שתף קטע נבחר

הבנזין התייקר ב-30 אגורות

מחיר ליטר בנזין בתדלוק עצמי עלה ל-5.79 שקלים. הסיבה להתייקרות: החלטת הממשלה בשבוע שעבר להגדיל בסכום זה את מס הבלו על הדלק, במסגרת חוק ההסדרים

מחיר הבנזין התייקר הלילה (ה') בחצות ב-30 אגורות לליטר, כך נמסר ממנהל מנהל הדלק במשרד התשתיות. לפיכך, מחיר ליטר בנזין בתדלוק עצמי עלה ל-5.79 שקלים.

 

 

ההתייקרות נובעת מהחלטת הממשלה בשבוע שעבר להגדיל בסכום זה את מס הבלו על הדלק, במסגרת חוק ההסדרים. ממשרד התשתיות נמסר, כי רכיבי המס במחיר מהווים 60% מהמחיר לצרכן. ברשות המסים מעריכים כי ההתייקרות תכניס לקופת המדינה הכנסות בסך של כמיליארד שקלים בשנה.

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, חתם אתמול על הצו לפיו יועלה המס החל מהלילה בחצות. בשבוע הבא יוגש הצו לאישור ועדת הכספים, ולאחר אישורו הצפוי בוועדה הוא יועבר לאישרור מליאת הכנסת. האישרור פתוח להתנגדויות, ועל פי "המסורת" חברי הכנסת נוהגים לנצל את הזמן הניתן להם כדי להביע את דעותיהם בכל עניין אקטואלי, למעט נושא הדיון עצמו.

 

ייתכן שהסיבה שבאוצר החליטו על העלאה מיידית של מס הבלו, במקום להמתין לאישור חוק ההסדרים בכנסת, היא הפרסום שניתן אתמול לנוסח המעודכן של חוק ההסדרים, כפי שאושר בשבוע שעבר בממשלה. ייתכן שגם התארגנות חברות התעופה לביטול הגזירה, גרמה לאוצר להקדים את המהלך ולהוציאו לפועל.

 

בתחילת החודש ירד מחיר הדלק בכחצי אחוז, ומחירו המירבי של ליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת בעמדת תדלוק עצמי ירד לרמה של ל-5.44 שקלים. לפיכך, העלאת המס על הדלק ב-30 אגורות תביא לעלייה משמעותית של כ-5.5% לעומת מחירו הנוכחי.

 מהלך דומה ננקט בסוף החודש שעבר, כששר האוצר חתם על תיקון לצו תעריף המכס ומס קנייה, לפיו עלה מס הקנייה המוטל על סיגריות מ-99 אגורות ל-1.25 שקלים, ובנוסף, מ-62% ממחיר החפיסה ל-63%.

 

בסך הכל התייקרו הסיגריות, בממוצע, בכ-2 שקלים.

 

גורמים בשירות המדינה מסרו אז, כי מדובר בתקנה שהייתה אמורה להיות חלק מחוק ההסדרים, אך לאחר שפרטי החוק דלפו ל-ynet והתפרסמו, הוחלט באוצר להחיל את התקנה באופן מיידי. זאת, כדי למנוע את מהומה ואגירה בשוק הסיגריות.


פורסם לראשונה 20/05/2009 21:16

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים