שתף קטע נבחר

ועדת הכספים תמנע ביטול פס"ד המטפלות

יו"ר הוועדה, משה גפני, אמר בדיון על השלכות הפסיקה שהכירה בהוצאות טיפול בילדים לצורכי מס, כי הוועדה תמנע מהממשלה לשנות את ההחלטה באמצעות חוק ההסדרים: "אם החוק יגיע אלינו, נשנה אותו כדי לעשות צדק"

ועדת הכספים לא תיתן לממשלה למנוע בחוק ההסדרים הקרוב את ההכרה לצורכי מס בהוצאות על טיפול בילדים כפי שעלתה לאחרונה מפסיקת בית המשפט העליון. ביטול ההכרה כבר נכלל בהצעת החוק שהוגשה לממשלה בשבוע שעבר וההצבעה עליה נקבעה למחר (ג').

 

 

יו"ר הוועדה חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) אמר היום בדיון על השלכות הפסיקה המשפטי, כי "אם החוק יבוא אלינו, אנחנו נשנה אותו כדי לעשות צדק". הוועדה ביקשה אך לא קיבלה הסבר על איזה בסיס האוצר מעריך את הפסד הכנסות המדינה מההכרה בהוצאות בכ-3 מיליארד שקל. "בינתיים האוצר מהלך עלינו אימים עם האומדנים שלו", אמר חבר הכנסת ציון פיניאן (ליכוד).

 

סמנכ"ל רשות המסים גידי בר-זכאי אמר בדיון כי הפסיקה שינתה תפיסת עולם שקיבלה עד כה תמיכה משפטים בפסקי דין רבים. הוא ציין כי 75% מהנשים העובדות לא ייהנו מההכרה בהוצאות מאחר שהכנסתן מתחת לסף המס. הרשות חוששת שיישום הפסיקה החדשה עלול לגרור הכרה בהוצאות נוספות כמו נסיעה למקום העבודה ולשנות את כל תמונת ההכנסות ממסים.

 

"אנחנו מפגרים מזמן אחרי העולם"

"ציבור הנשים לא צריך להיפגע מפחדי רשות המסים", הגיבה מנכ"ל שדולת הנשיא בישראל, נורית צור. היא קראה לכנסת להביא בהקדם לאישור סופי את הצעת החוק הפרטית להכרה בהוצאות, שעברה בכנסת הקודמת בקריאה ראשונה. צור ציינה שבהצעה זו ניתן פיצוי לנשים שמתחת לסף המס בתוספת נקודות זיכוי או במס הכנסה שלילי.

 

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, חברת הכנסת ציפי חוטובלי (ליכוד), הודיעה כי עוד השבוע הוועדה תבקש להחיל את דין הרציפות על הצעת החוק כך שניתן יהיה להכין אותה לקריאה שנייה ושלישית. "נפעל בתיאום עם האוצר ונעמיד בראש דאגתנו את האמהות שעובדות על שכר מינימום ואת אלה שאינן עובדות בגלל שהיציאה לעבודה לא משתלמת להן", אמרה חוטובלי.

 

נציג אגף התקציבים באוצר יובל יעקובי, ציין את הסיוע שכבר מוגש לאמהות העובדות בחוק מס הכנסה שלילי, בסבסוד תשלומי ההורים למעונות יום לפי מבחן הכנסה, ובהצעה להוסיף נקודות זיכוי על כל ילד עד גיל 8 שנכללת בחוק ההסדרים הקרוב (תמורת ביטול מחצית הנקודה לאישה, הצעה שכבר נתקלה בהתנגדות חברי הכנסת וההסתדרות).

 

כל חברי הוועדה תמכו בעיקרון של הכרת שלטונות המסים בהוצאות על טיפול בילדים כהוצאה לייצור הכנסה ובהצעת החוק הפרטית המאוזנת שמיטיבה עם כל ציבור הנשים ולא רק עם בעלות ההכנסה הגבוהות. "לא יתכן שיכירו בהוצאה על מכונת קפה ולא בהוצאה על מטפלת", אמרה חברת הכנסת רונית תירוש (קדימה)."האוצר חייב להחליף דיסקט", הוסיפה חברת הכנסת מירי רגב (ליכוד).

 

בדיון עלו חלופות לחקיקה, כמו הקמת מעונות חינם בכלל או לפחות מתן תמריצים למפעלים שמעסיקים עובדים רבים להקים לצדם מעונות לילדי העובדים שיחסכו את הוצאות הטיפול. ראש תחום המיסוי בלשכת עורכי הדין, עו"ד שוש שחם ציינה, כי הלשכה הצטרפה לערעור שהוליד את הפסיקה, כדי לתקן עוול רב-שנים, ובהתעקשות האוצר על המשך המצב הקיים, "אנחנו מפגרים מזמן אחרי העולם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הוועדה לא קיבלה הסברים. גפני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים