שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אסותא החדש נפתח: פלזמה ורום-סרוויס בכל חדר

  חדרי אשפוז פרטיים, פלזמות אישיות עם אפשרות גלישה באינטרנט, עיון בתיק הרפואי והתקשרות עם האחות, רום סרוויס ומלווה אישי. היום יפתח בית החולים אסותא החדש, בהשקעה של מיליארד דולר ואחרי למעלה מ-30 שנה בהן לא נחנך בית חולים חדש בישראל. אבל לא כולם מאושרים מהמתחרה החדש והראוותן שקם ברמת החי"ל

  לאחר יותר משלושים שנה שבהן לא נחנך בית חולים חדש מהיסוד בישראל, ייחנך היום (ג') בית החולים הפרטי החדש של אסותא, מפגן כוח של בטון וזכוכית, לרוחב רחוב הברזל באזור ההיי-טק של רמת החי"ל. הקמת בית החולים כבר מכה גלים במערכת הבריאות.

   

  בית החולים משתרע על 50 אלף מטר מרובע וכולל 230 מיטות אשפוז, 13 מיטות טיפול נמרץ ו-16 חדרי ניתוח מצוידים לעילא. בבית החולים יפעלו גם מכון הדמיה, מכון לטיפולי קרנות, מכון כאב, מעבדות ועוד. הפעילות בבית החולים החדש צפויה להתחיל בסוף החודש. עלות הבניה היא כ-800 מיליון דולר ועלות הציוד עוד כ-200 מיליון.

   

  "החדיש במזרח התיכון", מכנים באסותא את בית החולים, שעשוי להתחרות בבית החולים הציבורי שיבא, "הגדול במזרח התיכון".

   

  ערב הפתיחה באסותא מנסים דווקא להוריד פרופיל באשר להיקף הניתוחים שיבוצעו שם, אולי כדי להפחית את החששות של מנהלי בתי החולים הציבוריים, שמא אסותא תגרוף מהם מנותחים. כיום מבצעים בבתי החולים אסותא הישן בתל-אביב ורמת מרפא בפתח-תקווה כ-55 אלף ניתוחים בשנה. היעד בבית החולים החדש, מדבר על כ-60 אלף ניתוחים בשנה. ובאסותא מעריכים כי בית החולים החדש יגדיל את הפעילות בחמש השנים הקרובות בכ-50 אחוז.

   

  "זמן ההמתנה לניתוחים יתקצר"

  לדברי פרופ' שוקי שמר, יו"ר בית החולים אסותא ולשעבר מנכ"ל מכבי, הבעלים של בית החולים: "חרף הטענות שזה מהווה איום יש כאן חבירה של שני בתי חולים קיימים. מספר חדרי הניתוח הוא לפי מספר חדרי הניתוח ברישיונות בית החלים אסותא בז'בוטינסקי ורמת מרפא".

   

  פרופ' יאיר שפירא, מנכ"ל בית החולים הבטיח שבאסותא זמן ההמתנה לניתוחים יהיה קצר יותר מאשר בבתי החולים הציבוריים. לדבריו, "בכל דור ודור מוטל על הרפואה למשוך קדימה ועכשיו תורנו. אלמלא זה, היינו נשארים בצריפים של תל-השומר. יצא דו"ח של מבקר המדינה שהצביע על תורים לניתוחים אלקטיביים בבתי החולים. זה מצב בלתי תקין. אצלנו ניתן יהיה לעבור ניתוחים אלקטיביים ללא תור".


  מפגן כוח של בטון וזכוכית. אסותא החדש

   

  באסותא כבר מסתכלים קדימה לעבר שלב ב' של הבניין והגישו בקשה למשרד הבריאות לחדש את הרישיון שהיה בעבר לבית החולים להפעיל חדרי לידה וכן תוכנית להפעלת מחלקות פנימיות, שייתנו שירות למבוטחי מכבי וייתכן שבעתיד גם למבוטחים אחרים, במסגרת ביטוחים פרטיים או משלימים. "אנחנו רוצים לבטל את התופעה של הזקנה המאושפזת במסדרון", אמר פרופ' שפירא.

   

  בעבר נטען שבאסותא "צדים" רופאים מומחים, שרכשו את התמחותם במערכת הציבורית, אך כעת מבקשים בבית החולים להפוך את אסותא לבית חולים אוניברסיטאי, המכשיר רופאים מתמחים ומסונף לפקולטה לרפואה.

   

  למרות שאסותא הוא בית חולים פרטי, מהנתונים שנמסרו היום עולה כי רק כ-6 אחוז מהמטופלים בו משלמים מכיסם הפרטי או מטופלים במסגרת תיירות מרפא. הרוב המכריע (85 אחוז) הם בעלי ביטוחים משלימים של קופות החולים, שמשלמים השתתפות עצמית של כמה מאות שקלים לניתוח או בעלי ביטוחים פרטיים (כ-10 אחוז מהמטופלים).

    

  פלזמה, אינטרנט ורום-סרוויס בכל חדר

  סיור במסדרונות חושף תנאים ותיכנון שאינם מוכרים בבתי החולים הקיימים. מחצית מהחדרים הם חדרים פרטיים, כל מטופל מצוייד במסך דיגיטלי, שבאמצעותו הוא יכול לצפות בטלויזיה, לגלוש באינטרנט, לעיין בתיקו הרפואי ואף להודיע לאחות למה הוא זקוק. בית החולים מציע שירותים נוספים בהם רום-סרוויס או מלווה אישי (באטלר).


  הפלזמה בחדר הניתוח תשדר תמונת הגידול שרק הוצא מהחולה

   

  חדרי הניתוח חושפים "רצפה נקייה" שאמורה להקל על הצוות, להבטיח את בטיחות המטופל ולמנוע זיהומים. כל המיכשור הדרוש תלוי מהתקרה. על הרצפה אין חוטים או עגלות. מנורת חדר הניתוח לא מפיצה חום והמנתח יכול לראות בלחיצת כפתור על מסך הפלזמה, את הגידול שהוציא ושלח לבדיקה פתולוגית, מבלי לצאת מהחדר. בנוסף, פועל באסותא חדר ניתוח "היברידי" שבו ניתן לעשות צינתור ובמידת הצורך גם ניתוחי לב, באופן מיידי, בלי הצורך להעביר את המטופל. באחד מחדרי הניתוח הותקן קיר נחושת, כהכנה להכנסת מכשיר MRI ניתוחי, שיאפשר בדיקת הדמיה תוך כדי הניתוח.

   

  לבית החולים אתר אינטרנט עמוס בפרטים שמאפשר למנותחים לעשות "צ'ק אין" לפני הניתוח, לקבל תוצאות של בדיקות הדמיה ומידע רפואי מקיף.

   

  בשיבא חוששים מבריחת מטופלים

  עם זאת, במערכת הבריאות לא חוגגים את פתיחת בית החולים וחוזים כי הקמתו תיפגע דווקא בתושבי הפריפרייה ותיגזול מטופלים מבתי החולים הציבוריים במרכז. פרופ' זאב רוטשטיין, מנהל בית החולים "שיבא" מציין כי אסותא מערב בתוכו כסף ציבורי וכסף פרטי: "פתיחת בית החולים אסותא מסמנת תקופה חדשה במערכת

  הבריאות הציבורית. בית חולים פרטי גדול של קופת חולים ציבורית מכבי, שנבנה וצויד בכסף ציבורי, עם מחויבות כספית אדירה לשנים הבאות, מציע רפואה פרטית לאלה מתוך הציבור הישראלי שיכולים לממנה בתנאי לוקסוס באכסניה שהיא מהמפוארות ביותר במדינה".

   

  עוד הזהיר שבהעדר אפשרות לבחור מנתח בבתי החולים הציבוריים המטופלים בורחים לבתי החולים הפרטיים.

   

  "הממשלה אוסרת על החולים לבחור את הרופא המטפל בבתי החולים הממשלתיים ודוחפת אותם החוצה למערכת הפרטית, יחד עם הרופאים הבכירים ויחד עם הכסף הציבורי. כיוון שלא יעלה על הדעת לסגור את בתי החולים הציבוריים במדינה, יאלץ אגף התקציבים שתחת אפו הוקם אסותא ויקום בקרוב גם בית חולים פרטי גדול של הכללית, להתחיל להדפיס כסף רב כדי לסבסד את מערכת בתי החולים הציבוריים שמטלותיהם הציבוריות הכרחיות, ושבהם יישארו החולים המורכבים והקשים, או אלה שאין ידם משגת לשלם בעד רפואת לוקסוס, בשעה שבתי החולים הפרטיים ינגבו את השמנת ויגרפו את הכספים הציבוריים".

   

  מנהל איכילוב: שערוריה לבנות כזה בי"ח בתל-אביב

  ד"ר רוני גמזו, מנהל בית החולים הכללי במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב) אמר כי "בית החולים אסותא הוא סימפטום לבעיית ריבוי הביטוחים הפרטיים שלא מניבים הרבה בריאות ורק מחלישים את הרפואה הציבורית. המערכת הכי פרטית בעולם, היא לא המערכת הכי טובה בעולם ואיכות הרפואה בארצות הברית היא הדוגמה לכך".

   

  ד"ר גמזו אומר כי אינו חושש מפגיעה בבית החולים שלו, אלא מפגיעה בבתי חולים פריפריאליים: "ההחלטה של משרד הבריאות לאחד את שני בתי החולים של אסותא דווקא בתל-אביב היא שערורייתית ואידיוטית. היו צריכים להגיד להם 'תתאחדו, אבל בנתניה או באשדוד'. לתושבי המרכז יש צפיפות של בתי חולים. אסותא נבנה בצורה יפה ובצורה טובה לפציינטים. את אותן תשתיות צריך להשקיע בברזילי, פוריה ונהריה ולתת להם אפשרות לעבוד כמו בני אדם".

   

  ליצמן תומך ונותן מתנה

  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן העניק "מתנה" משלו לבית החולים אסותא ערב פתיחתו. ליצמן הכריז עם כניסתו לתפקיד שיפעל כדי להחזיר את האפשרות לתשלום עבור שירותי רפואה פרטיים בתוך בתי החולים. ליצמן אמר כי "המצב היום הוא שכל מי שנכנס לבית חולים ביום חמישי בשעה 15:00 לא יראה אותו רופא בכיר עד יום ראשון בבוקר. הבכירים הולכים לשר"פ ובתי החולים ריקים מרופאים בכירים. זה נושא שטעון טיפול".

   

  ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה) חברת שדולת הבריאות של הכנסת: "בימים אלו בהם מערכת הבריאות נאנקת תחת איומי הקיצוץ בתקציבה, צורמת מאד פתיחת בית חולים פרטי, מפואר וראוותני, המבריח אליו את מיטב הרופאים הבכירים מכל בתי החולים הציבוריים בארץ ופוער ומנציח תהום עמוקה עוד יותר בין הרפואה הפרטית לציבורית".

   

  צילומים: דוברות אסותא
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חדרים פרטיים עם כל הנוחות של חדר בבית מלון. אסותא החדש
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים