שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  קדאפי ליהודים שגירש מלוב: אתם מוזמנים לשוב

  בתום ביקורו ההיסטורי באיטליה, השליטה לשעבר של ארצו, נפגש שליט לוב עם נציגי אלפי האיטלקים שגירש עם עלייתו לשלטון, בהם יהודים רבים, והזמין את כולם לחזור

  שליט לוב, מועמר קדאפי, סיים היום (שבת) את ביקורו הראשון בשליטה הקולוניאליסטית לשעבר של ארצו, איטליה, בהזמינו את אלפי האיטלקים שגירש, בהם יהודים רבים, לשוב למדינה הצפון אפריקנית.

   

  קדאפי נפגש עם נציגי האיטלקים שגורשו מלוב כאשר עלה לשלטון לפני ארבעה עשורים והבטיח להם כי דלתות ארצו פתוחות בפניהם. "קדאפי הכיר בבעיה שלנו. הוא הזמין את כולנו לשוב ללוב", אמר דוד ג'רבי, אחד מאלפי היהודים הלובים שנאלצו לעזוב את המדינה.

   

  ג'רבי אמר שקדאפי לא דיבר באופן ספציפי על הקהילה היהודית של לוב, שראשית ימיה ברומא העתיקה ואשר כמעט נעלמה עם השינם. "זו התחלה טובה מאוד מצידו: הוא פנה אלינו והותיר פתח לאפשרויות", אמר ג'רבי מחוץ לפארק ברומא שבו הוקם אוהלו של השליט הלובי לרגל ביקורו.

   

  קדאפי הכעיס רבים בקהילה היהודית ברומא כאשר החליט לערוך את הפגישה דווקא בשבת. עקב כך, רבים ממנהיגי הקהילה סירבו להשתתף בה. ואולם מבחינת עמיתו סילביו ברלוסקוני, הפגישה הייתה מוצלחת והוא הכריז אחריה כי כל האיטלקים יוכלו עתה לשוב ללוב.


  קדאפי ברומא, מוזמנים לשוב (צילום: AP)

   

  ביקורו בן הארבעה ימים של קדאפי באיטליה הוביל לחימום אמיתי בין שתי המדינות. ראש הממשלה האיטלקי התנצל על עוולות השלטון הקולוניאליסטי בין השנים 1911-43, וסלל את הדרך להשקעות בסך מיליארדי אירו ברפובליקה הערבית עתירת הנפט.  

   

  המנהיג הלובי, שאמר כי פצעי העבר נרפאו, עורר את זעמם של איטלקים רבים כאשר נחת במדינת המגף כשלחולצתו מהודקת תמונתו של מנהיג התנגדות שהוצא להורג, ובכך שמתח ביקורת על מצבם של הנשים והדמוקרטיה באירופה.

   

  בין האיטלקים שגורשו מלוב, היו כאלה שהטילו ספק בכנות הצעתו של קדאפי, שלא היה בה משום פיצוי ממשי. "הוא אמר לנו שהוא נאלץ לגרש אותנו ושבעשותו כן הוא הציל את חיינו משום שהעם הלובי רצה להרוג אותנו", אמר אומברטו רובי, שגורש ב-1970. "לפי ההיגיון הזה, כדי להציל אותנו הוא גם החרים את כל רכושנו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים