שתף קטע נבחר

הפגנה בירושלים: "העיר שחוב-רע לה יחדיו"

ירושלים לבשה חג - אבל במזרח הפגינו עם דגלי פלסטין: "העיר אף פעם לא הייתה מאוחדת. אין בה שוויון"

"ירושלים - לא החגיגה של כולם" - תחת הסיסמא הזו התקבצו בצהריים (יום ה') כ-200 איש, תושבי מזרח העיר וארגוני זכויות אדם, מול שער שכם על-מנת להביע מחאה על חגיגות יום ירושלים - החל היום.

 

מיוחד - ירושלים של ברקת:

 

מצוידים בדגלי הרשות הפלסטינית ושלטים עליהם נכתב: "להתעורר מפנטזיית האיחוד", "העיר שחוב-רע לה יחדיו" ו"במערב בונים - במזרח הורסים" הביעו המפגינים את מחאתם.

 

עינאד מוחמד סורחי, תושב שכונת ג'בל מוכאבר, סיפר ל-ynet על ההפגנה: "אנחנו כאן כדי לומר דבר אחד - ירושלים אף פעם לא היתה מאוחדת. תסתכלו על ההבדלים בין ירושלים המערבית למזרחית ותראו שאין שוויון בעיר. באנו להגיד שאנחנו רוצים שירושלים תהיה בירה לשתי מדינות וזה הכול, רק כך גם לנו וגם לכם יהיה שקט".

 

מאיר מרגלית, חבר מועצת עיריית ירושלים (מרצ), הגיע כדי לייצג לדבריו קול אחר בעירייה: "אני פה משום שאני מרגיש שיש שקר אחד גדול שנמשך כבר 42 שנה ונקרא איחוד העיר. מישהו צריך לנפץ את הבלון הזה. העיר לא מאוחדת, להיפך היא מחולקת יותר מתמיד. שליש מתושבי העיר חיים תחת מצור". 


"כשי-ם תהיה בירת שתי מדינות יהיה שקט". ההפגנה (צילום: דודי ועקנין)

 

הוא הוסיף כי יום ירושלים הוא לא חג לכלל תושבי העיר.

 "לקרוא לזה 'יום ירושלים', כאילו כל התושבים נהנים מהמצב, זה שקר אחד גדול. אפשר לקרוא לזה 'יום ירושלים ליהודים'", טוען מרגלית. 

 

ויש כאלה שמבטאים עמדה קיצונית יותר. "זה לא יום חג, זה יום נכּבה" אמרה ל-ynet דג'אניה אפאף, מפגינה תושבת מזרח העיר. "בשבילי זה יום בו ההורים שלי ושל החברים שלי נהרגו בנכּבה בשנת 1948. זה לא יכול להיות חג בשבילנו. תראו מה העירייה עושה בראס אל עמוד ובסילוואן. 17 אנשים חיים שם בחדר אחד ומי שבונה עוד קומה ישר הורסים לו אותה. במעלה אדומים ואצל המתנחלים לעומת זאת נותנים היתרי בנייה ולא הורסים כלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחאה בירושלים. "הבדל בין המערב למזרח"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים