שתף קטע נבחר

זירת הקניות
צילום: ויז'ואל פוטוס

ביזבזתם? שילמתם: כל הפרטים על מס הבצורת

מהחודש הבא חשבון המים שלנו ייראה אחרת: על כל כמות מים שנצרוך מעבר למכסה שנקבעה לנו נשלם "מס בצורת" של עשרות שקלים. כמה זה יעלה, מי יכול לקבל הקלות ואיך אפשר להקטין את החשבון החודשי. שאלות ותשובות

מהו היטל הבצורת?

בעקבות הבצורת הממושכת בחמש השנים האחרונות מנסה המדינה לקדם חיסכון במים. אחת הדרכים המרכזיות שבאמצעותן מנסים להביא לחיסכון במים היא דרך הכיס. ההנחה היא שאם נדע שאנחנו משלמים יותר על המים, התוצאה תהיה שנבזבז פחות כדי לא לשלם את המס.

 

מתי יתחילו לגבות את המס?

מס הבצורת ייכנס לתוקף מתחילת החודש הקרוב - 1 ביולי 2009, ובשלב הנוכחי ימשיכו לגבות אותו עד סוף שנת 2010. אנחנו נתחיל לראות את התוספת כבר בחשבון המים הבא שנקבל מהרשות המקומית.

 

עוד על מס הבצורת:

 

וטיפים לחיסכון במים:

 

על מי יוטל מס הבצורת?

מס הבצורת יוטל על המגזר הפרטי העירוני בלבד. ברשות המים טוענים שענפי החקלאות והתעשייה עברו התייעלות בשימוש במים, ועיקר בזבוז המים נמצא במגזר העירוני, הן בבתים והן ברשויות המקומיות.

 

מה היקף המס? 

היטל הבצורת הוא 20 שקל למ"ק מים (מטר מעוקב - קוב) ומשפחה שבה עד ארבע נפשות תשלם אותו על צריכה של יותר מ-15 מ"ק בחודש. מאחר שהרשויות שולחות חשבונות דו-חודשיים, מדובר למעשה במס שיוטל על מי שיצרוך יותר מ-30 מ"ק בחודשיים.

 

מה זה קוב? 

קוב הוא 1,000 ליטר מים.

 

האם משפחות גדולות ישלמו אותו דבר?

דירה שמתגוררים בה יותר מארבע בני אדם זכאית לתוספת לקצבת המים המינימלית לפני מס. לכל אדם נוסף שמתגורר בדירה מתווספים 6 מ"ק לחודשיים פטורים ממס. כך, למשל, משפחה בת שש נפשות תתחיל לשלם מס רק אחרי שתצרוך 42 מ"ק בחודשיים.

 

איך אני יודע אם אני חורג?

תעריף המים מחולק לשלוש רמות: א', ב' וג'. בחשבון המים שאנחנו מקבלים בכל חודשיים רשום כמה קוב מים צרכנו באופן כולל, וכמה שילמנו על צריכה בכל אחד מהתעריפים השונים. את המס נשלם על כל מ"ק מים שצרכנו בתעריף ג.' המטרה היא שהתעריף יעלה ככל שמשתמשים ביותר מים. ברשויות מקומיות שאין בהן עדיין תאגיד מים, יש תעריף אחיד, ובמקומות שבהם כבר הוקמו תאגידים, התעריפים משתנים על-פי אזורי המגורים בארץ אך היקפם דומה.

 

את תעריף א', הזול ביותר, אנחנו משלמים על 8 מ"ק המים הראשונים בכל חודש והוא עומד על כ-4 שקלים למ"ק. מי שמבזבז יותר מים וצורך 15-9 מ"ק בחודש ישלם על כל מ"ק בטווח זה תעריף ב', שעומד על כ-5.5 שקלים לכל מ"ק. תעריף ג' הוא למי שצורך יותר מ-15 מ"ק בחודש. הוא עומד כיום על כ-8 שקלים למ"ק וכעת יתווסף עליו גם מס.

 

איך אני יודע כמה מס אשלם? 

אם בחשבון המים שלך כתוב שצרכת יותר מ-30 מ"ק בחודשיים, צריך להוסיף לחשבון 20 שקלים לכל מ"ק נוסף. באתר רשות המים ניתן למצוא מחשבון שיסייע בבדיקה.

 

איך יודעים כמה אנשים גרים בדירה? 

ברירת המחדל של הרשויות היא ארבע נפשות לדירה. אם מתגוררים בבית יותר, עליכם לדווח לרשות המקומית או לתאגיד המים לו אתם משלמים את חשבון המים באופן קבוע.

 

האם יש הקלות נוספות? 

כן. מי שגר באזורים "חמים" משלם מס מופחת. בתקנות נקבע שביישובים שבהם בשלוש השנים האחרונות היו בממוצע יותר מ-20 ימים בהם הטמפרטורה הייתה גבוהה מ-40 מעלות צלזיוס, ישלמו מס של 16 שקלים בלבד.

 

האם הרשויות משלמות אף הן מס?

לא. את המס ישלמו רק אזרחים. הרשויות המקומיות נדרשו לקצץ את היקף השימוש במים להשקיית גינות ולשימושים עירוניים אחרים ולעמוד במכסות שנקבעו להם. במידה ויחרגו מהמכסות, רשות המים אמורה לסגור להן את הברז לצורכי גינון.

 

שוב המדינה מטילה מס יקר במסווה אידיאולוגי כדי להעשיר את קופת המדינה?

מנתוני רשות המים עולה שכיום כ-30 אחוז מהמים שנצרכים בבתים הם בתעריף ג' וכי הדבר יכול להכניס לקופת המדינה 2-1 מליארד שקלים בשנה. עם זאת, ברשות המים ובאוצר טוענים שהמטרה היא להביא להפחתה בצריכה באמצעי זה, וככל שיחסכו יותר, פחות כסף ייכנס לקופת המדינה.

 

האם ביישובים חקלאיים גם ישלמו מס בצורת?

לא. המס יהיה רק על מי שיש לו מד מים לצריכת מים ביתית. ביישובים חקלאיים רבים אין הפרדה בין מד המים של הבית למד המים לצריכה החקלאית וברשות טוענים שליישובים אלה יש הקצבות משלהם. עם זאת, ישנם גם יישובים שהיו פעם חקלאיים ועדיין נהנים מ"מעמד" חקלאי וגם בהם לא ייגבה המס. יישובים חקלאיים יחויבו לבצע עד ינואר 2010 הפרדה ברשתות המים, ומרגע שהדבר יבוצע, ייגבה גם מהם מס בצורת.

 

האם המס ישולם בנפרד? 

ספק המים הוא זה שיגבה את המס ישירות לחשבון המים, והוא אמור להעבירו ישירות למדינה (פחות 5 אחוזים שיישארו אצלו כעלויות גבייה).

 

הכתבה הופיעה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סידי בנק
20 ליטר בדקה
צילום: סידי בנק
100 ליטר
צילום: ablestock
מומלצים