שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי של 6.5%

התקציב אושר בממשלה: המע"מ יעלה ב-1%, בד בבד עם ביטול הפטור ממע"מ על הפירות והירקות. הממשלה הגדילה את יעד הגירעון ב-2009 וב-2010 ב-1.35% נוספים על הגידול האמור בחוק של 1.7%. תקציב הביטחון יקוצץ ב-1.5 מיליארד שקלים

הממשלה אישרה את עסקת החבילה,בתום דיון שנמשך מאז אתמול בצהריים. התקציב שאושר בממשלה כולל גזירות לא פשוטות: תקציבי כל משרדי הממשלה יקוצצו ב-6.5% . זאת, למעט משרד הביטחון,שתקציבו יקוצץ באופן חד פעמי ב-1.5 מיליארד שקלים, אך הוא יקבל תוספת של 750 מיליון שקלים ב-2011.

 

עסקת החבילה: השתלשלות האירועים

 

עוד בגזירות: העלאת מס ערך מוסף ב-1% וביטול הפטור ממע"מ על הפירות והירקות. עקרונות העסקה סוכמו לפנות בוקר בין הממשלה להסתדרות והתעשיינים.

 

השלכות קואליציוניות
ש"ס וישראל ביתנו: לא נתמוך בתקציב / רוני סופר וצבי לביא
אחרי לילה לבן, שבו השרים לחדר הדיונים, כדי לאשר את עסקת החבילה במשק ואת התקציב עד סוף 2010. הדיון היצרי והמתוח כלל חילופי האשמות כבדים, ביקורת חסרת תקדים של ראש אגף התקציבים מול המצלמות - והתפרצות זעם של הרמטכ"ל
לכתבה המלאה

גם העשירונים העליונים יישאו בחלק מנטל הקיצוצים: יועלו תקרות המס לתשלום דמי ביטוח לאומי למי שמשתכר בין 38,415 שקלים עד 61,342 שקלים. כמו כן, יועלו שיעורי המס לכלי רכב גדולים, יקרים ומזהמים, במסגרת מיסוי ירוק. 

 

ההסתדרות הסכימה, כצפוי, להקפאת תשלום מחצית מדמי ההבראה אשר משולמים לעובדי המדינה למשך שנתיים - שיפנו למדינה כ-1.7 מיליארד שקלים. הסיכומים הסופיים עם ההסתדרות והארגונים הכלכליים הושגו היום לפנות בוקר, בדיון מרתוני בין יו"ר ההסתדרות עופר עיני, נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, נציגי ראש הממשלה ובראשם היועץ הכלכלי, אורי יוגב, ובשלבים מסוימים בדיון משותף עם ראש הממשלה עצמו. 

 

בתגובה, הודיע הממונה על התקציבים במשרד האוצר, רם בלינקוב, כי הוא מתפטר מתפקידו.

 

התקציב יגדל ב-3.05%

מעבר לגידול בתקציב המדינה האמור בחוק בשיעור של 1.7%, יגדל התקציב בכל אחת מן השנים 2009- 2010 באופן זמני בשיעור נוסף של 1.35%. יעד ההוצאה ישוב לעמוד על 1.7% בשנת 2011. המעסיקים מבחינתם התחייבו למנוע פיטורים גדולים במשק וההסתדרות הסכימה לקצץ בתקציבי ההבראה של העובדים. עסקת חבילה זו אמורה לספק חלק ניכר מהסכום שנדרש למימון הקיצוץ בתקציב המדינה לשנים 2009-2010.

 

תקציב המדינה לשנת 2009 יעמוד על כ-316.5 מיליארד שקלים, כאשר הגירעון התקציבי יוגבל עד 6% תוצר. בשנת 2010 יעמוד תקציב המדינה על כ-321.5 מיליארד שקלים כאשר הגירעון התקציבי יוגבל עד 5.5% תוצר.

 

"עסקת החבילה" כוללת בין היתר:

 • קידום רפורמות בנמלי ישראל, משק החשמל ומינהל מקרקעי ישראל - בתמיכת ההסתדרות והמעסיקים.
 • הרחבת זכויות עובדים ועבודה מאורגנת במסגרת סדרת תיקוני חקיקה שיקדמו הגנת עובדים .
 • עידוד תעסוקה ויצירת מקומות עבודה באמצעות הגדלת תקציבי המדען הראשי בכ-900 מיליון שקלים, שיפוץ מוסדות לימוד בכ-400 מיליון שקלים, ותקצוב חוק עידוד השקעות הון ב-900 מיליון שקלים לשנתיים.
 • רפורמה למניעת הוצאת חשבוניות פיקטיביות במטרה להלחם בהעלמות מס בהיקף של כ-6 מיליארד שקל בשנה.
 • הקמת קרן סיוע למפעלים בפריפריה.

 

התקציב כולל התחייבויות לקידום  מספר רפורמות מבניות:

 • מאבק בתופעת העובדים הזרים במטרה לייצר מקומות עבודה עבור עשרות אלפי ישראלים.
 • רפורמה בשידורי הטלוויזיה שתוזיל את השירות לצרכן ותשפר את איכות התכנים.
 • כינון רגולציה לטובת חיזוק הספורט בישראל.
 • הרחבת היצע יחידות הדיור באמצעות קיצור הליכים ביורוקראטיים לאישור פרויקטי פינוי - בינוי.
 • הגברת התחרות בין קופות החולים.
 • עידוד תעסוקת נשים על ידי הרחבת סבסוד מעונות יום. 

פורסם לראשונה 13/05/2009 08:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רה"מ נתניהו ושר האוצר שטייניץ.
צילום: משה מילנר,לע"מ
מומלצים