שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

בעקבות רפי בנשלום: פרק אחרון

לאחר שהתגייס לעבודה הציבורית והפך לשגריר ישראל במדינות שונות בעולם, חזר רפי בנשלום לקיבוצו האהוב ולעבודה במפעל. תיעוד העשורים האחרונים לחייו

אחרי שעקבנו אחר חייו של רפי בנשלום מפעילותו בתנועת הנוער "השומר הצעיר" בסלובקיה דרך לחימתו במחתרת היהודית ועד עלייתו לארץ ופועלו הציבורי, הגענו לפרק החמישי והאחרון בסדרת הכתבות.

 

היום נמשיך ונראה כיצד רפי הצליח לשלב בחייו את חיי הקיבוץ עם העבודה הציבורית כשליח מדינת ישראל בעולם. נציג מספר תצלומים מפעילותו של רפי כשגריר ישראל במאלי שבאפריקה ובקמבודיה שבדרום-מזרח אסיה - וסגירת המעגל כשהתמנה לשגריר ברומניה, לא רחוק מסלובקיה, ארץ הולדתו.


1. כפי שסיפרנו בכתבה קודמת, לצד פעילותו הציבורית הרבה, רפי התמיד בתחביב הצילום. בשנות השישים אף הקים מסגרת ארגונית לצלמי קיבוצי השומר הצעיר. בתצלום: רפי מארח את החבר יעקב חזן בתערוכת הצילום הראשונה.


2. רפי מארח את שר האוצר פנחס ספיר במפעל העוגן.


3. רפי, אשתו תמר ובנם דני בחדר האוכל בקיבוץ העוגן.


4. בשנת 1961 נקרא רפי להיות שגריר במאלי שבאפריקה. בתצלום: סגל שגרירות ישראל בעיר סגו עם נשיא מאלי דאז, מודיבו קייטה, לידו רפי.


10-5. תמונות שצילם רפי בעת השליחות במאלי ושהוצגו בתערוכה בארץ לאחר חזרתו (כנ"ל תמונות א'-ו' שבצד).


6.


7.


8.


9.


10. 


11. בראשית שנת 1967 התמנה רפי לשגריר הישראלי הראשון בפנום פן, קמבודיה. בתצלום: רפי מגיש את כתב האמנה לממלא מקום הנסיך נורודום סיהנוק - מזכיר האסיפה הלאומית, צ'או סון קוקסאל.


12. הנסיך נורודום סיהנוק מגיש מתנה לשר החוץ אבא אבן בביקורו בקמבודיה במרץ 1967, רפי מאחור.


13. רפי בפגישה עם הנסיך נורודום סיהנוק.


14. משפחת בנשלום במהלך סוף שבוע בפנום פן. בריקשה מימין: רפי,תמר והבן הצעיר אלכס.


15. לאחר השליחות בקמבודיה התמנה רפי כשגריר ישראל ברומניה. בתצלום: תמר ורפי בפגישה עם גולדה מאיר, ראש ממשלת ישראל, בעת ביקורה ברומניה בשנת 1973.


16. בעת ביקורה של גולדה מאיר ברומניה, היא ביקרה גם בבית הכנסת הגדול של בוקרשט. היתה זו הפעם היחידה שאישה דיברה מעל דוכן הרב הראשי בבית הכנסת.


17. גולדה מאיר בפגישה עם נשיא רומניה ניקולאה צ'אושסקו בעת הביקור. רפי מאחור.


18. לאחר סיום השליחות כשגריר בעולם, חזר רפי הביתה - הישר לפעילות הכלכלית בקיבוצו. בתמונה, מימין: משה אלפן, רפי בנשלום, אפרא אגמון (טייכמן) - שלושת החברים בלב ובנפש שעברו כה הרבה בחייהם והצליחו לגבור על הנאצים באירופה ולהביא תקומה לישראל.

 

רפי ותמר בנשלום כבר לא איתנו. ביקשתי מבנם הבכור דני, אשר נולד עוד בגולת אירופה, לכתוב כמה מילים על הוריו:

 

"אבי היה איש רעים מוכשר, שקט, נעים הליכות. מתחת לחזות התמימה והנעימה נחבא איש נועז ובעל תושייה שלא היסס לחרף נפשו בתקופה הקשה ביותר בזמן מלחמת העולם השנייה. לאורך כל אותן שנים היתה איתו ולצדו שותפה נועזת ונאמנה - אמי תמר. רפי וחבריו הרבים במחתרת הציונית בבודפשט עשו את המעשה שצריך היה לעשות. אותם בני עשרים לא קיבלו כל הנחיה או הוראות ממוסדות התנועה והמדינה - רק תחושת האחריות היא שהביאה אותם להחליט ולעשות מעשה. עד יומו האחרון היה נאמן למדינת ישראל, לעצמו, לדרכו ולחבריו. תם ונשלם פרק מזהיר והרואי בתקומת המדינה".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
א'. תמונות שצילם רפי בעת השליחות במאלי
ב.
ג.
ד.
ה.
ו.
מומלצים