שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חוק ההסדרים: גלגלי הצלה למנפיקי אג"ח ומהמרים
  טיוטת החוק כפי שאושרה בממשלה עדיין שורצת גזרות רבות, אך גם הטבות: הפטור ממס על הכנסות מהגרלות לא יוגבל; מספר עובדי הממשלה והרשויות המקומיות יופחת ב-1%; ויינתנו הקלות לעידוד משקיעים לבצע עסקאות המרה של אג"ח. מי יצא, מי נכנס ומי נשאר בחוק ההסדרים?

  הפטור הקיים ממס על הכנסות מפרסי הימורים והגרלות עד 50 אלף שקל לא יופחת ל-5,000 שקל, כמו שביקש האוצר; אבל יוטל קנס על בזבוז מים של 20 שקל למ"ק מעל למכסת צריכה מינימלית; מספר עובדי הממשלה והרשויות המקומיות יופחת ב-1%; יינתנו הקלות מס לעידוד משקיעים מוסדיים לבצע עסקאות המרה של חובות באחוזי שליטה בתאגידים החייבים.

   

   

  כך עולה מהגרסה המעודכנת לחוק ההסדרים, כפי שאושרה בממשלה בשבוע שעבר. אכן, גלגלי הצלה למנפיקי האג"ח ולמהמרי הלוטו והטוטו.

   

  את הפגיעה במהמרים מנעה ברגע האחרון השרה לימור לבנת. היא אמרה שהגזירה תעלה ביוקר לאגודות הספורט שנתמכות מכספי הטוטו. הממשלה נבהלה והגזירה עפה מחוק ההסדרים, כמו שעפו רוב הגזירות הקשות והפוגעות ביותר - כמו הגדלת שכר הלימוד לסטודנטים, הפחתת מענקי הלידה והטלת מס בריאות על עקרות בית - הודות לעסקת החבילה עם ההסתדרות והמעסיקים. האחרונים שילמו את המחיר בהסכמה להעלות ב-0.4% את תשלומיהם לביטוח הלאומי.

   

  התמונה המלאה של הצעת החוק שאושרה בממשלה לפני שבוע רואה כאן אור הודות להדלפה נוספת, דרך אתר האינטרנט של ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה). היא הפיצה גם את הטיוטה הראשונה של החוק ביום העצמאות. לפני שבועיים פרסם האוצר נוסח מתוקן ורשמי שהוגש לאישור הממשלה, אבל נמנע ממנו פרסום הנוסח הסופי. יחימוביץ גנבה ממנו שוב את ההצגה.

   

  בשורה האחרונה - רוב סעיפי החוק שרואים כאן אור, הופיעו כבר בטיוטה הראשונה. חלקן (כמו צמצום כוח האדם בממשלה ובעיריות) סופחו מהצעת החוק שנלוותה לתקציב 2009 שלא עבר בכנסת והוחלף בתקציב הדו-שנתי. הצעת החוק שתגיע לכנסת עדיין שורצת גזירות רבות. השבוע הבהירה הכנסת לאוצר שהחוק לא יצא ממנה כמו שנכנס. בכנסת מבטיחים להשמיט ביטולי חוקים ורפורמות שלא נחוצות לביצוע מיידי של התקציב.

   

  הגזירות שנשארו:

  נשלם יותר מע"מ, מס על פירות וירקות ומס על הסלולר מהעבודה

  המע"מ הכולל יעלה ב-1% ל-16.5%, ויבוטל הפטור ממס על ירקות ופירות טריים ועל שירותים לתיירים מחו"ל (בתי מלון, הסעות וכו'); מס הקניה על משקאות אלכוהוליים יעלה ב-15 שקל לליטר פלוס 50% מערך המשקה; יגדל גם לצורכי מס שווי השימוש בטלפון סלולרי שמקבל עובד מהמעסיק, ל-50% מההוצאה עד 150 שקל בחודש;

   

  המס על הדלק ועל הסיגריות עולה

  מס הבלו על הבנזין גדל ב-30 אגורות לליטר. המחירים יעלו בהתאם ושל הבנזין כבר מהלילה כמו ייקור הסיגריות בחוק שנכנס לתוקף לפני כחודש לאחר הדלפת הטיוטה. המס על רווחי הון מדיבידנדים יגדל מ-10% ל-12%; מס השכר המוטל על מלכ"רים ומוסדות כספיים הפטורים ממע"מ יגדל בשיעור עליית המס ל-16.5%;

   

  חוק החשבוניות הפיקטיביות יאושר, הקנסות על הונאת ביטוח לאומי יוכבדו

  עוסקים יידרשו להעביר את החשבוניות למע"מ בדיווח מקוון כדי לחסל את תופעת זיוף החשבוניות; יבוטלו ההנחות במס הכנסה לעיתונאים וספורטאים זרים; הפטור ממס שבח על רווחים ממכירת מקרקעין יצומצם בשיעור שתקבע ועדה;

   

  יוטלו קנסות מנהליים כבדים על הונאת הביטוח הלאומי בקבלת גמלאות שווא עד 1,000 שקל פלוס מחצית הגמלה השנתית;

   

  עובדי מדינה יטוסו במחלקת תיירים, סגל המשלחות בחו"ל יקוצץ

  עובדי מדינה יטוסו לחו"ל רק במחלקת תיירים וגם מנכ"לים ומקביליהם במערכת הביטחון והמשטרה. האחרונים יורשו לשדרג לעסקים בטיסות מעל 6 שעות; 

   

  במקום הקיצוץ המסיבי בתקציב הביטחון יקוצצו סגל משלחות הרכש הביטחוני בפריס ובניו-יורק ב-60%, וקרן הסיוע לחיילים משוחררים תקוצץ ב-35 מיליון שקל; יבוטלו הפרסים ומענקי שר הפנים (55 מיליון שקל בשנה).

   

  ההטבות שנשארו:

  מס ההכנסה ליחידים ומס החברות יופחתו

  יש גם הטבות מס לא פשוטות, לקידום הצמיחה על פי משנת נתניהו: יוארך המתווה המדורג השנתי של הפחתת מס הכנסה השולי ליחידים מ-46% ל-44% ויורחבו מדרגות המס;

   

  תימשך ההפחתה המדורגת של מס החברות ב-1% כל שנה. הוא ירד כבר השנה ל-25%, ובשנה הבאה ל-24% עד 18% ב-2015; יינתן פטור ממס על ריבית ורווחים אחרים בקופות גמל מהפקדות יחידים זכאים בין השנים 2003-2007, על פי דרישת ההסתדרות.

   

  יורחב ב-10 שנים הפטור ממס ומדיווח על עסקים בחו"ל של יורדים ותיקים שחזרו; יורחב הפטור מדיווח למע"מ לעוסקים עם מחזור של 100 אלף שקל במקום 67 אלף.

   

  קצבאות הילדים והזקנה יגדלו

  ישולמו ההטבות החברתיות עליהן התחייב הליכוד בהסכמי הקואליציה עם החרדים והעבודה: קצבאות הילדים יוגדלו במתווה שנתי מדורג; גם קצבאות הזקנה יגדלו אבל הרבה פחות, עד 44 שקל (במקום 84 שקל שהיו בטיוטה הראשונה);

   

  תקופת הזכאות לדמי אבטלה תגדל, עובדים יקבלו ביטוח נגד קריסת המעביד

  תקופת הזכאות לדמי אבטלה תגדל ב-30 יום; מובטלים שיפתחו עסק עצמאי יקבל דמי האבטלה ב-3 החודשים הראשונים של העסק; עורכי דין בלימודים לבחינות התמחות גם הם יזכו לדמי אבטלה;

   

  לארגונים חברתיים יוקצבו 200 מיליון שקל בשני תשלומים מעתה עד סוף 2010; יינתן ביטוח לעובדים נגד פשיטת רגל של המעביד עד 100 אלף שקל.

   

  תוקם קרן להצלת מפעלים במצוקה, מעונות היום המסובסדים יורחבו

  לחוק נכנסה התכנית שהגו יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, להקים קרן משותפת עם הממשלה להצלת מפעלים שנקלעו למצוקה במשבר בתרומת העובדים והמעסיקים.

   

  אבל לא נכנסו משום מה התיקונים המפליגים בחוקי העבודה והאיגוד המקצועי אותם קיבל עיני בעסקת החבילה להרחבת זכויות ההתארגנות של העובדים. אלה לבטח יוגשו בנפרד.

   

  נכללו לעומת זה הטבות לעידוד נשים ליציאה לעבודה בהרחבת מעונות היום המסובסדים, ונזרקה ברגע האחרון מהחוק הצעת האוצר לאסור ניכוי ממס של הוצאות על טיפול בילדים.

   

  רפורמות במשק: מה הקשר לתקציב?

  טיפול שורש לצמצום מספר העובדים הזרים

  טיפול שורש מעניקה הצעת החוק לצמצום מספר העובדים הזרים במטרה לפנות מקומות עבודה רבים ככל האפשר למובטלים הישראלים: תתייקר עלות העסקת הזרים באמצעות קבלני כוח האדם בהכפלת תעריפי האגרות; צמצום מדיניות השמים הפתוחים; החמרת העונשים הצפויים לזרים שיימצאו בארץ ללא היתר;

   

  אי העסקת זרים תיקבע כתנאי סף לכניסת קבלני פרוייקטים לתשתיות למכרזי הממשלה והרשויות המקומיות; יוכבדו תנאי העסקת זרים בענף הסיעוד ויינתנו תמריצים לישראלים שיבואו במקומם.

   

  תידחה הרחבת תוכנית מס הכנסה שלילי 

  אגב, נדחתה הרחבת מעגל התעסוקה במענקי מס הכנסה שלילי בפריסה ארצית, בגלל עלותו הגבוהה.

   

  רפורמות בנמלים, במשק החשמל ובשוק הסלולר

  המסורת של דחיסת רפורמות במשק עדיין נמשכת. האוצר חוזר ומנסה לאכוף את רעיונותיו להגברת התחרות במשק לתועלת הצרכן, בהליך החקיקה המזורז של החוק (הפעם תוך כחודש בלבד). החוק עולה על גדותיו בגללן.

   

  רשימה חלקית: קידום התחרות בנמלים בהצמדת התעריפים לעלות השירות; קידום התחרות בתעופה האזרחית בהיתר להמראות ונחיתות בנתב"ג; קידום התחרות במשק הרכב בהרחבת היבוא האישי; הגברת התחרות בשוק הסלולרי בהוספת מפעילים על תשתית קיימת; והגברת התחרות במשק החשמל בהכנסת יזמים פרטיים שחוזרת על עצמה ועדיין מקרטעת.

   

  יקודם שוק האזיקים האלקטרוניים 

  תופסים טרמפ על העגלה גם המעונינים לקדם את שוק האזיקים האלקטרוניים כפטנט לפיקוח מרחוק על עצירים ואסירים שישוחררו כדי להקל על מצוקת הדיור בבתי הכלא; או מהנדסי תעשיה שמחפשים תעסוקה ביישום תוכניות התייעלות של האפוטרופוס הכללי או של הרפורמה הצולעת באיחוד מועצות דתיות, או בחלוקת המימון של פרויקט ההגנה על ים המלח.

   

  בנק ישראל ירחיב סמכויותיו

  גם בנק ישראל בין הטרמפיסטים שקופץ על ההזדמנות להרחיב את סמכויות המפקח על הבנקים בהיתר לקבל מהבנקים מידע על "ניהול סיכונים במדינות מפותחות". הקשר המיידי לתקציב מקרי בהחלט.

   

  יומרץ פרוייקט פינוי בינוי, יצומצמו זכויות דייר ממשיך בדיור הציבורי

  יותר קשורות ההצעות בתחומי התכנון והבניה: תשלום היטל השבחה שנוי במחלוקת לא יעוכב אם יוגש עליו ערעור; יואץ רישום הבעלות על מקרקעין; יומרץ פרוייקט פינוי-בינוי להתחדשות עירונית; יצומצמו זכויות דייר ממשיך בדיור הציבורי אחרי מות הוריו.

   

  בית החולים באשדוד מתרחק, העשירים יקבלו קופת חולים

  יותר בעייתית היא ההתערבות בענייני הבריאות: מילא קיצור הליכי רישום תרופות חדשות; אבל האוצר עולה על שדה מוקשים עם הרעיון להעביר לקופות החולים את האחריות לטיפול בנפגעי תאונות דרכים ובעיקר לקדם קופת חולים חמישית בבעלות יזמים פרטיים לטובת צרכני הבריאות העשירים.

   

  יו"ר הכנסת רובי ריבלין אמר השבוע בלשכתו לשר האוצר יובל שטייניץ, "תפסת מרובה לא תפסת". הוא הזהיר אותו שלא ייתן להעביר את גודש החקיקה הזאת, שרומסת את כבוד הכנסת. במיוחד הוא יחסום בגופו את ההצעות לבטל חוקים שהתקבלו בבית כדין כמו הניסיון החוזר לרוקן מתוכנו המקורי את החוק להקמת בית חולים ממשלתי באשדוד, והניסיון הטרי לבטל את החוק (החיוני להצלת חיי אדם) המחייב הצבת מכשירי החייאה לטיפול חירום בהתקפי לב במקומות ציבוריים.

   

  כאן המוקשים הם פוליטיים. מדובר בשני חוקים פרטיים שהיזמים שלהם - סופה לנדבר וסטס מיס'ניקוב - יושבים היום בממשלה.

   

  יהיה שמח בכנסת בשבועות הקרובים. בקרב הח"כים החדשים, לא מעט מהקואליציה נושבות רוחות מלחמה ומצחצחים חרבות נגד גזירות החוק. ותיקי הבית מגחכים עליהם. "הם ינסו להילחם כמו אריות אבל עוד לא יודעים שברגע האחרון יפלו רגיל כמו זבובים".

   

  הוותיקים גם מאמינים כי לאגף התקציבים חסרה היום המוטיבציה להילחם על שלמות חוק ההסדרים, כמו בשנים קודמות. לא אחרי הסטירה שחטפו מראש הממשלה והתפטרות הבוס שלהם לפני שבוע, כשהכריע נגדם לטובת עסקת החבילה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבהיר להם כי שלום הקואליציה קודם ולעזאזל שלום הבית באגפי האוצר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שר האוצר, יובל שטייניץ
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים