שתף קטע נבחר
צילום: jupiter

פיקניק על אופניים

למה צריך להתלבט אם לצאת לטיול אופניים או לפיקניק, כשאפשר לשלב בין שניהם. בפארקים וביערות תמצאו בחול המועד פסח שפע של אטרקציות שיהפכו כל רכיבה משפחתית לחוויה בלתי נשכחת. נא להתגלגל בהתאם

צפון מרכז דרום 

ביער יתיר תוכלו לראות מקרוב איך באמצע הכלום יש יער עם יותר מארבעה מיליון עצים. אם רכבתם צפונה, תוך כדי רכיבה, תוכלו לעצור באגמון החולה, הדיוטי פרי של עשרות אלפי הציפורים שנודדות בעונה זו חזרה מאפריקה לאירופה. גם יער בית קשת מציע מצפורים מרהיבים לצד שולחנות פיקניק, ביער שוויץ יש פינות חמד לרומנטיקנים שביניכם. וביער חוף הכרמל תוכלו לפגוש מאות רוכבים על פני כ-10,000 דונם במורדות המערביים של הכרמל. כל אחד מהמסלולים שתבחרו מתאים לכל המשפחה. כל מה שצריך זה תיקי גב נוחים, תרמוס עם קפה או תה, סנדוויצ'ים וכמות נדיבה של מים ומצב רוח.

 

 

צפון

 

נודדים לאגמון החולה

אגמון החולה, שריד לביצות שכיסו בעבר את האזור, הוא תחנת ביניים עבור עשרות אלפי ציפורים הנודדות מדי שנה מאירופה לאפריקה ובחזרה וגם בית גידול למגוון מיני צמחים ובעלי חיים. קק"ל הכשירה במקום מסלול מעגלי שאורכו כ-8.5 קילומטרים. המסלול מתחיל במרכז המבקרים, פונה מזרחה, חוצה את נהר הירדן ועובר בין מצפורים, בוסתנים ושדות חקלאיים. הכניסה לאגמון לא כרוכה בתשלום.

 

באגמון תוכלו לשלב חווית רכיבה עם ערך מוסף חווייתי ופיקניק יוצא מן הכלל. מעבר לנוף ולמזג האוויר האידאלי לעונה זו, מציע האגמון שפע של עצי בוסתן ותצפיות לעבר העופות הנודדים, עופות מים ובעלי חיים נוספים. משך הרכיבה (ללא הפסקות) כשעה. תוכלו לעשות את המסלול כשאתם רכובים על אופניים או ברכבי גולף חשמליים. בכל מקרה, מומלץ להצטרף לאחד הסיורים המודרכים בעגלת המסתור. פתוח בכל יום, עד שעה לפני השקיעה. מגיעים מכביש ראש פינה –קריית שמונה (כביש 90), בין סימני ק"מ 457-458.


טיול אופניים באגמון החולה (צילום: אילנה פישר)

 

משתכשכים ביער שוויץ

מחפשים פינת חמד רומנטית, עם תצפית נוף מדהימה על הכנרת, הגולן וטבריה? יער שווייץ הוא המקום בשבילכם. דרך היער הראשית מצופה באספלט ואורכה 6 ק"מ. היא נמצאת בין טבריה לאכסניית הנוער פוריה.

 

בצדי הדרך הכשירה קק"ל שלושה מצפורי נוף, מהם נשקף נוף מרהיב של הכנרת, הרי הגליל, רמת הגולן והחרמון, וכן חניוני פיקניק ובהם מתקני משחק לילדים. לעין פוריה, הנמצא במתלול המזרחי של הר פוריה, כקילומטר ממזרח לפוריה עילית, מומלץ להגיע אחה"צ. מי המעיין נובעים מנקבה ונקווים אל בריכת אגירה. לצד הבריכות ואמת המים ישנם חניון ובו עצי דקל ואשל, שולחנות פיקניק וספסלי ישיבה בצל העצים וגשרוני עץ על תעלות המים. שביל ישראל עובר ליד המעין בדרכו לטבריה ולמושבה כנרת. על פי המסורת, נפגשו כאן שליחי דבורה הנביאה עם ברק בן אבינועם. מקום מדהים לפיקניק משפחתי.


מסלול נוף ביער שווייץ (ארכיון צילומי קק"ל)

 

מדוושים ביער בית קשת

לפני זמן קצר הושק סינגל חדש ביער בית קשת, אבל הוא מיועד למקצוענים. אם אתם מחפשים טיולי משפחתי בלב הגליל התחתון, דרך הנוף ביער בית קשת היא מקום מעולה. קק"ל הכשירה ביער דרך נוף באורך 18 ק"מ, משולטת היטב ומסומנת בסימון שבילים ירוק, עם שלל מסלולי טיול לרוכבי אופניים, באורכים משתנים בהתאם לרמת הקושי המבוקשת, מצפורים וחניוני פיקניק.

 

לאורך הדרך, מצפון לדרום, עד התבור, תעברו בחניון מלכת הולנד, חניון קטן בתוך חלקת עצי אורן הגלעין (צנובר) ומצפור תרען, שבראשו מגדל תצפית לאיתור שריפות יער, המשמש את יערני קק"ל. ביום עם ראות טובה ניתן לראות מכאן את החרמון. בהמשך אפשר לעצור במצפור אלוני בית קשת לתצפית על יער פארק אלוני התבור, ובשביל הטרשונים, שמטפס בין טרשוני הדולומיט בעלי הצבע האפרפר. בהמשך תל גובל, שממנו תצפית לעבר התבור וגבעת המורה, ומצפור התבור, המשקיף על ההר המבודד – התבור. הכניסה הצפונית ליער נמצאת כקילומטר וחצי מערבית לצומת גולני, בפנייה למחנה שמשון. לפני המחנה פונים ימינה לדרך נוף יער בית קשת.


תצפית ביער בית קשת (ארכיון צילומי קק"ל)

 

מתגלגלים בחוף הכרמל

מסלולי האופניים ביער חוף הכרמל, ההר הירוק כל ימות השנה, מתחילים בחניון אתא תורכ, הנמצא על כביש מס' 4 בצומת הכביש העולה למצפה עופר (סימן ק"מ 184). אורכו של המסלול הקל כ-8 קילומטר ומשך הרכיבה כשעה (ללא עצירות). מדובר במסלול קל יחסית, שרובו בדרך עפר. המסלול משולט ומתאים לכל המשפחה.

 

באופן כללי, יער חוף הכרמל במורדות המערביים של הכרמל, גדוש שבילי אופניים ורוכבים מכל הסוגים ומכל המינים. תמצאו בו ארבעה מסלולים המשתלבים זה בזה. ניתן לרכוב בין שבילי היער ולערוך אינספור וריאציות בין המסלולים השונים. בלב היער מצפה עופר, המשמש את תצפיתני קק"ל בקיץ לאיתור דליקות. היער משלב עצי נטע אדם עם עצי חורש ים-תיכוני. באביב מתכסה השטח בפריחה ססגונית. לצד כל אלה ישנם חניונים רבים. את המסלול תוכלו להתחיל גם משבילי רון, בדרך המסתעפת מכביש הגישה לכרם מהר"ל, כקילומטר לפני הכניסה למושב.


מדוושים ביער חוף הכרמל (ארכיון צילומי קק"ל)

 

חזור למעלה
מרכז

מדוושים בפארק מנשה

אם לא מתאים לכם להצפין, תוכלו לעצור בפארק מנשה וליהנות מטיול אופניים משפחתי בנופי נחל גחר, פארק ביוספרי המשלב יערות נטע אדם וחורשות של אלון התבור, שדות ומטעים ובאביב גם שלל פרחים ססגוניים.

 

אורכו של המסלול הקצר, שמתאים למשפחה, הוא כ-9 ק"מ, כשעה וחצי של רכיבה. הוא מתחיל בדרך העפר העולה אל היער (כביש 66), בין כביש יקנעם לצומת מגידו (סימני ק"מ 28-29), כ-600 מטר אחרי שער הפארק, ברחבת החנייה, ליד ביתן המודיעין. נעים לאורך המסלול האדום עד עין גחר, מעיין קטן שהוא מקום נהדר לפיקניק. בהמשך חוצים את נחל גחר על גשרון עץ, ממשיכים ופוגשים את דרך הפארק הסלולה, איתה תוכלו להמשיך לנחל השופט או לשער הפארק, חזרה לנקודת המוצא. מי שרוצה ויכול להמשיך לנחל שופט מוזמן לדווש לאורך המסלול שנמתח על פני כ-7 ק"מ נוספים.


פארק ביוספרי (צילום: גיא ברקאי)

 

לאורכו של נחל אלכסנדר

אורכו של נחל אלכסנדר, מהארוכים שבנחלי השרון, כ-32 ק"מ. מסלול האופניים בנחל ייקח אתכם מפארק קדם עד לפארק צבי-הנחל. אורכו של הקטע המזרחי במסלול, המתאים לכל המשפחה, כ-11 ק"מ. אורך הקטע המערבי והקשה יותר כ-3.5 ק"מ.

 

מתחילים מפארק קדם, שאליו אפשר להגיע מכביש מס' 4. בצומת רופין פונים מזרחה לעבר מושב חניאל. לפני המושב פונים ימינה בדרך עפר לפי השילוט. המסלול עובר לאורך נחל אלכסנדר על פי סימון שבילים שחור. אחרי כקילומטר לפארק קדם ישנו מקום נהדר לפיקניק, על גדות נחל אלכסנדר.

 

בהמשך המסלול תפגשו עוד לא מעט גשרים וחניוני פיקניק משני צדי נחל אלכסנדר, עד שתגיעו לכביש מס' 4 ולגשר מתחת לכביש, סמוך לקיבוץ מעברות. מכאן אפשר להמשיך למסלול המערבי, לקטע הנחל לדוגמה – "שבילנחל" ולפיתוח הנוף האינטנסיבי במקום, עד לפארק צבי הנחל, שחיים כאן, רוב הזמן מתחת למים.


מסלולי רכיבה לאורך נחל אלכסנדר (צילום: הדס בירמן)

 

הר איתן

הר איתן, בלב הרי ירושלים ליד מעיינות הסטף, מציע מסלול אופניים בין טרסות יפהפיות, שרידי בוסתנים, פסגות הרים, עמקים מוריקים, מנזר, חוות עזים, מעיינות, בריכות ופריחה אביבית מגוונת. אורכו של מסלול הרכיבה סביב הר איתן כ-8 ק"מ. מדובר בכשעת רכיבה. המסלול מעגלי ומשולט, ורובו בדרך עפר המתאימה לכל המשפחה.

 

מתחילים מרחבת החנייה של הסטף, במורד הדרך לכיוון מעיינות הסטף. בדרך תחלפו על פני טרסות מוריקות שהושבו לחיים. בחניון קק"ל פונים ימינה במסלול האדום לעבר הר איתן, רכס שלמון ומנזר יוחנן במדבר, סמוך למושב אבן ספיר ועין כרם. בהמשך יורדת הדרך שמאלה לעבר חוות עזים, שבה תוכלו לקנות גבינות צאן. תתפתלו עוד קצת עד שתגיעו לעמק רפאים ולבריכות הטיהור העגולות. תוכלו לעשות את אותו מסלול גם בכיוון ההפוך.

 

עוצרים לפיקניק בירקון

רכיבה לאורך גדת הירקון היא חווית טבע עירונית ונעימה, שיכולה להפוך בקלי קלות לטיול משפחתי מגבש ובלתי נשכח. יער ראש ציפור בצפון העיר תל-אביב הוא המקום לכך. מלבד שפע של שבילי הליכה, ריצה ואופניים, הפארק הוא גן עדן לחובבי ציפורים. אפשר לפגוש כאן ציפורי שיר במגוון צבעים ומינים, אבל האטרקציה היא ללא ספק גן ההרפתקאות.

 

חברת גני יהושע ועיריית תל-אביב הציבו במקום שפע של שולחנות פיקניק, ספסלי ישיבה ומתקני משחק מגוונים. במקום גבעה ירוקה, שנבנתה מהעפר הרב שנותר מאזורי הבנייה הסמוכים וממנה יש תצפית נפלאה על גוש דן. ביער מסלול לרוכבי אופניים ומסלול נפרד להולכי רגל זה לצד זה.


פיקניק בפארק הירקון (צילום: תומריקו)

 

חזור למעלה
דרום

מסלול ביער המלאכים

מסלול האופניים ביער המלאכים, או יער שחריה, על שם המעברה שהייתה כאן בשנות ה-50, חולף על פני אתרים קדומים בין גבהות השפלה למישור חוף הנגב. אורך המסלול המלא כ-10 ק"מ. אורך המסלול הבינוני, המתאים למשפחות, כ-5 ק"מ.

 

מדובר במסלול מעגלי, משולט ומסומן (כתום וירוק), המתחיל ברחבת החנייה של החניון המרכזי ביער המלאכים, ליד מגדל התצפית. מגיעים מכביש קריית גת- בית גוברין (כביש 35), כארבעה ק"מ מקריית גת. אחרי כ-400 מטר מגיעים לשביל בית הבד ומומלץ לרדת לטיול רגלי קצר בין בתי בד וגתות חצובים בסלע מהתקופה הביזנטית. מסלול האופניים ממשיך דרך חלקת חרובים עד לחורבת כרוע, שרידי יישוב יהודי. מכאן אפשר לחזור עם המסלול הירוק או להמשיך עם המסלול הכתום עד למפגש עם דרך קדם ועם מסלול הרכיבה התלול (מסומן באדום).

 

מדרימים ליער יתיר

יער יתיר הוא גדול היערות בישראל. ביער למעלה מארבעה מיליון עצים ובהם עצי מחט, עצים רחבי עלים, עצי בוסתן, איקליפטוסים ושיטים, כרמים ליין ושיחים שונים כמו רותם המדבר, שיח אברהם מצוי ועוד. בשנים האחרונות פותחו ביער דרכי נוף, שבילי טיול באופניים, אתרים ארכיאולוגיים וחניוני פיקניק. היער מהווה בית גידול לכרמים של יקב יתיר השייכים ל"כרמל מזרחי" ולחקלאים הגרים באזור.

 

תוכלו לדווש למאגר יתיר. המאגר סגור לכניסת מטיילים, אך הטיול אפשרי ומהנה ביותר. סביב המאגר שולחנות פיקניק, הדרך משולטת וקלה להגעה.


מאגר המים ביער יתיר (ארכיון צילומי קק"ל)

 

מקנחים ביער להב

מסלול טיול האופניים המשפחתי ביער להב משתרך לאורך הגבעות הדרומיות של שפלת יהודה על פני כ-5 ק"מ, כשעת רכיבה (מסלול כתום). למעוניינים, המסלול הארוך יותר בן 11 ק"מ (מסלול אדום). המסלול הקצר הוא מעגלי, משולט ומתאים לכל המשפחה.

 

נקודת המוצא בחניון המרכזי של היער, ליד מגדל התצפית. מגיעים מכביש בית קמה- באר שבע (40), כ-2.5 ק"מ מדרום לצומת בית קמה, או מצומת להבים- שוקת (31), בין סימני ק"מ 11-10. המסלול יוצא לכיוון הגישה ליער ופונה ימינה במורד דרך העפר, עד שרידי חורבת רימון ועין רימון - שרידי בית כנסת ויישוב יהודי מימי בית שני. ממשיכים עד לגדר קיבוץ להב. רוכבים במעלה הגדר וחולפים על פני בית הקברות של הקיבוץ חזרה לחורבת רימון ובהמשך לחניון ראש המסלול. ביער פועל מרכז ג'ו אלון, מרכז לתרבות ולמורשת הבדואית.

 


מגדל התצפית ביער להב (צילום: חוה בראון)

 

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוות עיזים בהר איתן
צילום: אוהד ריינהרץ
מומלצים