שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בעקבות מותו של ג'קסון: מה קורה בזמן דום לב

  אליל הפופ לקה בדום לב, מצב קטלני שאחראי למותם של אלפי ישראלים מדי שנה ושונה לחלוטין מהתקף לב. מה קורה בלב ובגוף בזמן דום לב ומהו הסיכוי היחיד לצאת מאירוע כזה בחיים

  דום לב פתאומי, סיבת המוות של מייקל ג'קסון, אחראי למותם של אלפי ישראלים, וכ-300 אלף אמריקנים מידי שנה. בטעות, סבורים רבים כי מדובר בהתקף לב אך למעשה מה שהורג את החולים מדום לב שונה לגמרי.

   

  התקף לב נגרם בשל חסימת העורקים הכליליים, אותם עורקים צרים המזינים את שריר הלב. זה יוצר מצב ששריר הלב אינו מקבל מהעורקים החסומים אספקת חמצן ולוקה בהתקף לב, הגורם ללחץ בחזה וקשיי נשימה. במרבית הפעמים החולה נותר בהכרה מלאה ומובהל תוך דקות לחדר המיון ומשם לחדר הצנתורים.

   

  דום לב: מוות תוך דקות

  מנגד, דום לב הוא מצב שונה לחלוטין וקטלני. הוא מתרחש כאשר קיימת הפרעה בקצב הלב, לרוב פרפור חדרים (Ventricular Fibrillation). במצב כזה הלב

  פועם במהירות עצומה ושטחית כך שהוא אינו מצליח לתפקד כמשאבה השואבת ודוחפת את הדם. התוצאה היא מוות בתוך דקות ספורות.

   

  על כל דקה החולפת בזמן דום לב, עוד ועוד תאי מוח מתים משום שאינם מקבלים אספקת חמצן. כל דקה כזו גם מצניחה את סיכויי ההישרדות ב-10%. לאחר עשר דקות של דום לב, סיכויי ההישרדות הם אפסיים.

   

  מסיבה זו הוצג לעולם המושג "הדקות הקריטיות", אותן דקות ראשונות לאחר דום לב, בהן קיימת חשיבות עצומה להתחיל בפעולות החייאה ראשונות עוד לפני הגעת האמבולנס ובו הצוות הרפואי. באמצעות עיסוי לב, ניתן להמשיך ולהזרים דם לגוף, ובאמצעות הנשמה, הדם הזה גם ממשיך לשאת כמויות מסויימות של חמצן המונעות את ההרס המיידי של תאי המוח.

   

  גם הדפיברילטורים הציבוריים עשו מהפיכה של ממש: המדובר בכפות חשמל הזורקות זרם חשמלי רב עוצמה אל שריר הלב, במטרה לעצור את קצב הלב המשתולל, ולגרום לקצב הלב הנכון לשוב ולהשתלט על הלב. הדפיברילטורים הם ציוד חובה בכל מקום ציבורי בארצות-הברית, ובשנה האחרונה כבר הוכנסו למטוסי אל-על, לבתי ספר ולמקומות ציבוריים נוספים גם בישראל.

   

  מה הוביל את ג'קסון לדום לב?

  אז ממה מת מייקל ג'קסון? על פי מספר דיווחים, נטל ג'קסון משך שנים כמויות עצומות של תרופות שהביאו לנזק מצטבר לכליות, לריאות ולשריר הלב. על-פי

  דיווחים אחרים, היו אלה ההכנות הקדחתניות לסיבוב ההופעות החדש שלו אשר התישו אותו והביאו את גופו השברירי והמנותח לדום לב.

   

  מדיווחי סוכנויות החדשות בארצות-הברית, עולה כי צוות הפראמדיקים שהגיע לאחוזתו של ג'קסון מצא אותו ללא רוח חיים, ללא דופק וללא נשימה, כך שהסברה הבולטת הייתה שהוא לקה בדום לב. עם זאת, חוקר מקרי מוות מסר כי מחר (שבת) תבוצע הבדיקה הפתולוגית.

   

  במהלך הבדיקה הזו יבדקו הרופאים המומחים לרפואה משפטית תחילה את גופו חיצונית למציאת סימנים מחשידים למותו, ולאחר מכן יתחיל תהליך הנתיחה הכולל פתיחת גופו, מדידת האיברים הפנימיים, בדיקה מדוקדקת של שריר הלב, של המוח ושל פגיעות נוספות שעשויות היו להתרחש. כמו כן ישלחו בדיקות של נוזלי גוף למציאת עדויות לרעלנים, סמים או חומרים מסוכנים אחרים שעשויים היו לגרום למותו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הלב קרס. מייקל ג'קסון
  צילום: AP
  מכשיר כזה יכול היה להציל את חייו של ג'קסון. דפיברילטור
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים