוד בסימן קיצוצי השכר ומסגרת תקציבית מצומצמת

  בתיאטרון הקאמרי הפנימו היטב את התנודות הלא רצוניות של הכלכלה הישראלית, חילופי הממשלות ומצב הרוח הציבורי, ובהתאם לכך מעדיפים ככל הנראה כאסטרטגיה שיווקית לפרוש רשת רחבה ולדבר לא מעט על חלומות ואופציות שימשכו קהל מנויים פוטנציאלי במקום להציג רפרטואר ברור וסגור.

   

  כך, למשל, מזה שלוש שנים מציגים בקאמרי במסגרת פריסת רפרטואר העונה את "קברט", "חתונת הדמים" והטרילוגיה של שמואל הספרי. גם היום (ב'), כשהציג התיאטרון העירוני תוכנית עבודה פוטנציאלית לקראת השנתיים הבאות, כללה התוכנייה את ההפקות הללו שאם ייצאו אל הפועל, לא יהיה זה לפני המחצית השנייה של שנת 2010.


  הספרי. חוזר לביים בקאמרי וישיק סדנת כתיבה למחזאים צעירים (צילום: משה שי)

   

  מנכ"ל התיאטרון, נעם סמל, הדגיש כי בשל המשבר הכלכלי קיצץ הקאמרי את מסגרת התקציב בחמישה אחוזים משכורות העובדים, השחקנים וההנהלה קוצצו בהיקף של עד עשרה אחוזים. עם זאת, אומר סמל, בתיאטרון החליטו להקפיא את מחירי המנוי בשל המיתון. לדברי המנהל האמנותי, עמרי ניצן, המיתון השפיע בהחלט גם על החלטות אמנותיות. "שמנו לעצמנו גבולות וזה אומר לחשוב על הצגות יותר מצומצמות מבחינת גודל כמו גם מחשבות על ליהוק שונה", אמר ניצן והוסיף, "בסופו של דבר מה שהתקבל הוא אריג פלורליסטי של ז'אנרים שאינו סופרמרקט לכל דיכפין אלא כזה שיש בו יד מכוונת. אנחנו מציגים מחזאות ישראלית חדשה, מחזאות שמביאה את החוויה היהודית, מחזאות מודרנית וקלאסיקה".


  יוסי פולק. יביים את "הצוענים של יפו" מאת נסים אלוני (צילום: גדי דגון) 

   

  מי שפתחו החודש את העונה הנוכחית של הקאמרי הן ההצגות "ע' 17" מאת שי להב ויוני זיכהולץ ובבימויו של נועם שמואל, וכן "קולות בלילה" מאת יהושע סובול ובבימויה של איה קפלן. שתי ההפקות הן חלק מפרויקט במאים צעירים שהתיאטרון מבקש לקדם. באוגוסט ייפתח המסך על ההצגה "הבדלה" מאת הספרי שגם יביים אותה. בהצגה, שמפגישה שתי משפחות שעומדות להשתדך, ישחקו בתפקידים הראשיים גיל פרנק, ענת וקסמן ומוטי כץ.

   

  בסוף יולי יחלו, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, החזרות למחזמר "ינטל" על פי ספרו של יצחק בשביס-זינגר ובעיבוד בימתי חדש של משה קפטן. קופרודוקציה נוספת של הקאמרי עם תיאטרון חיפה היא "ימי שלישי עם מורי", בבימויו של משה נאור ובכיכובם של יפתח קליין ויוסי גרבר שתנעל את השנה האזרחית בדצמבר. 


  נאווה סמל ואלה מילך שריף. חוזרות לימי בראשית המדינה (צילום: ז'רר אלון)

   

  ברשימת ההצגות המתוכננות לשנה זו תהיה גם "פדיון הבן" מאת חנן פלד, שיציג לראשונה מחזה פרי עטו על במת הקאמרי. זהו מחזה על אב ניצול שואה ובנו שחוזרים לגרמניה כדי לקבל פיצויים ונדרשים להתמודדות עם סודות מן העבר ומערכת היחסים המורכבת ביניהם. את המחזה יביים רמי דנון.

   

  יהודי צפון אפריקה תחת הכיבוש הנאצי

  בנובמבר יציג הקאמרי את "הצוענים של יפו", מחזה המופת של נסים אלוני שהוצג לראשונה ב-1971 וחוזר לבמה בבימויו של יוסי פולק. באותו החודש תעלה גם ההפקה "לעוף מכאן", אופרה קאמרית מאת נאוה סמל ואלה מילך שריף, שחוזרות ומשתפות פעולה - הפעם תחת ידה של הבמאית יעלי רונן. כמו האופרה הקאמרית הקודמת שהעלו שתי היוצרות על במת הקאמרי, "צחוק של עכברוש", כך גם הפעם שותפה בהפקה היא התזמורת הקאמרית הישראלית. בהפקה הנוכחית חוזרת נאוה סמל לשנותיה הראשונות של מדינת ישראל ומספרת על מפגש בין נערה צעירה לסנדלר שעלה מתוניס. זהו סיפור התבגרות שמשלב בין מזרח ומערב ומגולל את הפרק העלום של יהודי צפון אפריקה תחת הכיבוש הנאצי.


  סובול. פתח עם "קולות בלילה" וחוזר לסיבוב נוסף עם "גטו" (צילום: מרב יודילוביץ')

   

  בסוף השנה יעלה אנסמבל עתים שייסדה ומנהלת כלת פרס ישראל, רנה ירושלמי, את ההפקה "הרצל", שלמרות הכותרת לא תגולל את הביוגרפיה של חוזה המדינה אלא תערבב בדרכה של היוצרת התעסקות בדמותו, חלומותיו וכתביו מול המציאות, פרי החלומות.

   

  בתחילת 2010 יחזיר תיאטרון הקאמרי לבמה את "גטו", מחזהו המופתי של יהושע סובול. המחזה, שהפך לקלאסיקה ישראלית, הוצג בכל רחבי העולם ועלה לאחרונה לפני 12 שנה על במת תיאטרון חיפה. באמצעות סיפורו המרתק של תיאטרון שפעל בגטו וילנה בין השנים 1942-1943, חושף סובול את בעיות הקיום בגטו ואת המאבק העיקש שניהלו היהודים שחיו בו לנהל חיי תרבות תוססים ולשמור על צלם אדם. בתפקיד מפקד הגטו אמור לשחק איתי טיראן. במקביל עתיד לעלות על הבמה גם המחזה החדש של עדנה מזי"א, "האריסטוקרטים", דרמה משפחתית המכסה על סודות אפלים. בתפקיד הראשי ישחק גיל פרנק.  

   

  ההפקה שאמורה לנעול את העונה היא "לילה לא שקט", מופע תיאטרון מוזיקלי על פי שיריו של שלמה ארצי בעיבודה ובבימויה של יעלי רונן. "הכתיבה של ארצי היא תעודת הזהות של הישראלים בני דור המדינה", אומר עמרי ניצן.

   

  לצד התחדשות הרפרטואר ישיק התיאטרון במהלך העונה, ככל הנראה כבר באוגוסט, אולם תיאטרון חדש שהוקם מכספי תרומות מארצות הברית. מדובר בחלל של 200 מקומות להצגות פרונטליות שמחזק את מה שניצן מגדיר כחזון האולמות הקטנים. "אולי זהו המסר של התיאטרון מול שאר המדיות שעוטפות אותנו. אנחנו עדיין מחפשים את האינטימיות במפגש בין הקהל לשחקן", הוא אומר.

   

  עם חזרתו של שמואל הספרי לעבודה בתיאטרון הקאמרי ישיק המחזאי והבמאי גם סדנת כתיבה שתיעשה בשיתוף עם איגודי הכותבים והתסריטאים ותחל בחודשים הקרובים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ארצי. גרסת המחזמר
  צילום: קוקו
  לאתר ההטבות
  מומלצים