שתף קטע נבחר

ביקורת על התקציב: "העסקים מובלים לשחיטה"

דרישות עיני הן "מעשה ברוטלי של סחיטה ישירה" זועם נשיא איגוד לשכות המסחר. גם יו"ר קו לעובד תוקפת את הפגיעה בעובדים, אליה מצטרפים החקלאים הזועמים על הטלת המע"מ על הירקות והפירות; אך הביקורת הקשה ביותר מגיעה מהאוצר - הממונה על התקציבים התפטר

לא כולם משבחים את עסקת החבילה . "המגזר העסקי אינו עדר כבשים שאפשר להובילו לשחיטה", זעם נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין. לדבריו, הדרישות של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הן "מעשה ברוטאלי של סחיטה ישירה".

 

גם יו"ר קו לעובד, חנה זוהר, תוקפת בנחרצות את הפגיעה בעובדים ובאוכלוסיות החלשות, והחקלאים זועמים על הטלת  מע"מ על פירות וירקות. יחד עם זאת, הביקורת הקשה ביותר ניתנה דווקא מכיוונו של הממונה על התקציבים במשרד האוצר, רם בלינקוב - שהתפטר מתפקידו במחאה על התקציב.

 

הצדדים אשר חתומים על עסקת החבילה - ההסתדרות, לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ושר האוצר יובל שטייניץ - הביעו שביעות רצון מהסיכומים. יו"ר לשכת התיאום, שרגא ברוש, אמר ל-ynet כי "התוכנית יוצרת הזדמנות בלתי רגילה להחזרת המשק למסלול של צמיחה". השר שטייניץ אמר: "אני שמח שהשגנו את מטרתנו וגיבשנו עסקת חבילה עם התעשיינים וההסתדרות". גם בנק ישראל ישראל מסר ל-ynet שהוא תומך במסגרת התקציב שאושרה היום על ידי הממשלה.

 

גזירות קשות

התקציב שאושר בממשלה כולל גזירות קשות, שעתידות לפגוע בשירותים לאזרח: תקציבי כל משרדי הממשלה יקוצצו ב-6.5%; מס ערך מוסף יועלה ב-1% ויבוטל הפטור ממע"מ על הפירות והירקות. כמו כן, הסכימה ההסתדרות להקפאת תשלום מחצית מדמי ההבראה אשר משולמים לעובדי המדינה למשך שנתיים, בתמורה להרחבת זכויות התארגנות העובדים והתחיבות המעסיקים להימנע מפיטורים.

 

גורמים במגזר העסקי מאוכזבים מהסיכומים שהושגו בין יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, שרגא ברוש, לבין יו"ר ההסתדרות והאוצר. "לא נסכים בשום אופן שמישהו בירושלים יעשה הסכמים על-פיהם המגזר העסקי יוכנס למכלאה של עופר עיני", אמר לין.

 

לדבריו, "דרישות עיני לשינויים ביחסי העבודה והוספת הכבדות על המעסיקים במסגרת עסקת החבילה זה מעשה ברוטאלי של סחיטה ישירה". לין מסר שייאבק בחריפות "מול כל ניסיון להפוך את המגזר העסקי למריונטה בידי ההסתדרות, בכל חזית אפשרית". לדבריו, "עיני מנצל את חולשת הממשלה, וחבילת החקיקה בתחום יחסי העבודה הנדרשת על-ידי עיני תפגע בפעילות העסקית."

 

מנהלת קו לעובד והפעילה בפורום ארגונים לאכיפת זכויות עובדים, חנה זהר, אמרה ל-ynet שהעלאת מס ערך מוסף ב-1% וביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות מהווה נדבך נוסף בפגיעה באוכלוסיות החלשות ובעובדים במשק. עוד אומרת זוהר כי "בהצעת התקציב וחוק ההסדרים שאושרו בממשלה לא שופרו תנאי קבלת דמי האבטלה במידה משמעותית - בניגוד להבטחות - על אף שיש הסכמה כללית לצורך בכך. יש לזכור שישראל "מככבת" בתחתית הטבלה העולמית בכל הקשור לדמי אבטלה".

 

זהר מבהירה ש"שככל שהתנאים לדמי אבטלה מתקשחים יותר - כך תופעת הפרת זכויות העובדים הבסיסיות גוברת". מעבר לכך, טוענת זהר שסעיף ביטוח לאומי החמיר את הענישה כלפי עובדים שהתגלה כאילו קיבלו גמלאות במרמה - אך זאת מבלי לטפל במצב ההפוך, בו הביטוח הלאומי מסרב לתת גמלאות לעובדים, כשאחר כך פוסק בית המשפט שהסירוב היה שרירותי.

 

עוד מגזר שחושש מהגזירות החדשות, ובעיקר מהטלת מע"מ על הירקות והפירות - הם החקלאים. נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, קרא לשר החקלאות שלום שמחון ולמפלגת העבודה לסרב להטלת המע"מ על פירות וירקות. לדבריו "ייקור מוצרים בסיסיים אלה לאוכלוסיה החלשה שיחסית צורכת הרבה יותר מאחרים יפגע בהם קשות, כאשר ממילא הכנסתם מוגבלת ודחוקה. הדבר יפגע בשכבות החלשות, ויכביד על החקלאים בפריפריה" .

 

אליו הצטרף גם מנכ"ל מושבי הנגב, אילן פרץ, שאמר כי הפסדי הענק של החקלאים בעקבות נזקי הטבע, קיצוץ מכסות המים והחלטת הממשלה מהיום על הטלת מע"מ על הפירות והירקות יובילו לכך שבעתיד הקרוב, ירקות ופירות יהיו מזון לעשירים בלבד. לדבריו, "הסלט הישראלי - המונח המתאר ארוחה בריאה ומשביעה ולא יקרה - יעבור הסבה ויגדיר מעתה את מזונם של בעלי היכולת". סגן יו"ר התאחדות המלאכה והתעשייה,יוסי בן שושן, אמר אף הוא ש"תקציב המדינה הוא גזר דין מוות לעסקים הקטנים וקרא לבעלי העסקים להתלכד ולצאת למאבק בגזירות החדשות".

 

כאמור, הביקורת הקשה ביותר מגיעה דווקא מצמרת משרד האוצר: הממונה על התקציבים, רם בלינקוב, נימק את התפטרותו הפתאומית באומרו כי "אחריותי לתקציב המדינה ולמשק מחייבת אותי להתפטר מתפקידי, וזאת לנוכח אירועי השבועות האחרונים".

 

ההסתדרות, שר האוצר, והתאחדות התעשיינים - מרוצים

בהסתדרות הביעו שביעות רצון מעסקת החבילה, ומסרו כי הושגה "תוכנית כלכלית לבלימת גלי הפיטורים, בלימת הגזירות בתקציב ובחוק ההסדרים, יישום ההסכמים הקואליציוניים ושורת צעדי חקיקה משמעותיים ביחסי העבודה לטובת עובדים במגזרים לא מאורגנים וחלשים".

 

שר האוצר, שטייניץ הביע אף הוא שביעות רצון בעקבות אישור התקציב, והסביר כי היתה זו "מטרת התוכנית, למנוע מעשרות אלפי עובדים נוספים לאבד את מקום עבודתם וליצור מנועי צמיחה עבור המשק הישראלי במטרה לצאת מהמשבר הכלכלי מחוזקים".

 

יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ונשיא התאחדות התעשיינים, ברוש, מסר ל-ynet כי "אני מאוד שמח שגובשה תוכנית כלכלית. עבדנו על זה שבועות ארוכים, התוכנית יוצרת הזדמנות בלתי רגילה להחזרת המשק למסלול של צמיחה עוד השנה ולייצור כ-100 אלף מקומות עבודה בשנתיים הקרובות. נמשיך בשיתוף הפעולה עם הממשלה, כשהמבחן יהיה בביצועם המהיר של הסיכומים שהושגו בין הצדדים".

 

אף בנק ישראל ישראל מסר שהוא תומך במסגרת התקציב שאושרה; לדבריו, מסגרת התקציב תואמת את הגירעון הנגזר מהמייצבים האוטומטיים .

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין
יו"ר קו לעובד, חנה זהר
צילום: צביקה טישלר
מומלצים