שתף קטע נבחר

לילה בכנסת: כדורגל והפיג'מה של פואד העיראקי

האופוזיציה ניסתה למשוך זמן והדיון על תקציב דו-שנתי נמשך עד הבוקר, אז הח"כים תפסו תנומה במקומות מוזרים, הגישו כריכים והתחרו במזנון. אחמד טיבי סיפק את הבדיחה המנצחת

"פואד קם, עזב את הכנסת, הלך הביתה ונכנס למיטתו. הוא עלה על פיג'מה, עם פסים. עכשיו, לפני שעה הטלפון לידו מצלצל. על הקו ראש הממשלה הלא מפוחד בנימין נתניהו. אומר לו 'פואד, קום, סור למליאה'. מיד התלבש פואד, נטש את הפג'ימה עם הפסים, והגיע במהירות הבזק למליאה, בניגוד להסכם של הקיזוז, אני אומר לו: 'פואד, אבל התקזזנו', הוא אומר לי 'אבל ביבי העיר אותי, הייתי על פיג'מה ואני עיראקי, אני חייב לזוז. והנה הוא".

 

פרצי צחוק עזים נשמעו במליאת הכנסת לפנות בוקר (יום ג') לאחר שח"כ אחמד טיבי סיפר מעל הדוכן את המעשייה הלילית על השר בנימין בן-אליעזר והפיג'מה. הייתה זו ללא ספק גולת הכותרת הקומית של ליל השימורים, שהסתיים רק הבוקר עם אישור הצעת הממשלה לתיקון החוק, כך שתוכל להגיש תקציב דו-שנתי.

 

"ההצבעות לקראת התקציב הן כמו נבחרת ישראל לקראת המונדיאל. התוצאה ידועה מראש, אבל הדרך זו העיקר", אמר ל-ynet ח"כ אורי אורבך מהבית היהודי. "אפשר היה לעשות את הכל בשעה-שעתיים מבלי שהדמוקרטיה תיפגע, אבל כנראה שהדמוקטרה צריכה לעבוד לפעמים לפי שעות כדי להראות שהיא מביאה תוצרת".

 

צלם הבית - והתנומה של פרוש

במהלך הלילה צילם ח"כ זבולון אורלב - שהפך ל"צלם הבית" של הכנסת בליל השימורים - מספר חברי כנסת ישנים. ח"כ מאיר פרוש גילה רוח ספורטיבית והסכים כי תמונתו תפורסם ב-ynet.

 

אם ללמוד מהפיליבסטר שהובילה הלילה האופוזיציה בראשות קדימה - הרי שלקואליציה של נתניהו צפויים חיים קשים. ח"כ יוחנן פלסנר נאם במהלך הדיון שלוש פעמים, בערך רבע שעה בכל פעם, וכחבר אופיזציה ניסה למשוך את הזמן ולהתיש את יריביו עם עשרות הסתייגויות.

 

"כמובן שבשעות הקטנות יותר של הלילה בחרתי לתבל את הביקורת בדוגמאות ובסיפורים אישיים", אמר פלסנר. "השתמשתי בהגדה של פסח, ואמרתי אילו נתניהו רק היה מפר את הכלל הזה דיינו, אילו רק היה מפר את הכלל הזה דיינו וכו'. הצגתי איך ביבי הפר את כל הכללים של עצמו".


גם באשדוד התעניינו בתוצאות הדיון בכנסת? (צילום: אלי אלגרט)

 

לדברי פלסנר, "רוב הלילה האופוזיציה נאמה, באיזשהו שלב כשקבענו את מועד ההצבעה לשבע וחצי בבוקר אני מודה שתפסתי תנומה באיזור פינת הקפה לחצי שעה, כדי שאחר כך גם הנסיעה הביתה תהיה בטוחה. זו הייתה שינה טובה ללא הפרעות, כי הרבה שרים וסגני שרים נרדמו גם הם לידי".

 

ישראל חסון הגיש קפה באמנות

אורלב סיפר עוד על אחורי הקלעים: "במליאה אמנם הייתה מלחמה בין האופוזיציה לקואליציה, אבל ב'מועדון' שלנו מאחורי המליאה - בפינת הקפה - הייתה אווירה אחרת לגמרי. עם השעות הקטנות של הלילה גם המתיחות התפוגגה, והיו פינות ישיבה משותפות חוצות קואליציה-אופוזיציה.

 

"לאחר שעובדי המזנון עזבו את פינת הגשת השתייה החמה, חברי כנסת הרגישו מה זה לעבוד במזנון ועשו ביניהם תורנות של הגשה. ח"כ ישראל חסון גילה מיומנות מדהימה בתפעול מכונת הקפה. הסיעות התחרו מי יזמין סנדוויצ'ים טובים יותר מחוץ למשכן. עם יד על הלב - לדעתי קדימה ניצחה בתחרות זו. חלק מחברי הכנסת כמובן הפכו את הכורסאות למיטות לעת צרה".

 

במקביל לדיון שארך יותר מ-20 שעות קרו כמה דברים במדינה - ביניהם גם משחק הכדורגל בין מכבי חיפה לאשדוד, על תוצאותיו עדכן את החברים ח"כ נחמן שי מקדימה.

 

ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד ניהל חלק מישיבת המליאה, והחזיק עד שבשש בבוקר פרש לישון על הספה בחדרו: "אחד החלקים שניהלתי בדיון עסק - תאמינו או לא - בכדורגל. האופוזיציה הייתה צריכה למשוך זמן וחבריה דיברו על הקבוצות האהובות עליהן, על התוצאות האחרונות ועוד. זה ללא ספק היה ערב ספורטיבי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
טיבי. מי יודע מדוע ולמה?
צילום: גיל יוחנן
ח"כ פרוש צובר כוחות
צילום: ח"כ זבולון אורלב
פואד בבגדי יום-יום
פלסנר. דיינו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים