שתף קטע נבחר

פרס בוושינגטון: נתניהו רוצה לעשות היסטוריה

שבועיים לפני פגישת נתניהו-אובמה, נאם הנשיא פרס בכינוס איפא"ק ושיגר מסר ברור לממשל האמריקני: ממשלת ישראל תכבד את מחויבויות קודמותיה, השלום בראש מעייניו של רה"מ. לנאום הפריעו מפגינים שזעקו "לשחרר את עזה" - וסולקו

האם נשיא המדינה הוא שפורס את השטיח לראש הממשלה? יום לפני פגישתו עם נשיא ארצות-הברית, שיגר אחר הצהריים (יום ב') הנשיא שמעון פרס מסר חד-משמעי לאובמה: ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה לעשות שלום ובכוונתו לכבד את כל ההסכמים שנחתמו על-ידי ממשלות ישראל הקודמות.

 

פרס, שקיים פגישת תיאום עם נתניהו לפני צאתו לארצות-הברית, נאם לפני 6,000 באי הכינוס השנתי של איפא"ק - השדולה למען ישראל בוושינגטון - ואותת לממשל החדש כי ישראל תיענה בחיוב למאמצי השלום של ברק אובמה.

 

נאום הנשיא במרכז הכנסים בוושינגטון הופרע על-ידי קומץ מפגינים שהתמקמו בקדמת האולם הענקי, עלו על שולחנות וכסאות וקראו "לשחרר את עזה" ו"לסיים את הכיבוש". כמה מהם שייכות לקבוצת הנשים האנטי-מלחמתית "Corp Pink". המפגינים, שנרשמו לכנס, הוצאו מהאולם בכוח.


"שחררו את עזה" - דרשו המפגינות וסולקו (צילום: AFP)

 

"די למלחמות, די להרס, די לשנאה. עכשיו הזמן לשינוי", קרא פרס, שהביא מירושלים מחויבות בשם נתניהו: "בחיפוש אחר שלום, הממשלה הנוכחית בישראל תכבד את המחויבויות שנתקבלו על-ידי קודמותיה". הוא הדגיש: "מחר אפגוש את הנשיא אובמה ואעביר לו מסר של מדינה המשתוקקת לשלום".

 

כאשר הזכיר פרס את היבחרו של אובמה לתפקיד והתמודדות הממשל עם המשבר הכלכלי - הקהל הגיב במחיאות כפיים. "אני משוכנע שהוא יכול להפוך את המשברים להזדמנויות", אמר.

 

בהמשך, המדינאי הישראלי הוותיק דיבר כמי ששותף לסוד ומנסה להציג לאמריקנים את נתניהו החדש. "הוא היה פעם יריב פוליטי שלי, היום הוא ראש הממשלה שלי. הוא יודע היסטוריה ורוצה לעשות היסטוריה. במסורת שלנו עשיית היסטוריה זה עשיית שלום - ואני בטוח כי השלום הוא בראש מעיניו".


פרס נואם בוושינגטון. מדינה המשתוקקת לשלום (צילום: AFP)

 

למרות שהממשלה בירושלים טרם גיבשה מדיניות, קבע הנשיא כי מדובר בהזדמנות היסטורית. "אני שואל בפשטות: למה לחכות? ישראל מוכנה לנהל משא-ומתן עם כל מי שמוכן. היום יש הזדמנות לשלום אמיתי. ההיסטוריה היא לצדנו".

 

"שלום יכול לפרוץ כמו גייזר"

פרס הציב שני תנאים בסיסיים לשלום: "ראשית, שלום חייב להיות אמיתי, בר קיימא ומכובד הדדית. שנית, שלום חייב לאפשר לישראל להגן על אזרחיה". על הצד הפלסטיני, הוסיף הנשיא: "יש לו זכות לשלוט על עצמו, להשקיע את משאביו ולכוון את המרץ להיי-טק אזרחי, לא לרקטות צבאיות, שאזרחיהם יהיו משוחררים מפחד ורעב".

 

הוא דיבר בשבחיה של יוזמת השלום הסעודית שאומצה על-ידי הליגה הערבית. "ישראל אינה שותפה לכתיבת היוזמה, לכן היא אינה צריכה להסכים לכל מילה. למרות זאת, ישראל מכבדת את השינוי הרציני ומקווה שזה יתורגם למעשים".

 

פרס, שמביא עמו ניסיון מדיני שלא יסולא בפז, חלק שבחים למנהיגותו של הנשיא אובמה, "שתסלול את הדרך להסכם אזורי ולמו"מ דו צדדי משמעותי". הוא הדגיש: "הניסיון שלי לימד אותי ששלום לא בא בהכרח כתוצאה ממו"מ מפורט. שלום יכול לפרוץ מהאדמה כמו גייזר. זה יפה למתבונן ובלתי אפשרי לעצור בעדו".

 

הנשיא הזכיר, כי "אם אנואר סאדאת לא היה לוקח באומץ שעת טיסה אחת בין קהיר לירושלים, ספק אם שלום היה מושג. משהו דומה קרה בלחיצת יד בין מנדלה ודה-קלארק. אפילו משחק פינג-פונג הוביל לדיאלוג בין ארה"ב וסין".

 

בשיחה עם כתבים ישראלים לאחר הנאום, אמר ש"אין שום סיבה למתיחות ואפילו לא לסדק ביחסים בין ממשל אובמה לבין ממשלת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס בנאומו. מכשיר את הקרקע
צילום: AP
מחאה נגד הכיבוש באולם
צילום: AFP
אחד המפגינים מסולק מהאולם
צילום: AP
אובמה. ייפגש מחר עם פרס
צילום: AP
מומלצים