שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  יש לו אלוהים

  מסע החיפושים של אביתר בנאי בשנים האחרונות רק משביח את יצירתו. באלבום החדש והמרגש, "לילה כיום יאיר", בנאי ממשיך לבטא את המאבק הפנימי, החיוני כל כך לחיים


   

  יש כאלה שמצאו את אלוהים, ובזאת תם החיפוש שלהם - כי כשיש תשובות, אין טעם לשאול שאלות. אצל אביתר בנאי, שבשנים האחרונות התקרב לאל, החיפוש רק מתחדד ומשביח את יצירתו. תמיד הוא הרי תר את דרכו, התעמק בפנימיותו והמציא לעצמו מסלולים חדשים. זאת מהותו כיוצר, והאמונה לא השילה ממנו את המצב הקיומי הזה. אלבומו החדש, הרביעי, מבטא בכנות מוזיקלית את מהלכי הנפש האלה, והתוצאה יפה ומרגשת.

   

  "לילה כיום יאיר" נקרא האלבום. זהו המשך ישיר לאלבומו הקודם, "עומד על נייר", שבאחד משיריו, "מתנות", הוא שר: "תן לשינוי לצמוח. אל תפחד מהפחד... זה רגע לפני, בין לילה ליום". הפעם, היצירה כולה מוקדשת, כקונספט, לזמנים האלה – לילה ובוקר, שהם הרבה יותר מציונים טכניים של מצב היממה. השירים באלבום מוכיחים כי כל שעה בטווח הזה נושאת את אפלוליותה, הארתה וסודותיה. בנאי חושף אותם בקולו השברירי, הכמעט ילדותי, עם המלנכוליה שנצמדת אליו בתפרים.


  בנאי (זמיר מאחור). האורחים מחדדים את הניואנסים (צילום: דנה קופל)

   

  נוכחותו (הנחושה אך צנועה) של המעבד ומפיק אמיר צורף, והיכרותו המקצועית המתמשכת עם בנאי, מעמיקות את מימד האינטימיות שבאלבום. השירים שקטים, אבל בתוך שלוותם יש חוסר נחת, למשל בתזזיתיות הגיטרות שב"אותיות פורחות באוויר". אל הנגנים - צורף בגיטרות ובקלידים, עודד שכטר בבס, רועי שקד בתופים, בשייקר ובטמבורין ובנאי בפסנתר ובגיטרה אקוסטית - מתווספים אורחים המחדדים את הניואנסים שבצליל העדין. אלה הם דניאל זמיר, עם הסקסופון המהפנט שלו ויצחק בנאי, אביו של אביתר, ששר איתו את הפיוט "כוכבי בוקר" (מילים: שמעיהו קוסון, לחן עממי) – שילוב מפעים בין קול עבה ומחוספס (אב) לקול דק וענוג (בן).

   

  הלחנים של בנאי יפים כרגיל, לעתים נבדלים זה מזה ולפעמים גבולותיהם מטושטשים ויוצרים שיר אחד. יש שם מאבק פנימי, מלחמה שנחשבת, בעיני בנאי, כחיונית לחיים. "לפחות יש קרב", הוא שר בשיר הנושא, ולא נרתע גם כשהזיכרונות מאיימים לשרוף הכל. "כאב הוא הזדמנות להירפא", הוא אומר בשיר העליז יחסית, "מחיאות כפיים".

   

  זוהי הגרסה המקורית של בנאי לאופנת השירים היהודיים, שמצטרפת לקו האישי של שולי רנד וקובי אוז: במקום להסתפק בהלחנת פסוקים, הם מביאים את האינדיבידואליות הערכית שלהם. השיר הפותח,
  "אבא", יכול להתפרש כפנייה אל האב המשפחתי, ואפשר גם לראות בנמען את "האבא הגדול", והאהבה שב"שיר השירים", המשובץ באלבום, מאז ומתמיד התפרשה בכמה אופנים; נפשות אומנותיות יתעמקו בוודאי בשירים הארספואטיים "מחיאות כפיים" ו"כל בוקר קצת", שעוסקים גם במהות היצירה.

   

  העולם הנוכחי של אביתר בנאי דינמי והומה בעלי חיים: יונים וציפורים אחרות, איילה ויעלה, וגם נמר, זאב ושועלים, שנכנסים אל הכרם דרך הפרצה בגדר. גם בנאי ממשיך לפרוץ פרצות במחיצות ה"שחור-לבן" ולמלא אותן בגוונים של מורכבות שיוצרת שלמות.

   

  "לילה כיום יאיר", אביתר בנאי, "הד ארצי"

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שילוב מפעים בין קול האב העבה לקול הבן השברירי
  עטיפת האלבום
  לאתר ההטבות
  מומלצים