שתף קטע נבחר

הפלסטינים: נאום נתניהו הוא מכה אנושה לשלום

ברמאללה לא אהבו את נאום בר-אילן. אחרי מעוזריו של אבו מאזן טען כי "אין בו כל תשתית לחידוש המשא ומתן", שר ברשות דיבר על "פיצוץ היסודות המדיניים" ויאסר עבד רבו תקף: "נתניהו נוכל ושקרן". חמאס: נתניהו קיצוני וגזען

ברשות הפלסטינית האזינו בקשב רב לנאום בר-אילן של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. למרות שדיבר על מדינה פלסטינית מפורזת עם המנון, דגל ושלטון - בצמרת הרשות נרשמה הערב (יום א') אכזבה רבתי. מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, אמר כי נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו "שווה לאפס". לדבריו, "נתניהו הוא נוכל, רמאי ושקרן".

 

שלא במפתיע, גם בחמאס מיהרו להגיב בנחרצות. "חמאס מגנה את האידיאולוגיה הגזענית והקיצונית של נתניהו", מסר דובר חמאס בעזה, פאוזי ברהום.

 

נאום נתניהו - הסיקור המלא ב-ynet

 

אחד מעוזריו של הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), אמר ל-ynet כי "הנאום נותן מכה אנושה לתהליך המדיני". לטענת העוזר, "נאום נתניהו היה נאום ימני שהורס את הבסיס למשא ומתן כאשר הוא דיבר על ירושלים מאוחדת, על הוצאת סוגיית הפליטים מהמשא ומתן ועל הכרה במדינה יהודית. זהו נאום שמציב תנאים, נאום שנותן מכה אנושה לתהליך המדיני וחסר כל תשתית שיכולה להביא לחידוש המשא ומתן".


משפחה פלסטינית בבית להיא שבצפון עזה צופה בנאום נתניהו (צילום: AP)

 

שר העבודה ברשות הפלסטינית, אחמד מג'דלאני, אמר כי נאומו של נתניהו אינו יכול להוות בסיס למשא ומתן המדיני. "נתניהו הזמין את הנשיא עבאס למשא ומתן אך הסיר את התשתית שיכולה לאפשר משא ומתן כזה כמו גם בפנייתו למנהיגים הערבים". לדברי השר הפלסטיני, "נתניהו עודד את המתנחלים והשמיע מחמאות כלפיהם, מה שמעיד על הזדהותו המלאה עמם. זה היה נאום שמפוצץ את כל היסודות המדיניים של תהליך השלום".

 

אחרי ציפייה ארוכה, נשא הערב ראש הממשלה את נאומו המדיני המיוחד, בו הביע נכונות לקבל "מדינה פלסטינית מפורזת לצד המדינה היהודית". כמצופה, הוא הציב תנאים לכינונה: הכרה בישראל כמדינת הלאום היהודי, הפירוז עצמו, לא לחזרת הפליטים הפלסטינים, הבטחת שלמותה של ירושלים כבירת ישראל - ושלום אמיתי.

 

למרות הדרישה האמריקנית הנחרצת להקפאת כל בנייה בהתנחלויות, נתניהו לא התייחס לכך ורק ציין כי לא תהיה הקצאת שטחים להתנחלויות חדשות: "המתיישבים אינם אויבי העם ואינם אויבי השלום. הם אחינו ואחיותינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מתלהב. אבו מאזן
צילום: AP
מכה לשלום. נתניהו
צילום: אבי אוחיון
ילד פלסטיני צוטפה בנאום ברמאללה
צילום: AP
מומלצים