שתף קטע נבחר

10 המכות של הכלכלה העולמית

השנה החולפת היתה רצופה במכות כלכליות שניחתו עלינו בזו אחר זו, הכבידו את לחצם על כיסינו ושלחו אותנו לשוטט במדבר הכלכלי. נקווה שהמסע לארץ המובטחת לא יימשך הפעם 40 שנה

עשר מכות הנחית ה' על המצרים, עד שפרעה הסכים לשחרר את עם ישראל. גם בימים האלו המכות ניחתות - על הכלכלה העולמית. הממשלות מזרימות לבנקים מאות מיליארדי דולרים, על חשבון משלמי המסים, אך בינתיים המשבר נמשך.

 

כמו אז, גם היום, נאלצים אזרחי העולם, ובתוכם בני ישראל, לוותר לפרק זמן מסויים על הלחם ולהסתפק במצות, ולצעוד במדבר הכלכלי עד שיסתיים המיתון, ונגיע לארץ המובטחת.

 

המכה ה-1: משבר הנדל"ן

המכה הראשונה החלה רחוק מכאן, בקריסת שוק הנדל"ן האמריקני. אמריקנים רבים תלו שלטי "למכירה" משום שלא יכלו לעמוד בהחזרי המשכנתא שניתנו על ידי הבנקים חסרי האחריות. בניגוד לדעת מומחים, התברר כי ערך הנדל"ן יכול גם לרדת, והרבה.

 

המכה ה-2: נפילת הבורסות

וכך החלו הנפילות בשוק אג"ח משכנתאות הסאב פריים, שהתגלגלו בצורות מתוחכמות לניירות ערך רבים אחרים. והנה לכם המכה השנייה: צניחה של בורסות העולם, ובהן הבורסה בתל אביב, בעשרות רבות של אחוזים.

 

המכה ה-3: אובדן כספי החסכונות

את המכה השלישית, שפגעה בכיסי כולנו, הרגשנו קצת באיחור, כשצפינו בפנסיה שלנו מתכווצת לאחר שהחסכונות שלנו הושקעו בבורסה. ככה זה כשמקשיבים ליועצים שמסבירים עד כמה אג"ח חברות הוא דבר בטוח.


מאבק עובדי ויטה פרי הגליל. אצלם זה הצליח

 

המכה ה-4: הפיטורים

ומה קורה כשענק הצריכה העולמי, ארה"ב, מהדק את החגורה? הוא קונה פחות, מכולם, ופוגע בפעילות הכלכלית הגלובלית. בשלב זה הגיעו אלינו הפיטורים, המכה הרביעית. הפיטורים החלו בהיי-טק, אך התפשטו לכל חלקה טובה במשק. 

 

המשכורות הגבוהות של אנשי ההיי-טק פירנסו שורה של "תומכי היי-טק", וכך גם מי שלא הושפע באופן ישיר מהמשבר, קיצץ ופיטר עובדים כדי להיערך מבעוד מועד למיתון המתגבר.

 

המכה ה-5: התנהלות הבנקים 

והגענו למכה החמישית - הבנקים בישראל שמשאירים את הריבית על ההלוואות בשמיים. הבנקים הפסידו הון עתק בגלל המשבר, בגלל השקעות מוטעות והתנהלות שגויה. כעת הם צריכים להרוויח את הכסף בחזרה - על חשבוננו. 

 

המכה ה-6: קריסת העסקים

מכאן מגיעים למכה השישית - התמוטטות עסקים קטנים ובינוניים על רקע מחנק האשראי. כיוון שהבנקים לא מלווים לעסקים או דורשים ריביות מטורפות עבור כל הלוואה, ובמקביל הצרכנים קונים פחות, עוד ועוד בתי עסק נפגעים מהמשבר, ומפוטרים נוספים מוצאים את דרכם ללשכות התעסוקה. 


הצרכנים חוסכים, והעסקים נחנקים

 

המכה ה-7: המיתון עדיין נמשך

אם חשבתם שהרע מכל מאחרינו - אל תהיו בטוחים - חכו למכה השביעית - המיתון לא ייעלם בקרוב. הערכות הן שב-2009 כולה כלכלת ישראל והעולם יתכווצו. מה יהיה ב-2010? גם המומחים הגדולים נזהרים מנבואות שיתנפצו בפניהם מאוחר יותר.

 

המכה ה-8: תאוות הבצע

המכה השמינית, שעברה כחוט השני בין שכל שאר המכות, היא תאוות הבצע. יש תאוות בצע "קטנה", למשל זו של בכירי AIG שגם קיבלו סיוע של עשרות רבות של מיליארדים וגם חילקו לעצמם בונוסים שמנים. אבל יש כם תאוות בצע "גדולה", כמו למשל בפרשת ברנרד מיידוף, יו"ר נאסד"ק לשעבר, שגזל 50 מיליארד דולר מלקוחותיו, מחבריו, וממוסדות ללא כוונת רווח.

 

המכה ה-9: מצוקת העמותות

מצבן הקשה של העמותות מוביל אותנו למכה התשיעית. הגזל של מיידוף פגע קשות בתרומות מחו"ל, והמיתון פגע במתן התרומות לנזקקים שמספרם רק הולך וגדל. אך לא רק האזרחים קפצו את ידם, גם הממשלה מעדיפה שלא לראות את מה שמתרחש לה בחצר האחורית וממעטת לעזור.

 

המכה ה-10: הממשלה הרחבה

מה לעשות? צריך כסף על מנת לשלם משכורות לכל כך הרבה שרים, עוזרי שרים, נהגים ויועצים, ובל נשכח שגם את שולחן הממשלה צריך לשפץ ולהגדיל על מנת להכיל את המכה ה-10 שניחתה עלינו - הממשלה המנופחת.

 

בתום השנה הקשה שעברה עלינו, נותר רק לקוות שאם עברנו את פרעה - נעבור גם את זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משבר הנדל"ן בארה"ב
צילום: AFP
מומלצים