שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ננעל פסטיבל קולנוע דרום

  הפסטיבל שנערך השנה באווירה משוחררת וחגיגית מתמיד אחרי שמונה שנים בצל הקסאמים, הגיע לסיומו עם הקרנת הבכורה הישראלית לסרט "ציון ואחיו" וחלוקת הפרסים לסרטים הזוכים

  אחרי חמישה ימים בהם הציפו את אולמות הסינמטק בשדרות 25 אלף איש בקירוב, ננעל הערב (ה') פסטיבל קולנוע דרום עם הקרנת בכורה ישראלית לסרט "ציון ואחיו" של ערן מירב. "הסרט הזה נעשה בהמון אהבה ואנחנו מאוד מתרגשים להקרין אותו בארץ אחרי הבכורה בפסטיבל סנדאנס", אמר מירב.

   

  בהקרנה נכחו גם השחקנים והמפיק אסף אמיר שאמר: "זו היתה חוויה נהדרת להיות פה, בפסטיבל בשדרות, וזכות גדולה להציג גם את סרט הפתיחה, 'הבודדים', וגם הערב, את הסרט הנועל. מאד נשמח להקרין פה גם את הסרטים הבאים שלנו. המקום הזה הוא חגיגה של קולנוע אז תעשו לי טובה, אל תקראו לשדרות פריפריה".


  "ציון ואחיו". נעל את הפסטיבל בבכורה ישראלית

   

  ובאמת, פסטיבל קולנוע דרום הביא השנה את המרכז לדרום, והציע לצד סרטי הסטודנטים גם שורה של הקרנות טרום בכורה לסרטים ישראלים בעלי פרופיל גבוה. הפסטיבל אירח השנה גם יוצרים בעלי שם בתחומם ובהם הבמאי המכסיקני העולה קרלוס רייגאדאס והדוקומנטריסט הבלגי תיירי מישל, שהשתתפו במפגשים עם קהל שנערכו במסגרת תוכניות רטרוספקטיבה של יצירותיהם.

   

  אחרי שמונה שנים של פסטיבל תחת אש תחושת הנורמליזציה הורגשה היטב, הן בכמות האנשים שפקדו את האולמות והן ברחבה שבה נערכו מדי יום מופעים מוזיקלים שונים. האווירה השנה היתה משוחררת, מה שאיפשר לצלול לתוך התכנים המגוונים והמרתקים שהציעה התוכנייה ששמה בין היתר פוקוס מרכזי על קולנוע שוליים פריפריאלי מאפריקה, מכסיקו ודרום אמריקה.

   

  "לצד החגיגה הקולנועית נוצרה השנה הזדמנות אמיתית להעניק חוויה תרבותית לתושבי האזור, שהיו שותפים מלאים לכל אירועי החוצות וההקרנות לראשונה ללא אימת הקסאמים", אמר אבנר פיינגלרנט, מנהל הפסטיבל וראש החוג לקולנוע במכללת ספיר. "האזעקה היחידה שנשמעה היתה אזעקת שווא ויש בזה הקלה אדירה. היתה לנו הזכות השנה לארח במאים גדולים מהעולם ויוצרים גדולים ומוערכים מהארץ. הקהל הרב שהגיע ממחיש לנו עד כמה קולנוע בכלל ופסטיבל קולנוע בפרט חשוב כל כך דווקא פה ודווקא היום".

   

  לא רק סרטי סטודנטים

  פסטיבל קולנוע דרום ננעל כמדי שנה בטקס הענקת הפרסים בתחרויות השונות. השנה שוויים הכולל של הפרסים עמד על סכום כולל של 250 אלף שקל. צוות השופטים בתוכנית תחרות סרטי הבוגרים בראשותו של הבמאי רני בלייר כלל השנה את הסופרת מירה מגן, מנהל פסטיבל הקולנוע בהמבורג אלברט ווידרשפיל ואן דלסט, האחראית על התוכנייה של פסטיבל פרייבורג.

   

  תחרות סרטי הבוגרים של המחלקה לקולנוע ולטלוויזיה בספיר זכתה בשמונה השנים האחרונות לפרוץ את גבולות הקולנוע הסטודנטיאלי עם סרטים בולטים כמו "סיסאי", "פיצה משפחתית", "ברחל בתך הקטנה", "סבא" ולאחרונה גם "רסיסים", שזכו לחשיפה גם מחוץ לתחומי ישראל ומביאים קול דרומי ייחודי שצמח בסביבה שקולותיה נפקדו עד כה מהמסך.


  "רסיסים" של יונתן חיימוביץ'. הסרט המצטיין (צילום: אופיר ראול גרייצר)

   

  פרס הסרט המצטיין על שם מיקה אלון בסכום 10,000 שקל הוענק לסרטו של יונתן חיימוביץ', "רסיסים". בנימוקיהם למתן הפרס כתבו השופטים: "במסעו האישי אל שורשיו נוגע היוצר בנושאים אוניברסליים קיומיים. הסרט מציג אי של תרבות שונה, מיקרוקוסמוס של חוויה אנושית של הגירה, אהבה, אובדן וזרות. הסרט נוגע באופן רגיש בהתמודדות עם ערכים קיומים של אנשים שאיבדו עולם ומנסים לשמר את רסיסיו".

   

  הסרט זכה גם בפרס העריכה בסכום 4,000 שקל שניתן לאופיר ראול גרייצר. "הפרס מוענק לגרייצר על עריכה ייחודית לסרט שאינו לינארי קלאסי. באמצעות העריכה הקולאז'ית, הסיפור חורג מן החוויה האישית והופך לחוויה קיומית אוניברסלית שלמה".

   

  פרס החוויה הישראלית בסכום 7,000 שקל הוענק מטעם שידורי קשת לסרט "אם זה רצונך" של מוריאל נבו. "הפרס ניתן על תיאור מעודן ומדויק של סיפור התבגרות בהוויית השוליים הישראלית תוך שימוש בפיסת חיים אחת להצגת מצוקת חיים של חברה שלמה", כתבו השופטים בנימוקיהם.

   

  פרס הפורמט הטלוויזיוני בסכום 5,000 שקל הוענק לסרט "Move It" של גלי מאיו. בנימוקיהם כתבו השופטים כי הסרט "מציג דמויות מגוונות המושכות את הצופה להתעניין באפיזודות העתידיות של הסיפור. זהו עולמם של ישראלים המחפשים את מזלם בניו יורק. סיפור שגלום בו הפוטנציאל להתחרשויות קומיות מרתקות".

   

  הפרויקט זכה גם בפרס ההפקה שניתן לטל צחייק ובנימוקיהם כתבו השופטים: "באמצעים מינימליים הצליחו היוצרים ליצור אשליה של חוויה ניו יורקית אמינה. האווירה ברחוב, במסעדה ובבתי הדירות נותנת תחושה של המרחב והעוצמה של ניו יורק. אנו מברכים על היצירתיות שהצליחה להפוך את תל אביב לניו יורק".

   

  פרס הצילום בסכום 4,000 שקל המוענק מטעם קרן התרבות אמריקה-ישראל ניתן לעומרי אלוני על עבודתו בסרט "דור". בנימוקיהם כתבו השופטים: "מורכבות הפריים וצילום שאינו גנדרני מצליחים לייצר עולם ואווירה הכובשים את הצופה ומושכים אותו לתוך הסיפור".

   

  פרס מיוחד בסכום 2,000 שקל הוענק מטעם אגודת הסטודנטים של המכללה האקדמית ספיר לנהר שבתאי על סרטו "ילדה כוכב" וזאת על "בימוי ייחודי, סגנון אישי מקורי, רגישות גבוהה וחיפוש אחר שימוש חדשני בשפה קולנועית".


  "אם זה רצונך". פרס החוויה הישראלית (צילום: אייבי עטיה)

   

  פרס עיצוב פסקול הוענק ליוחנן ברונשוויג על "רחוב הרצל 48". "מדובר בעבודת פסקול מצוינת ברמה שקשה למצוא כמותה בין מעצבי פס הקול בתעשייה שלנו", כתבו השופטים בנימוקיהם. "ברונשוויג השקיע בחיפוש אחרי רעיונות ובביצועם ברמה גבוהה, במקצוענות ובדיוק".

   

  את פרס המוזיקה המקורית העניקו השופטים לנועה קורנברג על עבודתה בסרט "פרפרי לילה", שלדברי השופטים הביאה את ההיבט הנשי כמוטיב מוזיקלי שמבטא מורכבות רגשות והרמוניה. "המוזיקה בסרט 'פרפרי לילה' היא בעלת ערכים אסטטתים ובו זמנית מוסיפה משמעות", הם קבעו.

   

  ללמוד מניסיון

  גם השנה נערכה בפסטיבל סדנת פיצ'ינג שיזמה והפיקה אסנת טרבלסי. הסדנה נועדה להעניק הזדמנות ליוצרים בראשית דרכם לחוות תהליך של הצגת הסרט בפני קרנות, גופי שידור ומפיקים בכירים ולסייע להם בהיכרות עם נציגי הגופים והתעשייה. לפרויקט הוגשו עשר הצעות מבתי הספר בצלאל, מעלה, סם שפיגל, אוניברסיטת תל אביב, מנשר, קמרה אובסקורה, בית ברל, ויצ"ו חיפה, מכללת תל חי והמכללה האקדמית ספיר.

   

  ההצעות הוצגו בפני חבר השופטים שכלל את לירן עצמור, מנהל מחלקת פיתוח בערוץ 8, אורנה ירמות, מנהלת פורום הקופרודוקציות הישראלי, הבמאית ג'ולי שלז

  שמנהלת את התחום הדוקומנטרי בשידורי רשת, יואב אברמוביץ', מנהל הפקות בקרן רבינוביץ', והמפיק יוסי מולה מהרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו.

   

  את הפרס הראשון בסכום 10,000 שקל מטעם קרן רבינוביץ העניק חבר השופטים לעידן גל על הצעתו להפקת סרט תיעודי בשם "מר ישראל" שעוקב אחר דמותו של מרים משקולות. פרס בסכום 6,000 שקל מטעם קרן גשר לקולנוע רב תרבותי העניקו חברי ועדת השיפוט לאורי בן יוסף על ההצעה להפקת סרט תיעודי בשם "סיפור טוב לא הורסים עם האמת", מסע של אב ובנו אל מצולות מערכת יחסים מורכבת ומאתגרת.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פסטיבל קולנוע דרום. חגיגה קולנועית וחוויה תרבותית
  לאתר ההטבות
  מומלצים