שתף קטע נבחר

ועדת המעקב: חוקי הנאמנות הם הכרזת מלחמה

הממשלה תצביע מחר על החוקים המחייבים הכרזת נאמנות למדינה ואיסור ציון ה"נכבה", ושלילת מהותה היהודית-דמוקרטית של המדינה. ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל הבהירה: מדובר בחוקים מפלים, אם יעברו - זו הכרזת מלחמה

המתח גואה לקראת הדיון בחוקי הנאמנות החדשים. ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל העבירה הערב (שבת) מכתב מחאה חריף לראש הממשלה, נשיא המדינה ויושב ראש הכנסת, בעניין הצעות החקיקה שבהן צפויה לדון מחר הממשלה וועדת השרים לחקיקה. מדובר בשלוש הצעות, שלטענת הוועדה מכוונות נגד הציבור הערבי בישראל. "אם הממשלה תתמוך בהצעות האלה, זו תהיה מבחינתנו הכרזת מלחמה על האזרחים הערבים בישראל", אמר ל-ynet מזכיר הוועדה, עבד ענבתאווי.

 

המכתב הועבר בעקבות ישיבת חירום שכינסו חברי ועדת המעקב בנצרת, במהלכה אף קרא ח"כ ג'מאל זחאלקה למרי אזרחי, אם החוקים יאושרו בממשלה.

 

שרי הממשלה צפויים לדון בשלוש הצעות חוק שונות, שעניינן נאמנות

האזרחים למדינה. ההצעה הראשונה היא הצעת חוק יום העצמאות - איסור ציון יום העצמאות או הקמת מדינת ישראל כיום אבל - הצעה המבקשת לאסור את ציון יום ה"נכבה" בידי האזרחים הערבים בישראל.

 

הצעה נוספת עניינה איסור פרסום והסתה לשלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. במכתב נאמר כי הצעה זו מבקשת להגביל את זכותם של האזרחים הערבים להמשיך ולהיאבק למען שיוויון אזרחי ולאומי מלאים, ונגד כל צורות האפליה.

 

הצעת החוק השלישית עניינה חוק מרשם האוכלוסין, ומהווה בעצם הצהרת נאמנות למדינה, לדגל ולהמנון. לטענת יושב ראש הוועדה, מוחמד זיידן, מדובר בהצעה לפיה גם אזרחי המדינה הערבים ייאלצו להצהיר נאמנות לערכי הציונות.

 

"ועדת המעקב דוחה את החוקים הללו ומתנגדת להם בשם כל הציבור הערבי בישראל, הצעות החקיקה האלה הן הצעות גזעניות ודכאניות, בהיותן מבקשות באמצעות איסורים פליליים לשלול זכויות יסוד של האזרחים הערבים אך ורק בגלל זהותם הלאומית", כתב זיידן בפנייתו לראשי המדינה. עוד נכתב כי "הצעות החוק דורשות מהמיעוט הערבי להתכחש להסטוריה שלו ולזהות הערבית-פלסטינית מחד, ולהזדהות עם ערכי הציונות השוללת את זהותו הלאומית מאידך".

 

בניגוד לחוק הבינלאומי והישראלי

במכתבו גולל זיידן את ההסטוריה של האזרחים הערבים המתגוררים בישראל. "שורשינו ההסטוריים בארץ זו הם ארוכים ועמוקים", אמר. "אין חוק מקומי שביכולתו לערער על היאחזותנו במולדת, בזהות הלאומית ובהסטוריה שלנו. זכויות אלה מבוססות ומעוגנות במשפט הבינלאומי אשר קובע כי המיעוט הלאומי זכאי לשוויון מלא בכל המישורים, ועל המדינה מוטלת החובה לכבד זכויות אלו. הצעות החקיקה הנ"ל סותרות את מחויבויותיה של מדינת ישראל על-פי המשפט הבינלאומי, ומנוגדות לחוקי היסוד של בית המשפט העליון". 

 

לדברי ענבתאוי, הוועדה תקיים מחר ישיבת חירום בעקבות תוצאות

ההצבעה בממשלה. "זו לא מערכה רק של הערבים בישראל, אלא של כל כוחות השלום", אמר. "זו פגיעה בנו ופגיעה במה שנשאר מהדמוקרטיה הישראלית. הציבור הערבי כולו מאוחד נגד החוקים הללו ואין אנו מתכוונים להיענות לשום חוקים כאלה, זו פגיעה בהסטוריה שלנו, בתרבות שלנו, ואפילו ברגשות שלנו".

 

עוד אמר כי "אם הממשלה תאמץ את הצעות החוק הללו, זו הכרזת מלחמה על האזרחים הערבים בישראל, וועדת המעקב תכריז על שורת הצעדים שבכוונתה לנקוט במידה ותתקבלנה ההצעות, הן במישור הפנימי והן במישור הבינלאומי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יום הנכבה. אסור בחוק?
צילום: עידו ארז
מומלצים