שתף קטע נבחר

שיטה חדשה ובטוחה יותר לשימוש בתאי גזע

אחת הסכנות בהזרקת תאי גזע, היא שבמקרים מסוימים הם עלולים לגרום להתפתחות גידולים. חוקרים מהאוניברסיטה העברית הצליחו לאתר גן שגורם להתפתחות של גידול מסוים, לנטרלו ולגרום לכך שהזרקת תאי הגזע לא תגרום להופעתו

חוקרים מהאוניברסיטה העברית מצאו שיטה שעשויה להקטין משמעותית את הסיכון להתפתחות גידולים מתאי גזע עובריים המושתלים באדם. הגילוי סולל את הדרך להתקדמות נוספת בתחום המדעי המבטיח של ריפוי באמצעות תאי גזע.

 

  • טיפול בתאי גזע: היזהרו משרלטנים

 

תאי גזע עובריים הם התאים הראשונים שנוצרים בגופו של עובר. הם נבדלים מתאים בוגרים בכך שהם יכולים להתמיין לכל רקמה ולכל סוג תא בגוף. בשל תכונה זו, מנסה המחקר הרפואי לעשות שימוש בתאי גזע לצורך טיפול במחלות כמו אי-ספיקת לב, טרשת נפוצה, סוכרת נעורים, פרקינסון ועוד. מחלות אלו נגרמות או מוצאות את ביטויין בהרס של רקמות בגוף, ועל ידי הזרקה של תאי גזע לרקמה הפגועה, מקווים החוקרים כי ניתן יהיה לגרום לנסיגת המחלה.


תא גזע עם גידול "טרטומה" (צילום: ברק בלום)

 

רוב המחקר בתחום מתבצע כיום עם עכברים. כאשר משתילים תאי גזע עובריים אנושיים בעכבר שאין לו מערכת חיסון נוטים התאים לייצר גידול שפיר הידוע בשם "טרטומה". ההערכה היא כי גידול זה יופיע גם כאשר ישתילו את תאי הגזע העובריים באדם. הופעתו של הגידול תמוהה ביותר בהתחשב בעובדה שהתאים שמושתלים הם תאים בריאים לחלוטין.

 

פרופ' נסים בנבניסטי ותלמיד המחקר ברק בלום מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית ערכו מחקר להבנת הגורמים להתפתחות גידול הטרטומה. במחקר, שהתפרסם לאחרונה בכתב העת Nature Biotechnology, ניתחו החוקרים את הבסיס הגנטי של הגידול וזיהו גן מרכזי המעורב ביצירת הגידול. הגן, בשם Survivin, מצוי בגידולים סרטניים רבים וכן בעוברים בראשית התפתחותם, אך אינו נוכח ברקמות של אדם בוגר.

 

קישור למאמר

 

על ידי נטרול פעילות הגן הצליחו החוקרים לגרום לתמותה של תאי הגזע העובריים בתרבית ואף לתמותת תאי הגידול עצמו. "נטרול הגֶן לפני השתלת התאים העובריים או אחרי ההשתלה יכול להקטין משמעותית את הסיכון להיווצרות הגידול" אומר פרופ' בנבניסטי, "עם זאת, ייתכן שיהיה צורך באסטרטגיות רפואיות נוספות כדי להיות בטוחים שהגידול לא יופיע".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניסים בנבניסטי
צילום: ששון תירם
ברק בלום
צילום: שלומית רון
מומלצים