שתף קטע נבחר

גרמניה תיעדר מ'דרבן 2': האיחוד האירופי מתלבט

ערב יום השואה נפתחת בז'נבה ועידת האו"ם נגד גזענות, אך גרמניה מצטרפת לרשימת המחרימות המתארכת. "קיים חשש שהוועידה תנוצל לאינטרסים אחרים", הסביר שר החוץ שטיינמאייר. גם שבדיה לא תשתתף בוועידה. לעומת זאת, נשיא שוויץ בחר לסעוד עם אחמדי-נג'אד

ערב יום השואה מתכנסים נציגי העולם, בהם גם כאלו שמכחישים את עצם קיומה של השואה כמו נשיא איראן מחמוד אחמדי-נג'אד - לוועידה בינלאומית של האו"ם נגד גזענות. אך ערב הוועידה, המשיכו עוד כמה מדינות לפרוש ממנה בשל מורת רוחן מהתכנים האנטי-ישראליים הצפויים לעלות על סדר היום. האחרונה לעשות זאת היתה גרמניה. החלטה באשר להשתתפות האיחוד האירופי טרם התקבלה.

 

חוזרים לדרבן - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

שר החוץ הגרמני, פרנק-ולטר שטיינמאייר, הודיע אמש (יום א') רשמית כי ארצו לא תשתתף בוועידה המכונה "ועידת דרבן 2", שתיפתח היום בז'נבה. מסר ברוח זו אף הועבר לישראל שעות אחדות קודם לכן. "אנו מחרימים את הוועידה מתוך חשש שייעשה בה שימוש לאינטרסים אחרים",

אמר שטיינמאייר בתום התייעצות עם מנהיגים אירופים אחרים.

 

בכך הצטרפה גרמניה לישראל, ארצות הברית, איטליה, קנדה, ניו-זילנד, אוסטרליה והולנד, שכבר הודיעו שלא ישתתפו בוועידה, הצפויה לאשרר את החלטות הוועידה בדרום-אפריקה לפני שמונה שנים. בין היתר, תכלול הצהרת הסיכום אשרור לטענה כי ישראל היא "מדינה גזענית וכובשת" - יחידה מסוגה בעולם - וכי "ציונות היא גזענות".

 

בתוך כך, נמשך הלחץ על מדינות אירופיות נוספות שלא להופיע לוועידה השנויה במחלוקת. צ'כיה, המכהנת כעת כנשיאה התורנית של האיחוד, הודיעה כי תשלח לכינוס נציג בדרג נמוך. לעומת זאת, בריטניה וצרפת הודיעו כי ישתתפו באירועים, בהם יטול חלק גם נשיא איראן.

 

אחמדי-נג'אד נועד אמש עם נשיא שוויץ, המארחת את הוועידה, הנס רודולף מרץ. ממשלת שוויץ מסרה כי הפגישה בין השניים עסקה בין השאר בעונש המאסר שהטילה איראן על העיתונאית האמריקנית רוקסנה סאברי, שהורשעה בריגול. עוד נמסר כי השניים דנו בעניינים הקשורים לשיתוף הפעולה בתחומי האנרגיה והכלכלה.

 


אחמדי-נג'אד ונשיא שווייץ (משמאל) (צילום: רויטרס)

 

מאידך, מפעילים בשעות האחרונות כמה ארגונים בין לאומיים לזכויות אדם לחץ בניסיון למנוע ממדינות אירופיות החלטה שתחרים את הוועידה. בהודעה שפרסמו הארגונים נאמר: "אנחנו מצרים על היעדרן של כמה מדינות ודוחקים בממשלות אחרות שטרם אישרו את השתתפותן להשתתף בוועידה ולהפגין את רצונם לפעול נגד הגזענות".

  

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הסביר מוקדם יותר מדוע ארצו לא תגיע לכינוס. לדבריו, המארגנים

מתעקשים לכלול בו האשמות "צבועות" נגד ישראל. בנאום שנשא בפסגת מדינות אמריקה בטרינידד וטובגו אמר הנשיא האמריקני כי הוא מאמין במוסדות האו"ם, אך הוועידה בז'נבה מסרבת להסיר את החלקים שבהם מוגדרת ישראל כמדינה גזענית.

  

"הייתי שמח להשתתף במפגש מועיל שדן בנושאים כמו גזענות ואפליה בעולם", אמר אובמה, אך הדגיש כי נוסח טיוטת ההצהרה "מעלה התנגדויות רבות" ועלולה לאשרר את ההכרזה מוועידת דרבן, "שהפכה למפגש שבו המשתתפים הביעו סלידה מישראל באופן צבוע ושאינו מועיל". בהתייחס להצהרת הוועידה, אמר אובמה כי ארצו אינה יכולה לחתום על מסמך שאינה מאמינה בו.


פורסם לראשונה 19/04/2009 23:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדי-נג'אד. לחץ דיפלומטי
צילום: AFP
מומלצים