שתף קטע נבחר

צילום: AFP

דיווח: חמינאי איים על מוסווי - הפסק או שתגורש

בשעה שבה יוביל המנהיג הרוחני העליון, עלי חמינאי, את התפילות באיראן - מבטיחים תומכי הרפורמיסטים להישאר בבית. אולם ה"טיימס" הלונדוני מדווח כי חמינאי איים על מיר-חוסיין מוסווי כי עליו להתייצב לצדו במהלך התפילה כדי להפגין אחדות

שבוע אחרי הבחירות לנשיאות איראן, המחאה לא נרגעת: המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, העביר מסר למנהיג הרפורמיסטי, מיר-חוסיין מוסווי, כי עליו לקבל את הפסדו בבחירות - אחרת יגורש. כך דיווח הבוקר (יום ו') העיתון הלונדוני "טיימס".

 

מאז הוכרז הנשיא השמרן המכהן, מחמוד אחמדי-נג'אד, כמנצח הגדול יצאו מדי יום רבבות מתומכיו של יריבו הרפורמיסטי, מיר-חוסיין מוסווי, לרחובות טהרן וערים גדולות אחרות וסירבו להכיר בהפסדו. המחאה, שאימצה סמלים ודפוסים קבועים, צפויה לשנות היום את אופיה.

 

יום שישי רצוף של מהומות באיראן - סיקור נרחב ב-ynet:

 

לפי הדיווח, חמינאי מסר למוסווי כי עליו להתייצב לצדו בשעות אחר הצהריים באוניברסיטת טהרן כדי להשתתף עימו בתפילות יום השישי ולהפגין אחדות לאומית. ב"טיימס" טוענים כי האזהרה נשמעה במהלך מפגש שקיים השבוע חמינאי עם שלושת המועמדים לבחירות שהפסידו לנשיא אחמדי-נג'אד.


מוסווי בין תומכיו בכיכר חומייני בדרום טהרן (צילום: AP)

 

מדי יום בשבוע האחרון מילא ים ירוק של תומכי מוסווי את רחובות טהרן. אתמול פינה הצבע הירוק את מקומו לבגדים שחורים, לאות אבל על הרוגי המהומות, שתמונותיהם נישאו בידי המפגינים. הצועדים נשאו נרות והדליקו נרות בצדי הדרכים על המדרכות לזכר ההרוגים. ואולם משלטים שנשאו חלקם, עולה קריאה ברורה שלא למחות היום ברחובות, אלא להישאר בבית.

 

השלטים קראו לתומכי השינוי להישאר ספונים בבתיהם בשעת

הצהריים, בשעה שבה יוביל חמינאי את תפילות יום השישי בטהרן. תומכי המחנה הרפורמיסטי רואים בהליכה לתפילה היום, כמתן לגיטימציה למשטר שהונה אותם וגנב את קולותיהם. סיבה נוספת להיעדרותם הצפויה היום מהמסגדים היא הימנעות ממלכודות שעלולים, לטענתם, לטמון להם השלטונות, אם ייצאו בתהלוכה אחרי התפילה.

 

בתוך כך, ממשיכים דיווחים על הרג. לפי דיווח ב-BBC, כתבת של ה"טיימס" סיפרה על ראיון שערך עיתונאי עמית - שדיבר עם אדם ברחוב, ואחד החמושים פשוט ירה בו למוות".

 

השקט המתוח שצפוי לשרור היום ברחובות הבירה, יפנה בשבת את מקומו להפגנה שצפויה להיות הגדולה ביותר עד כה. מיליונים מכל רחבי המדינה צפויים להשתתף בתהלוכה שתצא מהכיכר המרכזית בעיר, כיכר אזאדי (חופש בפרסית). הפגנה זו, כמו כל שאר ההפגנות שנערכו באיראן בשבוע האחרון, תיערך חרף איסור מפורש על כך מצד משרד הפנים. המשמעות היא שהמפגינים מסכנים למעשה את חייהם בעצם השתתפותם במחאה.

 

הנשיא אחמדי-נג'אד שידר אמש מסר פייסני לעבר המפגינים. בהודעה מוקלטת ששודרה בטלוויזיה הממשלתית, הוא נסוג בו מעט מהביקורת התקיפה כלפי המפגינים,

 שאותם השווה רק לפני מספר ימים ל"אבק" ולאוהדי כדורגל שקבוצתם הפסידה. "התכוונתי רק לאלו שעשו מהומות, הציתו אש ותקפו אנשים", הבהיר הנשיא. "לכל איראני יש ערך. הממשלה משרתת את כולם. אנו אוהבים את כולם".

 

בזמן שמתנגדי אחמדי-נג'אד מפגינים ברחובות, מנתקות הרשויות את שירותי הטלפונים הסלולריים כדי למנוע מהם להעביר דיווחים וצילומים בזמן אמת וכן כדי להקשות עליהם להתארגן ולהעביר מסרים ביניהם. עקב כך, נאלצים הצעירים להשמיע את קולם בדרכים היחידות שנותרו להם, ובאמצעים הפשוטים ביותר.


מפת מוקדי המהומות ברחבי איראן

 

הלילה, כמו בכל הלילות האחרונים, עלו רבים מתומכי מוסווי לגגות הבתים בשעות הערב ויצאו למרפסות להביע מחאה נגד המשטר ולקרוא קריאות "אללה אכבר" (ניתן לצפות בתיעוד הצעקות הליליות בסרטון שפורסם ביו-טיוב ). כך הם מביעים את מחאתם על כך שהמשטר

אינו מעניק להם אישור חוקי להפגין ברחובות. השימוש בקריאה הדתית נועד להביע מחאה כלפי המשטר, המשתמש בדת נגד האזרחים, באותה מטבע לשון. קריאה נוספת היא "יא חוסיין, מיר חוסיין", הרומזת לקשר בין הקדוש השיעי חוסיין למועמד המובס.

 

בתוך כך, ממשלת בריטניה הודיעה אמש כי הקפיאה נכסים איראניים בשווי כ-1.64 מיליארד דולר, בהתאם לסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על איראן בגין סירובה להשעות את תוכניתה הגרעינית. המידע נמסר בהודעה ששיגר שר האוצר, איאן פירסון, לפרלמנט בלונדון, ולא כלל פרטים נוספים. מועצת הביטחון של האו"ם הטילה שלושה סבבי סנקציות על איראן מאז 2006, הכוללות הקפאת נכסים של חברות ואישים שמעורבים בתוכניות הגרעין והטילים של איראן.


פורסם לראשונה 19/06/2009 00:12

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוסווי בקרב תומכיו, אתמול
צילום: רויטרס
תומכי מוסווי בכיכר חומייני
צילום: חאמד סאבר
חמינאי. יישא את הדרשה השבועית
צילום: AP
אחמדי-נג'אד: לכל איראני יש ערך
צילום: AFP
המפגינים: "איפה הקול שלי?"
צילום: חאמד סאבר
מומלצים