שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בת 38 מתה לאחר הסרת הריון חוץ רחמי

  האישה, תושבת הקריות, עברה ברמב"ם ניתוח להסרת הריון כפול שהתפתח ברחמה ומחוצה לו, ושוחררה אתמול לביתה להתאוששות. הבוקר התמוטטה ומתה. גופתה הועברה לנתיחה לקביעת סיבת המוות

  תושבת קריית ביאליק בת 38 נפטרה היום (ב') בביתה, יום לאחר ששוחררה מאשפוז בבית החולים רמב"ם בחיפה שם עברה ניתוח להסרת הריון חוץ רחמי. בעקבות המקרה עדכנה הנהלת בית החולים רמב"ם את משרד הבריאות.

   

  האישה, נשואה ללא ילדים, עברה במשך תקופה ארוכה טיפולי פוריות במסגרת קופת החולים. ביום רביעי האחרון הגיעה לחדר המיון בבית החולים רמב"ם כשהיא מתלוננת על כאבי בטן עזים וציינה כי היא נמצאת בחודש השלישי להריונה.

   

  בתום בדיקות שעברה התגלה מצב נדיר לפיו בשל טיפולי הפוריות נוצר אצלה הריון כפול – בתוך הרחם ומחוצה לו. האישה הופנתה לניתוח דחוף ונותחה על ידי מנתח בכיר בתחום הגינקולוגי. במהלך הניתוח הוסר ההריון החוץ רחמי תוך מאמץ לשמור על ההריון הרחמי הרגיל. בתום ההתאוששות חשה האישה בטוב ונותרה להשגחה במחלקה בבית החולים רמב"ם למשך ארבעה ימים. אתמול, לאחר שחשה בטוב ובתום בדיקות שוחררה לביתה.

   

  היום הוזעק צוות מד"א כרמל לביתה של האישה לאחר שהתקבל דיווח כי התמוטטה בפתאומיות. לאחר ניסיונות החייאה נאלץ רופא לקבוע את מותה. עדיין לא ברור אם מדובר בתסחיף ריאתי או תסמין אחר שגרם למותה.

   

  במשטרת זבולון ציינו כי צוות מהתחנה הגיע לביתה של האישה והובהר כי מדובר באישה ששוחררה בתום ניתוח ואשפוז מבית החולים. במשטרה יבקשו לשלוח את גופתה לנתיחה במכון לרפואה משפטית באבו כביר על מנת לקבוע את סיבת המוות.

   

  הריון כפול מחוץ לרחם: גורם סיכון למות יולדת

  פרופ' אריה הרמן, יו"ר האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה ומנהל מחלקת נשים באסף הרופא מסביר כי: "מדובר במקרה עצוב מאד של פטירת אישה. על פניו נראה שההריון טופל כמו שצריך. מה שאירע אינו קשור לטיפול בהריון החוץ רחמי, בשל העובדה שחלפו ארבעה ימים מהפעולה ועד למותה של האישה. לא אמור להיות שום סיבוך בהליך של הפסקת היריון מחוץ לרחם. זה צירוף מקרים שיכול להיות. עם זאת, בהעדר תוצאות של נתיחה שלאחר המוות קשה להעריך בצורה מדוייקת את המקרה".

   

  לדברי פרופ' הרמן הריון כפול – מחוץ לרחם ובתוך הרחם (הריון הטרוטופי) מתרחש במקרה אחד לכל 15 אלף הריונות. כאשר האישה עברה הפריה חוץ גופית, כמו במקרה שאירע ברמב"ם, השכיחות היא אחד למאה הריונות. "המערכת ערנית לסוג הסיבוך הזה ומוצאת אותו בזמן. חייבים לטפל בהיריון מחוץ לרחם כי אם הוא ממשיך הוא עלול לדמם ולסכן את חיי האישה"

   

  מומחה אחר למיילדות וגניקולוגיה דווקא ציין כי הריון חוץ רחמי הוא גורם סיכון משמעותי לתמותת יולדות. "הריון מחוץ לרחם הוא בין הסיבות המובילות לתמותה בהריון, בשל דימומים ותסחיפים, שעלולים להתרחש. הריון חוץ רחמי הוא בין ארבע הסיבות המובילות לתמותת יולדות".

   

  ממשרד הבריאות נמסר כי המקרה דווח למשרד הבריאות. פרטי המקרה יועברו על ידי בית החולים רמב"ם וייבדק האם יש מקום להקמת ועדת בדיקה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  מתה בביתה יממה אחרי הניתוח להסרת היריון חוץ רחמי
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים