שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לחלום על האידיאלי אומר להפסיד את הנוכחי

  חלק מהאתגר בזוגיות הוא הצורך התמידי להזכיר לעצמנו למה בחרנו בבן הזוג מלכתחילה. אפשר אפילו להכין רשימה

  "לחלום על בן הזוג האידיאלי שהיינו רוצים, זה להפסיד את בן הזוג שיש לנו". חבל שמחבר הפתגם נשאר אנונימי; נראה שיש לו או לה הרבה חוכמת חיים.

   

  אני נתקלת הרבה במערכות יחסים שנידונו לכישלון, רק משום שהבעל או האשה רוצים שבני הזוג שלהם יהיו מישהו או משהו שהם לא. אמנם אין ספק שלפעמים אנשים מתחתנים עם בני הזוג שלהם מתוך תקווה שהם ישתנו (למרות הסתייגותם החד-משמעית של כל ספרי הנישואים, הקלטות ושיעורי ההדרכה לחתנים ולכלות), אבל זאת לא בדיוק הבעיה.

   

  יכול להיות גם שלאנשים יש חיי דמיון פעילים במיוחד (יעידו על כך הטלנובלות והרומנים השטותיים הנמכרים בהמוניהם), עד שהם נלכדים בסבך חלומותיהם וסיפורי האגדות שהם רוקמים לעצמם, ומאבדים קשר למציאות שלהם והכרת תודה למה שיש. אבל גם זאת לא תמיד הבעיה.

   

  כשאנחנו רוצים שבני הזוג שלנו יהיו שונים, שיאמצו תכונות חדשות, זה בדרך כלל סימן ששכחנו למה נישאנו להם מלכתחילה. התחתנו איתם בגלל מה שהם, בגלל השילוב המיוחד של התכונות והמאפיינים הייחודיים שלהם. זאת עסקת חבילה: סלקו אחד מהמאפיינים - לא תקבלו אשה משופרת, תקבלו אשה אחרת. בעלך לא יהיה אדם טוב יותר, הוא יהיה מישהו אחר לגמרי.

   

  יכולים אולי לשפר רק כמה כִּוונונים עדינים

  חלק מהאתגר של הנישואים הוא להזכיר לעצמנו כל הזמן למה נישאנו לבן/בת הזוג שלנו, להתמקד בתכונות שמשכו אותנו אליהם ולומר לעצמנו שכמו עם הילדים, אנחנו אולי יכולים לשפר כמה כִּוונונים עדינים - אבל לא לשנות את אישיותם הבסיסית. וגם לא היינו רוצים שזה יקרה.

   

  אם אנחנו טיפוס רועש ורוגש, ומה שמשך אותנו אל בן/בת הזוג היה האופי השקט והרגוע שלהם, אנחנו לא יכולים להתלונן עכשיו על זה שהוא/היא לא רוצים לצאת יותר למסיבות. במקום זה, אנחנו צריכים להתמקד בהשפעה החיובית של טבעם השליו על טבענו הסוער, בדרכים שבהן אנחנו צומחים תחת השפעתם המתמדת.

   

  דווקא בתחומי השונוּת האלה יש הכי הרבה משיכה, הכי הרבה התמודדויות והכי הרבה הזדמנויות לצמיחה.

   

  לשירה ידידתי יש נטייה ברורה לעֶדריוּת. היא אוהבת "להיות שייכת" ולהלהיב אחרים ביתרונות הקבוצה שלה. אחרי שהתחתנה, בעלה התחיל לעבוד בהדרכה של בני נוער. שירה אהבה את זה. היא אהבה להרגיש כמו אמא של כל הנערים ולהזמין אותם לשבתות. היא אהבה את הפעילויות ואת תחושת ההשתייכות לאידיאליסטים בעלי דעה דומה. אבל בעלה של שירה הוא טיפוס בעל חשיבה עצמאית, והוא כל הזמן התחכך בכללים ובתקנות של ארגון ביורוקרטי. הוא זקוק ליותר חופש אינטלקטואלי ואישי - והוא החליט שהוא צריך עבודה חדשה.

   

  לשירה היה קשה מאוד להיפרד מהקבוצה ולקבל את החלטתו של בעלה, וכל מיני נקודות בחיי הנישואים שלהם היו עלולות לקבל אופי מכוער. אבל שירה ידעה להזכיר לעצמה כמה העריכה את החשיבה העצמאית והביקורתית של בעלה. היא זכרה כמה משכו וריתקו אותה חשיבתו ופעולותיו העצמאיות, בפרט משום שהיא עצמה תמיד היתה מהנסחפים והמתלהבים. מתוך התמקדות בתחומי המשיכה האלה, הצליחה שירה לתמוך בבעלה בתקופת המעבר שלו, במקום לריב איתו. למרות שהיתה רוצה שגם בעלה יהיה טיפוס של מדריך בקייטנה, היא הבינה שזה לא שייך לאישיות שלו; כל כך לא שייך, עד שבשביל זה הוא יצטרך להפוך להיות אדם שונה לחלוטין. הוא לא מתאים לזה, וגם היא לא רצתה שישתנה עד כדי כך.

   

  הלוואי שהיינו כולנו בוגרים ומרחיקי ראות כמוה.

   

  לאחייני דן ולרעייתו שרה יש תכונות מנוגדות, שהיו עלולות לעורר מדון. אחד הדברים שמשך את דן אליה היה העליזות ואהבת ההנאות שלה. היא נהנתה באופן ספונטני והיתה מלאת חזון וחלומות. דן, טיפוס של מתכנן זהיר, נהנה ממעופה החופשי... עד שארוחת הערב לא הוגשה לשולחן, או שהגיעה בשעות מוזרות.

   

  האישיות החמה שלה משכה אליה גם אחרים

  הם היו חייבים למצוא פתרון מעשי לבעיית האוכל (הבנאדם חייב לאכול), אבל בינתיים דן היה צריך לתת לעצמו כמה שיחות מוסר. הוא הזכיר לעצמו שהוא באמת אוהב את הצד הזה אצל שרה. האישיות החמה שלה משכה אליה גם אחרים, וכל כך נעים היה לו להיות איתה. כמה מזל יש לו. למרות בטנו המקרקרת, דן ידע שמכיוון שהוא בעצם נמשך אל התכונות האלה, הוא לא נמצא במקום המתאים לתלונות. כן, הם צריכים לעבוד על כמה דברים, אבל יצר ההנאה הזה יהיה תמיד חלק מאישיותה של שרה. אם דן יהיה חכם, הוא ימשיך ליהנות ממנו.

   

  לפעמים עוזר ממש לכתוב רשימה: "אלה הסיבות שבגללן נישאתי לבעלי", "אלה התכונות שמשכו אותי אל אשתי". שִׁמרו את הרשימה בהישג יד (לא על המקרר - אף אחד לא צריך לראות אותה!). קראו אותה כשאתם מבולבלים או כועסים; קראו אותה לפני שאתם מבולבלים או כועסים. קראו אותה כשאתם שמחים ומלאי הכרת תודה; זה יפחית את הלחץ ויחזק את המשיכה.

   

  בכל פעם שנקרא את הרשימות, אמור לעלות לנו חיוך על הפנים, כשנבין איזה בני מזל אנחנו - שהרי קיבלנו בדיוק את מה שרצינו.

   

  • באדיבות אש התורה - www.aish.co.il - אתר עם חוכמת חיים

   

  אמונה ברוורמן היא בעלת תואר ראשון במשפטים ותואר שני בפסיכולוגיה. היא גרה בלוס-אנג'לס עם בעלה ותשעת ילדיה. היא ובעלה עובדים ב"אש התורה". אמונה מעבירה שיעורים בנושאי יהדות, מארגנת קבוצת בישול של מאכלי גורמה כשרים, ומארחת אורחים רבים בשבתות.
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חיי דמיון פעילים במיוחד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים