שתף קטע נבחר

אובמה: נתניהו יוכל לקדם פשרות יותר מהשמאל

נשיא ארה"ב התפנה לשוחח עם קבוצת כתבים מצומצמת בקהיר, בהם גם שליח "ידיעות אחרונות": "אני מאמין שנתניהו מכיר בצורך האסטרטגי בהשגת שלום. ייתכן שתיקרה לידיו הזדמנות שלא היתה נקרית למנהיג של מפלגת העבודה או השמאל"

לאחר נאומו ההיסטורי באוניברסיטת קהיר התפנה נשיא ארצות הברית לראיון מיוחד עם שבעה עיתונאים, בהם שליח "ידיעות אחרונות", נחום ברנע. ברק אובמה הביע ביטחון כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יוכל להוביל תהליך שלום ואף עשוי יגיע להישגים גדולים יותר ממנהיג מהשמאל.

 

אובמה במזרח התיכון - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

אובמה נשאל בראיון מתי יבוא הפתרון לבעיה הפלסטינית, והשיב: "נתניהו מכהן בתפקידו רק חודשיים.

לפני ימים אחדים נפגשתי עם עבאס (אבו מאזן), ועוד לא נפגשתי עם כל המנהיגים באזור. אני יודע שהנושא קשה לכולם, קשה גם מבחינה פוליטית. אבל הבטחתי בקמפיין הבחירות לגשת לנושא הזה מייד - וכך עשיתי. לא נוכל לכפות פתרון, אבל משום שאנחנו פחות מעורבים רגשית, נוכל לשכנע את כולם מדוע פתרון חשוב".

 

עוד אמר בראיון: "כאשר יום יום משוגרות רקטות נגד אזרחי ישראל אפשר להבין מדוע ישראלים איבדו את אמונם בכך שיזכו לביטחון ולהכרה על ידי העולם הערבי. אני מאמין שנתניהו מכיר בצורך האסטרטגי בהשגת שלום במזרח התיכון. ייתכן שתיקרה לידיו הזדמנות שלא היתה נקרית למנהיג של מפלגת העבודה או השמאל. רק ניקסון האנטי-קומוניסט יכול היה לפתוח את הדלתות לסין".

 

אחד העיתונאים בשיחה שאל את הנשיא האמריקני כיצד הוא מתכוון לטפל בממשלת נתניהו ואיך

הוא מתכוון לטפל בחמאס. "ברור שלחמאס יש תמיכה מסוימת בציבור הפלסטיני. אין להכחיש זאת. עם הכוח חייבת לבוא אחריות", הבהיר אובמה ושב על תביעתו שהארגון הפלסטיני יענה לשלוש דרישות - להפסיק את האלימות, להכיר בהסכמים קודמים ולהכיר בזכותה של ישראל להתקיים.

 

לאחר מכן הוא התייחס לראש הממשלה נתניהו ולקושי הפוליטי הניצב בפני פתרון הסכסוך מהצד הישראלי: "נפגשתי איתו שלוש פעמים - פעמיים כאשר הייתי סנאטור ופעם אחת בבית הלבן. מצאתי אדם מאוד אינטליגנטי, איש שיחה, איש תקשורת מושלם. בגלל שהוא מכהן בתפקיד בפעם השנייה הוא פועל מתוך תחושה היסטורית אמיתית כלפי המשימה שמונחת לפניו. לקח לו זמן להקים קואליציה, מה שמלמד עד כמה המערכת הפוליטית בישראל מסובכת ורבת קשיים".

  

הראיון המלא מתפרסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסר תקיף. אובמה
צילום: AFP
yes he can. נתניהו
צילום: דודי ועקנין
מומלצים