שתף קטע נבחר

סער: מימוש "אופק חדש" בתקציב המוצע - חורבן

על רקע הדיונים על קיצוץ התקציב, אמר שר החינוך בוועדת החינוך בכנסת כי הדרישה לממן חלק מהרפורמה מתקציב משרדו משמעה "פשוט להרוס את המשרד, את מה שנשאר"

לא רואה עתיד באופק: שר החינוך, גדעון סער, התייחס בצהריים (יום ב') בוועדת החינוך של הכנסת לרפורמת "אופק חדש", ואמר שמימושה לפי ההסכם שנחתם בתקופת הממשלה הקודמת, ימיט חורבן על משרדו.

 

במסגרת התקציב לשנת הלימודים הבאה הודיע משרד האוצר על הכוונה לצמצם את מספר בתי הספר שאמורים להצטרף לרפורמה מ-680 ל-200. אולם

מעבר לכך, אומר השר כי גם לשאר הרפורמה אין תקציב: "האוצר תובע מאיתנו לממן 17.5 אחוז עבור הרפורמה, שהם 1 מיליארד שקל. אין מקורות אמיתיים במשרד לממן את הרפורמה, אין מאיפה להביא את זה והמשמעות היא להחריב את מערכת החינוך אם נצטרך לממן זאת".

 

"אני לא כופר בזה שחתמו על הסכם", אמר השר, אך סייג: "אבל לבצע את זה, זה פשוט להרוס את המשרד, את מה שנשאר. לא בכדי ה-17.5 אחוזים האלה לא ניתנו לביצוע בממשלה הקודמת".

 

השר אמר כי חלק מהתוספת שקיבל משרד החינוך בתקציב השנה שעברה היו עבור "אופק חדש", הכולל הסכם שכר שבו המורים מקבלים יותר שכר על יותר שעות לימוד. "אין אפשרות לפגוע במשכורות המורים או להסיט משם תקציבים", טען סער.

 

עוד אמר שר החינוך כי נוצר מצב אבסורדי שבו כדי לממן רפורמה שכוללת שיעורים פרטניים, נאלצים לקצץ משעות הלימוד הפרונטאליות. "אני לא רוצה לפגוע בשעות ההוראה ולקצץ מהן. התלמיד בישראל לומד היום שש-שבע שעות פחות ממה שלמד תלמיד לפני עשר שנים, מדובר בעצם ביום לימודים מלא שהלך לאיבוד".

 

"אל תצפו להישגים בלימודים"

"במצב כזה קשה לצפות שנגיע להישגים יותר טובים", הזהיר. "יש הרבה שינויים שצריך לעשות במערכת, תקציב הולם הוא הכרחי - אך לא מספיק". הוא שב וחזר על החשש מפני קיצוץ של כ-100 אלף שעות לימוד שיביא לפיטורי כ-5,400 מורים.


סער ואורלב בוועדת החינוך (צילום: דודי ועקנין) 

 

השר ציין כי נכון לאמש, הפערים בינו לבין דרישות הקיצוץ של האוצר עדיין גדולים מאוד. הוא דיבר על כך שאת הקיצוץ הקשה ביותר - בשיעור של תשעה אחוזים - סופגת מערכת ההשכלה הגבוהה. "מדובר בקיצוץ דרמטי, הכי גבוה פרופורציונאלית ממה שקוצץ במקומות אחרים. צריך לזכור שהאוניברסיטאות נמצאות במצב קשה מאוד ובשל המשבר הכלכלי הן גם לא מצליחות לגייס תרומות", אמר סער. 

 

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ זבולון אורלב, אמר בדיון כי המטרה היא לזעוק את זעקתה של המערכת. "כל המערכת מגוייסת, ישנה קואליציה רחבה שרוצה לסכל את הכוונה לקצץ את מערכת החינוך.

חלק מטקטיקת משרד האוצר ליצור מסך עשן - יש או אין קיצוץ. אני בקיא בליקויים ויודע היטב שהקיצוץ הוא עמוק ומאיים באופן משמעותי על מערכת החינוך לתפקד", אמר. 

 

אמש, במקביל לפגישת ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק בנוגע לתקציב הביטחון, נועדו סער ושר האוצר, יובל שטייניץ, כדי לדון בקיצוץ בתקציב החינוך. השניים לא הצליחו להגיע להסכמה בסוגיה והפערים נותרו כפי שהיו. המגעים בין הנציגים המקצועיים של הצדדים יימשכו היום - על רקע השביתות עליהן הכריזו הרשויות המקומיות והסטודנטים במחאה על הקיצוצים הצפויים.

 

היום הכריזה גם מועצת תנועות הנוער שתקיים מחר ב-11:30 הפגנת מחאה של כל תנועות הנוער מחוץ לישיבת הממשלה שתדון בתקציב. לדברי נפתלי דרעי, מזכ"ל המועצה, "כל התנועות פועלות יחד לחזק את ידיו של שר החינוך במאבקו נגד הקיצוץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר סער. לא כופר בהסכם
צילום: דודי ועקנין
מומלצים