שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דרבן 2: השגריר בשוויץ הוחזר להתייעצויות בי-ם
  אחרי שנשיא איראן התקבל אחר כבוד בשוויץ, הורה ליברמן לשגריר הישראלי לשוב להתייעצויות, ואילו נציגת שוויץ בישראל זומנה ל"שיחה דחופה". במשרד החוץ הבהירו: זאת מחאה על ההתנהלות כלפי "מכחיש השואה". פולין הצטרפה למחרימות הוועידה. רה"מ: העולם לא למד לקח מהשואה

  מתיחות מול שוויץ על רקע ועידת האו"ם נגד גזענות. באחת מהחלטותיו הראשונות כשר החוץ, הורה הבוקר (יום ב') אביגדור ליברמן, לשגריר ישראל בשוויץ, אילן אלגר, לשוב להתייעצויות בישראל בעקבות פגישת נשיא שוויץ, הנס רודולף מרץ, עם נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד.

   

  דובר משרד החוץ, יוסי לוי, הבהיר כי מדובר במחאה על התנהלות שוויץ כלפי "מכחיש השואה שהתבטא לא אחת על הצורך למחוק ישראל מהמפה". ההחלטה התקבלה בהתייעצות ובאישורו של ראש הממשלה.

   

  בד בבד, זומנה ראש המשלחת הדיפלומטית השוויצרית לישראל, מוניקה שמוץ-קירגוז, ל"שיחה דחופה" במשרד החוץ, שבה הובע בפניה חוסר הסיפוק של ישראל מפגישת מרץ ואחמדי-נג'אד.

   

  אחמדי-נג'אד נועד אמש עם רודולף מרץ לארוחת ערב משותפת. ממשלת שוויץ מסרה כי הפגישה בין השניים עסקה בין השארבעונש המאסר שהטילה איראן על העיתונאית האמריקנית רוקסנה סאברי, שהורשעה בריגול. עוד נמסר כי השניים דנו בעניינים הקשורים לשיתוף הפעולה בתחומי האנרגיה והכלכלה.


  בישראל מוחים. אחמדי-נג'אד ונשיא שוויץ מרץ, אתמול (צילום: AP)

   

  עוד לפני הפגישה הביעו גורמים מדיניים בירושלים מורת רוח וכעס. "אין שום סיבה שבעולם להיפגש עם מכחיש שואה, נשיאה של מדינה שמייצאת טרור, שנאה ואנטישמיות", אמרו הגורמים. "פגישה עם אחמדי-נג'אד פוגעת חמורות בקואליציה המוסרית הבינלאומית מול איראן ומהווה צעד בלתי מכובד וראוי שלא יתקיים. שום מנהיג מדינה שמכבד את עצמו לא ראוי לו ללחוץ את ידו של מכחיש השואה מטהרן".

   

  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס להשתתפותו של אחמדי-נג'אד בוועידה בישיבת הממשלה השבועית. "בזמן שאנחנו נתייחד עם זכרם של ששת המיליונים, תתכנס בשוויץ ועידה שלכאורה מכוונת נגד הגזענות. אורח הכבוד בה הוא מכחיש שואה שלא מסתיר את כוונתו למחוק את ישראל מעל פני האדמה.

   אני מברך את המדינות שהחרימו את הוועידה. בניגוד לימים האפלים של אז, היום ניצבת מדינה יהודית חזקה". הוא הוסיף: "לצערנו לא כולם למדו את לקח השואה".

   

  שר החוץ ליברמן התייחס אתמול לוועידה. "ועידה בינלאומית בה גזען דוגמת אחמדי-נג'אד, המטיף השכם והערב לחיסולה של מדינת ישראל, מוזמן להשתתף ולשאת בה נאום מרכזי – מוכיחה את מטרת הועידה ואופייה", הוא אמר. ליברמן הסביר כי ישראל החליטה שלא להשתתף בוועידה כי הגיעה למסקנה שמטרתה - התקפה נוספת על ישראל, כפי שנעשה בועידת דרבן הראשונה, "שהשתלחה בישראל בפראות", כהגדרתו.

   

  במקביל, גם פולין לא תשתתף בוועידה - כך הודיע שר החוץ הפולני, רדוסלב סיקורסקי, לשגרירות ישראל בוורשה. בכך מצטרפת פולין לארה"ב, אוסטרליה, ניו זילנד, הולנד, איטליה, גרמניה וקנדה. צרפת הודיעה כי תשתתף בוועידה, אך הבהירה כי נציגיה יעזבו את הוועידה "לאלתר" אם הכינוס - ובעיקר הופעתו של נשיא איראן - יהפוך לבמה להשמעת אמירות גזעניות נגד ישראל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים