שתף קטע נבחר

בר-און בנאום תוכחה: שפעת חזירות בממשלה

שר האוצר לשעבר השתלח בממשלת נתניהו: "נתתם פמליות שיסחבו את התיק שאין לשר, ברשעות שאין למעלה ממנה". על מסע פרס לארה"ב: "פרקליט צמרת התאהב בלקוח ומרכך את השימוע". ארדן השיב: גלו ממלכתיות, הכלב לא חייב לנבוח

ממשלת נתניהו מכהנת רק שבועות ספורים, אבל כבר יש מי שקורא לשלוח אותה הביתה. בנאום אופוזיציוני חריף במיוחד, ניסח לפנות ערב (יום ב') חבר הכנסת רוני בר-און מקדימה את הקו התקיף כלפי הממשלה החדשה, והשתמש במילים "חזירות", רשעות", "חרפה" ו"שחיתות".

 

שר האוצר לשעבר דיבר בפתיחת מושב הקיץ במליאת הכנסת, במסגרת הצעת אי-אמון שהגישה סיעת קדימה בשל מה שכונה "מינוי מאות מקורבים לענייני כלום לממשלה אטומה ומנופחת בתקופת גזירות כלכליות קשות". בנאומו הטיח בממשלה: "את כל הגבולות של הבושה עברתם אתמול - 180 משרות לשרים וסגני שרים".


"שחיתות שלטונית", תקף בר-און (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

 

בר-און כינה את המהלך "שחיתות שלטונית". לדבריו, "נתתם עוזרים ופמליות שיסחבו את התיק שאין לשר... וכל החוצפה הזו, כל הגסות הזו, כל התאבון הזה, לעוד שררה ועוד פינוקים -

 אתם עושים במחסור אדיר במשאבים, אתם פוגעים בכוונת תחילה וברשעות שאין למעלה ממנה בתקציבי הרווחה, הבריאות והחינוך שאנחנו לא נגענו בהם שלוש שנים.

 

"אני מזהיר אתכם, אל תגעו בחינוך - שלא יהיה שביבי אוהב החינוך חוזר להיות ביבי אויב החינוך. כשבירכתי את השר סער על כך שהסכים להיכנס לתיק הלא פשוט הזה, הזהרתי אותו מפני הקיצוץ בחינוך, ואם אתה לא מאמין לי תשמע מלבנת איך היא חטפה על הראש", אמר עוד.

 

ארדן: אנשים גורשו בשביל המינויים של שרון

בר-און פנה לשר גלעד ארדן שהיה באולם: "יכול להיות אדוני השר שההתנהלות בעניין המשרות הייתה סתם חזירות? סתם לעשות בכספי הציבור כבשלכם דווקא בזמן כזה? ואם זו אכן חזירות - אז למה אדוני סגן שר הבריאות, לפגוע במכסיקו ולקרוא לשפעת החזירים שפעת מכסיקו? בוא נקרא לשפעת החזירים שפעת החזירות של הממשלה, של ממשלה שאין לה דרך. אנחנו נראה לה את הדרך, והיא תהיה החוצה, הביתה".

 

ארדן, השר להגנת הסביבה המשמש גם כשר המקשר בין הממשלה לכנסת, הגיב להצעות אי האמון השונות שהוגשו. הוא השיב לבר-און ותקף בחזרה, עם אזכור לימי אריאל שרון: "יש לכם ניסיון אישי לא מבוטל בכלל במינויים כאלו, שהרבה אנשים גורשו בגללם מהבית. מי שבעצם ייסד את תנועת קדימה - וכולנו מאחלים לו החלמה ורפואה שלמה - כדי לצמצם את ההתנגדות לתוכנית ההתנתקות והגירוש קנה אתכם במינסטריונים, בסגני שרים. שבעה סגני שרים ושלושה שרים בלילה אחד... כדי למעול באמון הבוחרים".

 

ארדן המשיך: "ואז, ח"כ בר-און, לא שמעתי אותך מדבר על אטימות ועל שפעות חזירים. רק היום אתה נזכר בדברים האלה, אבל העם לא שכח. אפילו אין לכם את המינימום של כבוד עצמי, לתת מאה ימי חסד לממשלה. הייתי מציע לכם באמת קצת לגלות ממלכתיות ולצאת מהפוזיציה הפבלובית האוטומטית של הכלב שחייב לנבוח".

 

"שחקן חיזוק, צחי שלנו"

בנושא המדיני, בר-און מתח ביקורת על אי-קבלת נוסחת שתי המדינות והתייחס למי שדיבר ממש במקביל בוועידת איפא"ק בוושינגטון, נשיא המדינה שמעון פרס, אותו כינה "פרקליט צמרת".

 

"אתם ממשלה מהססת ומתבכיינת. אתם ממשלה מתברברת שמחכה לנסים מאמריקה,

ששולחת פרקליט שהחליט לייצג כל לקוח ופתאום הוא מתאהב בלקוח, כדי לרכך את השימוע שיתקיים לכם ב-18 במאי", אמר ברומזו לפגישת אובמה-נתניהו המיועדת.

 

עוד לגלג בר-און על הסחבת במינוי יושב ראש לוועדה היוקרתית בכנסת. "טובי בחורינו, מנהיגים אחד אחד, יו"ר לועדת חוץ וביטחון לא הצלחתם למצוא... שחקן חיזוק אתם צריכים - את צחי (הנגבי) שלנו. איפה כן מצאתם שפה משותפת? בשרידות, בכוח, כדי לרמוס את הכנסת ואת האופוזיציה", אמר, בנאום שסימן אולי את ראשית המאבק האופוזיציוני הנחוש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בר-און. "הגבולות נחצו"
צילום: גיל יוחנן
ארדן. "הכלב לא חייב לנבוח"
צילום: חיים צח
"הפרקליט התאהב בלקוח"
צילום: משה מילנר, לע"מ
הנגבי. שחקן חיזוק
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים