שתף קטע נבחר

שרי החינוך, הקליטה והרווחה: ניצלנו

"נמנעה קריסה תקציבית של המערכת ופריצה של קווים אדומים מבחינתנו", מברך גדעון סער. "בוטלו גזירות קשות מאוד", נושם לרווחה שר הרווחה. "ראש הממשלה גילה אחריות לאומית", מהללת שרת הקליטה. ורק באופוזיציה קובלים על ה"עיזים", שהוצאו והוכנסו כדי לסמא את עין הציבור

הצבע חזר היום (ד') ללחיים של השרים, האמונים על המשרדים החברתיים: עסקת החבילה במשק, שאושרה בממשלה ברוב גדול - 26 תומכים, מול ארבעת חברי ש"ס המתנגדים - שונה בתכלית מזו המקורית, שהסעירה את הציבור במשך שבוע. ובכל זאת כוללת התוכנית כמה גזירות לא פשוטות - והיא זוכה לקיתונות של ביקורת מצד האופוזיציה.

 

מי שנשמע בצהריים שבע רצון במיוחד, היה שר החינוך גדעון סער: המאבק המתוקשר שהוביל נשא כנראה פרי, ובסופו של דבר הוא מברך על תוספת של 300 עד 350 מיליון שקל למשרדו. בין ההישגים שהוא מונה: ביטול הכוונה להעלות בשנת הלימודים הבאה את גובה שכר הלימוד לסטודנטים; ביטול היוזמה לבטל את סבסוד המדינה בחוגים משפטים, מינהל עסקים וחשבונאות; ביטול הקיצוץ בהסעות התלמידים בגובה 45 מיליון שקלים; תוספת לשיפוץ מבני חינוך ולהכשרה מקצועית, להסבת אקדמאים להוראה.

 

מנגד, גם על משרד החינוך הושת הקיצוץ הרוחבי, בגובה 6.5% - 130 מיליון שקל. בנוסף לא הצליח השר לבטל את השתתפות משרד החינוך בתקצוב רפורמת "אופק חדש" בגובה 17.5% - כ-850 מליון שקלים. מספר בתי-הספר שיצטרפו לרפורמה בשנה הבאה, יקטן משמעותית.

 

כעת מבטיח סער לפתוח בהליכי התייעלות פנימיים ולהתמיד ב"אופק חדש", ומסכם: "נמנע קיצוץ תקציבי, הושגה תוספת תקציבית צנועה, אבל היינו אחראים ובהחלט לקחתי בחשבון את המצב הכלכלי והמשמעויות שלו. נמנעה קריסה תקציבית של המערכת ופריצה של קווים אדומים מבחינתנו, שהם מניעת קיצוץ דרמטי בשעות הלימוד, פיטורים המוניים של מורים ופגיעה עמוקה במרכז השלטון המקומי".

  

שר הרווחה, יצחק הרצוג, נשם בצהריים לרווחה: "הוסרה חרב הקיצוצים מעל השירותים החברתיים, ובוטלו גזירות קשות מאוד. המשרד הצליח לקבל תוספת משמעותית לאוכלוסיות חלשות, כמו נכים, אוטיסטים וילדים בסיכון" - אמר.

 

גם במשרד הקליטה בירכו על "ביטול כל הגזירות הפוגעות בעולים החדשים",

ועל תוספת של 200 מיליון שקלים לשנה וחצי הקרובות. בין השאר נמסר כי האוצר ימשיך לתקצב את תוכנית החומש לשיפור קליטתם של העולים יוצאי אתיופיה. השרה סופה לנדבר, שאך אתמול כינתה את הצעת התקציב המקורית "ספר לבן חדש", שיבחה את ראש הממשלה "שגילה אחריות לאומית".

 

סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, מרוצה אף הוא. "במצב הנתון שבו היינו זה תקציב מצוין", אמר. "סל התרופות לא ייפגע ובוטל מס האשפוז. אני בטוח שבעזרת השם השירותים לציבור לא ייפגעו. סעיף שיקל על כל הציבור הוא פטור מאגרת טיפת חלב שעבר במסגרת חוק ההסדרים".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, יעל ברנובסקי ומיטל יסעור בית-אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוספת צנועה: סער
צילום: ירון ברנר
צילום: דורון גולן
הרצוג. "הוסרה חרב הקיצוצים"
צילום: דורון גולן
לנדבר. שיבחה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים