שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  החרדים: "רפורמים מגיירים? כמו לנתח בלי רישיון"
  גורמי גיור אורתודוכסים מבקרים את פסיקת בג"ץ שקבע כי על המדינה לתמוך גם באולפנים הרפורמים הפרטיים. הרב נחום איזנשטיין, ממקורבי הרב אלישיב: "לוקחים כסף ממשלם המסים וזורקים לפח". גם רבני צהר נגד: "לא כך נלחמים בהתבוללות"

  הרפורמים ניצחו – האורתודוכסים זועמים: גורמי גיור תוקפים את פסיקת בג"ץ מהבוקר (יום ג') לפיה על המדינה לתקצב באופן שווה אולפני גיור פרטיים מכל זרמי היהדות. לטענתם, הסכום שמיועד לתמיכה במכונים הפרטיים מצומצם ממילא, וחלוקתו גם לרפורמים ולקונסרבטיביים - שגיורם אינו מוכר על-ידי המדינה - הוא חסר תכלית, ורק יפגע בגיור האורתודוכסי.

   

  יו"ר ועד הרבנים העולמי לענייני גיור וממקורבי הרב יוסף שלום אלישיב, הרב נחום איזנשטיין, אמר ל-ynet: "חבל על הכסף של המדינה. כל התמיכה שלה באולפנים הפרטיים נועדה להכשיר מועמדים להופעה בפני בתי הדין לגיור, במטרה לפתור את בעיית העולים הלא-יהודים. אבל אם לרפורמים אין סמכות לגייר בארץ הם למעשה כמו רופאים שעושים ניתוח בלי רישיון. התקציב שייתנו להם ממש יילך לפח - הרי מערך הגיור לא מכיר במכונים שלהם ובבוגריו".

   

  איזנשטיין הוסיף כי לא ייתכן שבתקופת משבר כלכלי, בו כולם נדרשים להדק את החגורה, תבזבז כך מדינת ישראל את כספי משלם המיסים בלי שום תכלית.

   

  גם בציונות הדתית תוקפים את החלטת בג"ץ. בארגון רבני צהר, המפעיל בעצמו מכון גיור, יודעים שהתקציב לרפורמים יבוא על חשבונם. מנכ"ל הארגון, הרב משה בארי, טען בשיחה עם ynet כי "תמיכת המדינה באולפנים הפרטיים לא נועדה להעשרה תרבותית, אלא להבטיח את קיומו של עם ישראל ולמנוע מצב שבו יש שני עמים. הגיור הרפורמי לא מוכר ולא מאפשר נישואים כדת משה וישראל, ולכן כל שקל שהולך לשם חוטא לעניין הזה".

   

  בארי הדגיש כי ההעשרה התרבותית והערכית שניתנת על ידי הרפורמים - גם היא מייעדי הגיור - "ואולם, המטרה של תמיכת המדינה היא אחת - מניעת התבוללות וקיטוב בתוך עם ישראל, מה שאינו מושג בגיור שאינו אורתודוכסי".

   

  מנכ"ל צהר ציין כי התקציב הממשלתי ברוב המכונים הפרטיים הוא מזערי ומספיק בקושי למימון הפעילות. לדבריו, חלוקתו בצורה לא יעילה גם לגופים שאינם תורמים לפתרון מצוקת הגיור תקשה עוד יותר על המכונים.

   

  ויש מי שמרוצה

  בצד הרפורמי בירכו כמובן על הפסיקה. מנהלת המחלקה המשפטית במרכז לפלורליזם יהודי, עו"ד עינת הורביץ, אמרה: "אנו מברכים על פסק הדין הזה, שחוזר ומאשר את הזכות לשוויון

  ולחופש דת, ואוסר על המדינה להפלות בין מאמינים על פי השקפתם הדתית.

   

  "פסק הדין קובע באופן תקדימי כי בשל עקרון הפלורליזם על המדינה לתמוך בשירותי הדת שמעניקה התנועה הרפורמית וזרמים אחרים לא-אורתודוכסים ביהדות. אנו מקווים כי הפסיקה המפורשת הזאת תביא לסיום ההדרה של התנועה הרפורמית על-ידי המדינה בהיבטים נוספים, ותאפשר לאנשים רבים נוספים במדינת ישראל לבחור בשירותי דת לא-אורתודוכסים".

   

  גם בקרן החדשה לישראל, ארגון הגג לארגוני החברה הישראלית, בירכו על החלטת בג"ץ. המנכ"ל, אליעזר יערי, אמר: "ההחלטה הזו תקדימית וחשובה גם עבור מיליוני יהודים רפורמים וקונסרבטיבים בעולם כולו, בזכות ההכרה הממלכתית בכך שגם בישראל יש יותר מדרך אחת להתגייר ולהיות יהודים לגיטימיים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים