שתף קטע נבחר

חיזבאללה הפסיד בבחירות: "אל תגעו לנו בנשק"

תוצאות רשמיות בלבנון: המחנה האנטי-סורי גרף 71 מושבים, הגוש של חיזבאללה רק 57. שר הביטחון ברק: "זה סימן חיובי, אבל המבחן יהיה בשליטה בשטח". הנשיא פרס: "חיזבאללה נשאר מדינה בתוך מדינה"

תוצאות הבחירות הרשמיות שהתפרסמו בצהריים (יום ב') בביירות מאשרות כי חיזבאללה ספג מכה. שר הפנים, זיאד בארוד, פירט את שמות חברי הפרלמנט החדשים. המחנה האנטי-סורי גרף 71 מושבים, מתוכם שלושה לעצמאים, בעוד שהגוש של חיזבאללה קיבל רק 57 מושבים. בארגון השיעי מזהירים ממשבר אם ינסו לפרקם מנשקם.

 

הבחירות בלבנון - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר בהתייחסו לבחירות בלבנון: "הן אינן משנות את העובדה שחיזבאללה נשאר מדינה בתוך מדינה, צבא בתוך צבא, ומונע את הבראתה הכלכלית של לבנון". ממשרד החוץ נמסר מוקדם יותר כי ישראל עוקבת בעניין אחר ההתפתחויות הפוליטיות בלבנון. 

 

"כל ממשלה שתקום בביירות חייבת לדאוג שלבנון לא תשמש בסיס לאלימות נגד ישראל ונגד ישראלים", נמסר ממשרד החוץ. בישראל גם קוראים לממשלת לבנון "לפעול לחיזוק היציבות והביטחון בשטחה, לעצור את הברחות הנשק, ולבצע את החלטות מועצת הביטחון, ובראשון החלטות 1559 ו-1701.

 ישראל רואה בממשלת לבנון אחראית לכל פעילות צבאית ואחרת, היוצאת משטחה".

 

גם שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס לתוצאות הבחירות בישיבת סיעת העבודה ואמר כי "ניצחה הקואליציה, המחנה המתון, זה בהחלט סימן חיובי. אבל המבחן האמיתי של הממשלה שתקום יהיה בתוצאה, וביכולתה בעיקר לאכוף סדר והעדר פעילות של חיזבאללה להמשך העמקת הנוכחות והכישורים הצבאיים שלהם בדרום לבנון ובכל לבנון. ישראל ממשיכה לעקוב אחרי ההתפתחויות שם ותבחן את יחסה אל ממשלת לבנון החדשה על פי התוצאות הללו".

 

בחיזבאללה התייחסו לתוצאות הבחירות עוד לפני שאלו פורסמו באופן רשמי. ראש סיעת חיזבאללה בפרלמנט הלבנוני, מוחמד רעד, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי ניצחון המחנה האנטי סורי "יביא להמשך המשבר הפוליטי עם המחנה שלנו, אלא אם אותו מחנה ידבק בעיקרון שלא לפגוע בנשק של חיזבאללה. התוצאות מעידות כי המשבר נמשך, אלא אם הרוב הנוכחי יירצה לשנות את התנהגותו". אמר רעד.

 

עוד קודם לפרסום התוצאות הרשמיות, נשא הלילה מנהיג המחנה האנטי-סורי, סעד אל-חרירי, נאום ניצחון מסויג, שבו קרא לתומכיו לקבל את הניצחון ללא מעשי התגרות, והושיט יד לחיזבאללה: "בבחירות הללו אין מנצח ואין מפסיד. הניצחון היחידי הוא של הדמוקרטיה, והמרוויחה הגדולה היא לבנון. אני מודה לכל מי שהצביע לנו, ולמי שתרם לחיזוקה של הדמוקרטיה וחירותה בלבנון. לכל אלה אני אומר כי מחובתנו לשמוע את קולכם קודם כל, וכן את רצונם הכן של כל הלבנונים.


לבנוניות חוגגות את ניצחון המחנה האנטי-סורי (צילום: רויטרס)

 

"אנו מושיטים את ידינו לכולם כדי לפעול ברצינות למען לבנון, למען מדינה חזקה, ריבונית ועצמאית עם כוחה הצבאי. הלבנונים יודעים כי הדרך קשה וארוכה, וכי סכנות ביטחוניות גדולות נשקפות ללבנון, אולם הם הביעו את אמונם בלבנון ובעתידה". תומכיו של חרירי חגגו את ניצחונו עד השעות הקטנות של הלילה.

 

תוצאות הבחירות הן מכה לסוריה ולאיראן התומכות בחיזבאללה - ובשורות משמחות בעבור ארצות הברית, סעודיה ומצרים, התומכות במחנה "ה-14 במרס" -

 המחנה האנטי-סורי הקרוי על שם התאריך שבו נערכה בלבנון עצרת המונית נגד הנוכחות הצבאית הסורית ב-2005.

 

ארה"ב לא הגיבה לתוצאות, אך צרפת - תומכת ידועה נוספת של הגוש האנטי-סורי - שיבחה את ההנהלות החלקה של הבחירות. "ההצבעה שבה השתתפו רבים מדגישה את החיוניות של הדמוקרטיה הלבנונית", נמסר בהודעת משרד החוץ הצרפתי. בהודעה הביעה צרפת ביטחון שהנשיא מישל סולימאן יבטיח שממשלה חדשה "שתוביל את המדינה במסלול הרפורמות" תוקם בהקדם. נשיא מצרים, חוסני מובארק, טילפן הבוקר ובירך את אל-חרירי וסניורה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר ואמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סעד אל-חרירי
צילום: רויטרס
חגיגות הניצחון
צילום: AFP
תומכי סעד אל-חרירי חוגגים
צילום: רויטרס
מומלצים