שתף קטע נבחר

מהיום: כתוביות סמויות בשידור חי לכבדי שמיעה

הרשות השנייה משיקה היום קמפיין לכתוביות סמויות שילוו שידורים חיים בערוצים 2 ו-10. אבל לא כל השידורים יקבלו כתוביות בינתיים, ולא כל הצופים יזכו לשירות. קרוב ל-40% ממנויי HOT יצטרכו להחליף ממיר כדי לקבלו

הרשות השנייה השיקה היום שירות של כתוביות סמויות בשידורים חיים המיועדות לכבדי שמיעה. השירות החדש מאפשר לצופים להפעיל באמצעות שלט הטלוויזיה כתוביות אשר יוצגו על המרקע וילוו שידורים חיים. השירות יהיה זמין בכל מהדורות החדשות המרכזיות וכן בתכניות נוספות בערוצים 2 ו- 10, המשודרות בשידור חי.

 

לפי חוק שידורי טלוויזיה כתוביות ושפת הסימנים, שירות כתוביות סמויות לשידורים חיים היה אמור להיכנס לתוקף כבר בינואר 2009, אולם השקתו נדחתה לאפריל ואז למאי בסיכום ארגוני החרשים, כדי לתת לחברת הכבלים HOT ארכה להתארגנות להולכת הכתוביות. אולם גם כעת, לא כל מנויי HOT יוכלו ליהנות מהשירות באופן אוטומטי.

 

לפי אתר הרשות השנייה, רק חלק מהממירים הדיגיטליים של HOT תומכים בשירות, והוא כלל אינו נגיש לבעלי ממירים אנלוגיים. לעומת זאת, השירות זמין באפן מיידי לכל לקוחות חברת הלוויין yes.

 

גם רבים מכבדי שמיעה וחרשים שאינם מנויים ללוויין או לכבלים לא יכולים להשתמש כרגע בשירות, משום שהוא נגיש רק לאלו מהם הקולטים שידורי טלוויזיה באמצעות צלחת לוויין. מהרשות השנייה מוסרים שהקליטה תתאפשר במלואה כאשר יתרחש המעבר לשידור דיגיטלי. 

 

עד 2015 כל השידורים ילוו בכתוביות

הקמפיין למהלך אמנם הושק היום משום ההמתנה ל-HOT, אולם חדי העין מבין כבדי השמיעה כבר שמו לב שחלק מתוכניות החדשות המשודרות בשידור חי כבר מלוות בכתוביות סמויות.

 

הכתוביות הסמויות מלוות את כל תוכניות החדשות כולל מגזינים כדוגמת שש עם עודד בן עמי, חמש עם רפי רשף ולונדון את קירשנבאום.

  

מהיום, יוצב סימן חדש בפינת המסך בעת שידור תכניות המלוות בכתוביות סמויות, כדי להביא לידיעת הציבור שהשירות זמין בתכניות אלה.

 

עידו גרנות, מנכ"ל "בקול" אמר ל-ynet: "ברשת וקשת מסרו לי שגם בעובדה יושמו כתוביות סמויות וכך גם בעונה הקרבה של כוכב נולד. טקסי יום השואה ויום הזיכרון ששודרו בשידור חי כבר לוו בכתוביות סמויות ובערוץ 10 כבר היו כתוביות במשחקי כדורגל, מה שהיה עד עכשיו הנהיגו רק בתוכניות מוקלטות שצולמו ונערכו מראש. השירות כבר הושק, חיכינו רק להיערכות של HOT".

  

לפי זכייניות ערוץ 2 ו-10, הן החלו בשידורים עם כתוביות כבר בינואר. מדידת מידת תפקודן בנושא היא חצי שנתית והן אכן עמדו במכסה בחצי שנה האחרונה. הבעיה היתה בהולכת אותות הכתוביות שיצאו מרשת קשת וערוץ 10 בשידורים החיים, שב-HOT התקשו לבצעה. 

 

באפריל נערכו דיונים אינטנסיביים בהליך של גישור בין ארגוני לקויי שמיעה לבין חברת הכבלים, שבראשם עמד נשיא בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר. בתום הגישור הושגה פשרה לפיה ב-19 למאי יושק קמפיין גדול בערוצים 2 ו-10 שייבשר על בואן של הכתוביות הסמויות בשידורים החיים.

  

לפי החוק, 25% משידורי מהדורות החדשות המרכזיות אמורות להיות מלוות בכתוביות  החל מינואר 2009. בינואר 2011 50% מתוכניות אלה אמורות להיות מלוות בכתוביות וכך מדי שנתיים עד שב-2015 כל השידורים החיים יהיו חייבים בכתוביות. לעניין השידורים הלא חיים - אלא אמורים להיות מלווים במלואם בכתוביות עד 2013. 

 

מ-HOT נמסר בתגובה: "קרוב ל-60% מהממירים שלנו תומכים בשירות לכבדי השמיעה. השירות ינתן לכל כבדי השמיעה, גם אם יצריך החלפת ממיר בבית הלקוח".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
יוצב בפינת המסך. סימון לכתוביות סמויות
מומלצים