שתף קטע נבחר

סטודנטים על הגזרות: רק עשירים ילמדו משפטים

שכר הלימוד עלול לזנק ב-300% אם תתממש כוונת האוצר להפסיק לתקצב חוגי משפטים ומינהל עסקים. הסטודנטים מבטיחים "לפעול בדרכים המוכרות כדי להציל את המדינה"

במערכת החינוך בחנו היום (ה') בצער רב את חוברת הגזרות והקיצוצים של משרד האוצר. להערכת הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה, כוונת האוצר להפסיק לתקצב חוגים בלימודי משפטים, מינהל עסקים וחשבונאות, "תגרור העלאת שכר הלימוד בחוגים האלה בשיעור של 300 אחוזים, מגובה שכר לימוד של 9,300 שמשלמים כיום ל-30,000 שקל".

 

גזרות וקיצוצים - סיקור מקיף ב-ynet:

  

גם הסטודנטים הביעו אכזבה מהמהלכים העתידיים. יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, בועז טופורובסקי, אמר כי בדרישת האוצר יש "פשיטת רגל אידיאולוגית, מוסרית וערכית של השלטון במדינה. הסטודנטים בישראל לא יתנו לפקידי האוצר ולממשלת ישראל להרוס את המדינה". טופורובסקי קרא לבטל את הקיצוץ לאלתר ואיים "לפעול בדרכים המוכרות לכולם על מנת להציל את המדינה".


הפגנת סטודנטים בירושלים. ייצאו שוב לרחובות? (צילום ארכיון: גיל יוחנן) 

 

מלבד הכוונה להפסיק את תקצוב החוגים, דורשים באוצר לבטל את מסקנות ועדת וינוגרד בנוגע לשכר הלימוד - מה שיוביל כנראה להעלאה של כ-6 אחוזים בתשלומי הסטודנטים, שהם 900-1,000 שקלים.

 

נאווה שלם, סטודנטים למשפטים, אמרה כי אם שכר הלימוד יעלה, סטודנטים רבים לא יוכלו ללמוד. "מה שהמדינה עושה זה לחלק את הסטודנטים לשני מעמדות, גבוה ונמוך. רק מי שיש לו ממון רב יוכל ללמוד מקצועות נחשקים כמו משפטים או מנהל עסקים".

 

שר החינוך, גדעון סער, אמר בנוגע לקיצוץ הצפוי כי "הצעת ההחלטה שהופצה לשרים פוגעת בצורה קשה ביותר במערכת החינוך ובמערכת ההשכלה הגבוהה בישראל". לדבריו, "ההצעות האלה בלתי קבילות וגורמות פגיעה קיצונית במערכת החינוך ומבטלות כל יכולת לבצע את המהפך הדרוש במערכת".

 

משרד האוצר גם דורש לסגור את המינהל לחינוך התיישבותי במשרד החינוך, האחראי כיום על כפרי הנוער והפנימיות ברחבי הארץ. לטענת האוצר, המינהל פועל בכפילות עם המחוזות השונים במשרד החינוך ולכן כדי להתייעל יש לסגור אותו. מזכ"ל התנועה הקיבוצית, זאב שור, התרעם על ההחלטה. לדבריו, ביטול המינהל יגרום לנוער בסיכון לחזור לרחוב.

 

"ביטול המינהל יפגע ב-65 אלף תלמידים, ביניהם בני נוער מאוכלוסיות בסיכון שנפלטו ממערכת החינוך של היישוב בו מתגוררת משפחתם. מרביתם בני עולים ממדינות חבר המדינות ואתיופיה". שור שיגר מכתב דחוף בנושא ליו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, לשר החינוך, גדעון סער ולשרי מפלגת העבודה כדי שיבטלו את הגזרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטודנטים באוניברסיטה. פחות בעתיד?
צילום: שאול גולן
מומלצים