שתף קטע נבחר

העיקרון או החיסכון: דילמת אנטליה

בשנים קודמות היה ברור שעם בוא הקיץ והחופש הגדול עולים הנופשים הישראלים בהמוניהם על הטיסות לאנטליה - אבל כל הסימנים מראים שהשנה תהיה שונה. אם החלטתם להשאיר את החרם על המלונות בטורקיה מאחוריכם, הנה סקירה קצרה של מה שמחכה לכם שם

חודשי השיא של התיירות הישראלית קרבים ובאים עלינו לטובה, אבל נדמה כי השנה מצפה לנו קיץ קצת אחר. סימן השאלה הגדול הוא סביב המשבר הכלכלי, שלפי כל ההערכות, יגרום לירידה בביקוש לנופשונים בחו"ל בקרב הקהל הישראלי. לכך נוספת סוגיה בוערת אחרת, שמגיעה דווקא מהמישור הפוליטי ורלוונטית לגבי היעד הפופולרי ביותר על התייר הישראלי: כיצד יחליט הציבור הישראלי לנהוג לנוכח החרם הצרכני שהוכרז על טורקיה בכלל ואנטליה בפרט.

 

כזכור, ההד שהתעורר בארץ בעקבות מחאות הטורקים על מבצע "עופרת יצוקה" - ובעיקר דברי ראש הממשלה הטורקי ארדואן בגנות ישראל - הביאו בחודשים האחרונים לצניחה משמעותית באחוז הישראלים הנוסעים לנפוש במלונות טורקיה. בתחילה האמינו כי מדובר בתופעה חולפת בלבד, אולם כעת כבר ברור לכל הצדדים כי במערכת היחסים המורכבת שבין הנופש הישראלי לאהובתו הטורקית יש חוקי משחק חדשים לגמרי.

 

התוצאה היא שבימים אלו מתלבטים אלפי ישראלים בשאלה האם להיכנע לפיתוי שמציבים הקלאבים הטורקים של פינוק במחירים נוחים, או שמא להשקיע מעט יותר למרות המצב הכלכלי ולבחור יעד אחר לחופשה המשפחתית. חוסר הוודאות לגבי החודשים הקרובים הביא את הטורקים להשקיע מאמץ אדיר לשכנע את הציבור הישראלי להחזיר את הגלגל לאחור.

 

האם זה יצליח? בקרוב נדע. ביקור של ארבעה ימים באיזור היפהפה, השוכן בחופה הדרומי של טורקיה, מבהיר חד משמעית כי לפחות צד אחד מתגעגע לחוקים הישנים. לא ברור האם הלקח שהציבור בארץ ניסה להעביר לידידים בטורקיה אכן נקלט, אך על דבר אחד אין ספק - הטורקים יקבלו השנה את התייר הישראלי בזרועות פתוחות אף יותר מתמיד.

 

הפגיעה הקשה שספגו הטורקים ניכרת ודומה כי המיתון העולמי בא בזמן הכי גרוע מבחינתם, שכן מספר הנופשים ממדינות אירופה (בעיקר רוסיה) הצטמצם אף הוא. עם זאת (ואולי בעקבות זאת), הבנייה של מלונות חדשים לא נעצרה וכחלק מהרצון למשוך בחזרה את הנופשים, רמת המחירים בהם ירדה משמעותית.


רצועת החוף והמלונות באנטליה (צילומים: אילן הלפרין) 

 

בשוק מעדיפים לא לעסוק בפוליטיקה

"אין ספק שהיה קצת חשש, אפילו במשרד הנסיעות לא התלהבו להמליץ לנו על טורקיה", מספרים שני זוגות מבאר שבע, שזה עתה סיימו את החופשה הפרטית שלהם ונראים פחות מוטרדים מחרם הצרכנים ויותר מהתגובות העצבניות של חלק מהנוסעים לבדיקות הביטחוניות השגרתיות בשדה התעופה. "בדקנו את העלויות לשאר היעדים והגענו למסקנה שאנטליה הכי זולה", הם מוסיפים, "זה השיקול העיקרי שלנו. איך התייחסו אלינו? כרגיל, מצוין. הטורקים לא מפסיקים לשאול לאן נעלמו הישראלים ומחכים לשובם. אין לנו ספק שנעביר את המסר שאין ממה לחשוש". 

 

ביקור בשוק של אנטליה מבהיר היטב את התמונה בעיר. הסוחרים, שהתרגלו לביקורים תכופים של תיירים, נאלצים להתרגל לשעות ארוכות של חוסר מעש. כשנקרית בדרכם ההזדמנות, קשה להתעלם מהרצון שלהם להבהיר עד כמה הם מחכים לחזרת הישראלים. על פוליטיקה הם פחות מעדיפים לדבר מתוך הבנה שעיסוק בנושא עשוי להבעיר בשנית את האש ולגרום לפגיעה נוספת בפרנסתם.

 

"כמו שאתה תעדיף לא לשתף אותי כעת בדעה שלך לגבי התקרית עם ארדואן, כך אני מרגיש כשאתה שואל אותי לגבי האירועים בעזה והתגובות באיסטנבול", מבהיר בחיוך מוכר צעיר, שאפילו מקבל בהבנה את העובדה שהלקוח הישראלי שעומד לפניו יוצא בידיים ריקות מהבאסטה שלו. דבר נוסף שנפגע בעקבות המצב החדש הוא כושר ההתמקחות של הסוחרים. הרצון לשדר עסקים כרגיל גורם להם למכור את מוצריהם במחירים נמוכים מהרגיל.

 

מי שעוד קיוו לנצל את המצב הם חובבי הדילים של הרגע האחרון, אך גם להם מומלץ לעקוב מקרוב אחר ההתפתחויות. חברות התיירות נערכו מבעוד מועד לירידה הצפויה במספר הישראלים שייצאו לאנטליה בחודשי השיא ולאור זאת מספר הטיסות שייצאו לטורקיה יהיה קטן יותר מאשר היה נהוג בשנים האחרונות.


חפשו את הקונים. השוק באנטליה 

 

אז מה חדש באנטליה?

אם החלטתם להשאיר את החרם מאחוריכם ואתם בכל זאת מתכננים על חופשת קיץ באנטליה, נותרה לכם ההחלטה הגורלית לגבי בית המלון בו תשהו. האפשרויות רבות ומגוונות, וכדאי להחליט מראש על הדגשים החשובים לכם (מלון לכל המשפחה או קצת שקט? קרבה לשדה התעופה או פעילות לילדים? חיסכון או פאר ופינוק). הנה סקירה עדכנית של כמה מהמלונות השונים הנכללים בחלק מהדילים המוצעים לקהל הישראלי.

 

ווג (Vogue Hotel Aavantgarde) 

לאלה מבינכם שמעוניינים לנצל את ההזדמנות שהמלון החדיש בקמר עדיין בתקופת הרצה ומוצע במחירים נוחים יחסית – זה הזמן. המלון נפתח לפני כחודש ולכשיסתיימו עבודות הגימור בו, אמור להיות אחד מהיוקרתיים באנטליה. הרי קמר המדהימים הנפרשים בסמוך למלון מספקים גם הם את התפאורה הנפלאה. 410 חדרים מרווחים ומפנקים במיוחד שרובם ככולם פונים לים.

 

רמת האוכל במלון היא מהגבוהות שניתן למצוא בקלאבים של אנטליה ובהחלט מספקת את תיאבון השוהים בו. מי שמחממת את האווירה בשעות הערב היא להקה מקומית שמנגנת ממיטב הלהיטים הבינלאומיים ובשעה 23:00 נפתח הדיסקו המקומי, שעשוי להשאיר אתכם ערים עד השעות הקטנות (מאוד) של הלילה. בחודש יוני ניתן למצוא דילים לסוף שבוע בכ-700 דולר לאדם בחדר זוגי, כאשר בחודשי הקיץ המחירים יכולים להגיע ל-880 דולר (כל המחירים כוללים טיסות).


חדש מהניילונים. מלון ווג (למעלה) ומתחם הבריכה (למטה)


 

ברוט לארה (Barut Lara) 

אחד המלונות החביבים על התייר הישראלי. זהו הקלאב הקרוב ביותר לשדה התעופה באנטליה (כ-15 דקות נסיעה), שגם מציע שטחים ירוקים רבים ותעסוקה תמידית לגיל הרך. בשונה מיתר הקלאבים באיזור, המלון אינו המוני וגם בחודשי השיא, כאשר כל 400 החדרים במלון מלאים, ניתן למצוא פינה שלווה. בחודש יולי תעלה חבילת נופש לאדם בחדר זוגי בכ-780 דולר. 


תעסוקה תמידית לילדים. ברוט לארה 

 

קסנאדו (Xanadu Resort Hotel)

אחד המלונות המפוארים ביותר (420 חדרים) באיזור בלק בכלל ואנטליה בפרט. קשה להתעלם מהעיצוב המרשים (במיוחד של מגלשות הילדים) ואין ספור הפעילויות המוצעות במלון (חובבי הבאולינג לא יתאכזבו). נקודה מעניינת הראויה לציון היא שעל אף המיתון והירידה בכמות התיירים באנטליה, המלון החליט לא להוריד את מחיריו לקראת עונת התיירות הקרובה מתוך כוונה למתג את עצמו ככזה הפונה לקהל איכותי יותר. בחודש יולי המלון נמכר בכ-1,000 דולר לאדם בחדר זוגי לסוף שבוע.


עיצוב מרשים. קסנאדו

 

ורה מרה (Vera Club Hotel Mare) 

קלאב יחסית קטן ואינטימי בבלק. בימים ראשון ורביעי מתקיים בסמוך למלון שוק עירוני. אטרקציה נוספת שבעלי המלון מתגאים בה הן נקבות צבי הים, שבחודשי הקיץ מטילות את הביצים שלהן בחוף המלון ומעוררות התרגשות רבה אצל האורחים. בשביל להתארח לסוף שבוע במלון בחודש יולי, תיאלצו להיפרד מ-600 דולר לאדם בחדר זוגי.


אינטימי. ורה מרה

 

הילסייד סו (Hillside Su) 

למשפחות שמחפשות פעילויות לילדים – זה לא המקום בשבילכם. זוגות המחפשים חופשה רומנטית ושקטה – מצאתם את המלון האולטימטיבי בשבילכם. מעוצב כולו בגוון לבן וסוחף באווירה המיוחדת ששוררת בו. בשונה משאר המלונות, מוצע על בסיס חצי פנסיון בלבד ובחודש יולי חבילה כזו תעלה בסביבות 670 דולר לאדם בחדר זוגי.


לא מתאים לילדים. מלון הילסייד סו מבפנים (למעלה) ומבחוץ (למטה)


 

אידינביי (Aydinbey) 

קלאב חדש יחסית (פתוח כ-10 חודשים) ואינטימי יותר הממוקם באיזור בלק. מירב הסיכויים שאלה מבינכם המתעקשים על חדר עם נוף לים, לא יתאכזבו שכן מתוך 350 החדרים במלון, רק 20 מהם אינם כאלה.


נוף לים. אידינביי

 

אסטריה (Asteria Sorgun Resort)

מלון בעל 475 חדרים הממוקם באיזור סידה. מרוחק מעט משדה התעופה, אך אלה שאינם מייחסים לכך חשיבות רבה, ודאי ייהנו מהחוף היפהפה שנשקף ממרפסות החדרים. ניתן למצוא דילים בכ-530 דולר לאדם בחדר זוגי לסוף שבוע בחודש יוני. 


חוף יפהפה. אסטריה 

 

איברוסטר בליס (Iberostar Bellis)

במלון 596 חדרים, ממוקם בסמוך לבלק (כשעה נסיעה משדה התעופה באנטליה). לא מהמפוארים שבקלאבים באיזור, אך בהחלט מתאים למשפחות שתקציבן מוגבל. ניתן למצוא דילים בכ-470 דולר לאדם בחדר זוגי לסוף שבוע בחודש יוני. חודש לאחר מכן אותה חבילה תימכר בכ-620 דולר.


למשפחות עם תקציב מוגבל. איברוסטאר

 

שרווד (Sherwood)

ממוקם בחוף לארה באנטליה. על אף המיקום הנוח, גם הוא אינו נמנה עם הקלאבים מהשורה הראשונה באיזור ועל כן החבילות אליו מוצעות במחיר נוח יחסית. מאוכלס בעיקר בתיירים אירופאים בגיל העמידה. סוף שבוע בחודש יולי יעלה כ-650 דולר לאדם בחדר זוגי.

 

  • הכתב היה אורח של חברת ישראייר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איברוסטאר בליס
צילום: אילן הלפרין
מגלשת מים בקסנאדו
צילום: אילן הלפרין
חדר משפחתי בברוט לארה
צילום: אילן הלפרין
מומלצים