שתף קטע נבחר

מיטשל: כבר בחודשים הקרובים נפעל ל-2 מדינות

שליחו של אובמה נפגש עם ציפי לבני והבטיח "לפעול בנחרצות למציאת פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני" בקרוב

אחרי שהתקשה למצוא שפה משותפת עם שר החוץ החדש אביגדור ליברמן, ולפני שהוא נועד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו - פגש אחר הצהריים (יום ה') השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל את יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני. מיטשל הבטיח להפשיל שרוולים כדי לשכנע למעשה את ההנהגה הישראלית בנחיצותה של מדינה פלסטינית.

 

"זה האינטרס הלאומי שלנו שיושג שלום שניתן ליישמו במזרח התיכון, שיימצא פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני בצורת שתי מדינות לשני עמים - מדינה פלסטינית לצד מדינה יהודית.

 לכך נפעל בנחרצות כבר בחודשים הקרובים", אמר הסנאטור לשעבר לפני שנכנס לפגישה.

 

שליחו של הנשיא האמריקני ברק אובמה הדגיש: "כפי שאמרתי בעבר, הנשיא מחויב עמוקות ובאופן אישי להשיג את השלום במזרח התיכון שבסיסו שתי מדינות לשני עמים".


לבני ומיטשל. "הנשיא מחויב עמוקות" (צילום: ישראל הדרי)

 

לפני כחודשיים פגש מיטשל את לבני כשהייתה שרת החוץ. כעת, התייחס לתפקידה החדש: "הייתי גם מנהיג הרוב והייתי גם במיעוט, ואני יודע שכל דמוקרטיה דורשת מנהיגות פטריוטית בעלת ערכים ואופוזיציה ערכית ופטריוטית. אני בטוח שציפי לבני תספק זאת".

 

לבני: קיפאון לא משרת אותנו

לבני עצמה הדגישה את ההבדלים בין הנושאים עליהם תתעמת עם הממשלה, לבין אלו שבהם תגבה אותה: "כשיש צורך בלתת תשובה לאיראן או לטרור, אין בישראל הבדל בין הקואליציה והאופוזיציה. אין זה סוד שכשזה מגיע לנושא הפלסטיני יש הבדלים בין האופוזיציה לקואליציה בישראל".

 

לדבריה, "בעיני האינטרס הבסיסי של מדינת ישראל דורש תהליך. סטגנציה וקיפאון אינן משרתות את האינטרס של ישראל. הקיום של מדינת ישראל כמדינה שהיא בית לאומי לעם היהודי, ומדינה עם רוב יהודי, דורשת הכרעות.

 לכן אני מאמינה שבמקביל לשינויים בשטח, להשקעה בכלכלה הפלסטינית, ישראל צריכה לקדם תהליך מדיני על מנת לקבוע את גבולותיה ולסיים את הסכסוך".

 

לדברי מקורות בלשכת ליברמן, בפגישה הבוקר עם מיטשל הדגיש שר החוץ שדרושים רעיונות חדשים בתחום המדיני מכיוון שהגישה המסורתית לא הגיעה כה לשום תוצאה מעשית - וכי כל המחוות שנעשו עד כה הובילו למבוי סתום. השליח האמריקני שפך מים צוננים על תוכנית ה"שלום הכלכלי" של נתניהו. "מבחינתנו, זה אמור להיות חלק מהשיחות עם הפלסטינים", אמר לליברמן, והבהיר לו את הצורך בקיומן של שתי מדינות לשני עמים.

 

נתניהו עצמו נועד לפני הפגישה עם מיטשל עם שר החוץ הספרדי, מיגל מורטינוס. "מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, כמו שספרד היא מדינתו של העם הספרדי, עם שיוויון זכויות מלא למיעוטים", אמר ראש הממשלה. מלשכת נתניהו נמסר כי השר הספרדי אמר לו בנימה אישית: "אתה צריך לעשות שלום בדרך שלך, וידידי ישראל צריכים לעזור לך בכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני ומיטשל, היום. אופוזיציה פטריוטית
צילום: ישראל הדרי
ליברמן ומיטשל. דרושה גישה חדשה
צילום: AP
מומלצים