שתף קטע נבחר

שרק יעזו לחלל לנו את השבת

"מהשבוע נתארגן מראש עם תחמושת. אבנים זה מוקצה, אבל יהיו בקבוקי זכוכית, גולות, פירות קשים וכל הזבל של הבנייה; לא נהסס להיעצר למען כבוד השבת". כתב ynet מביא מונולוג מזעליג, תושב מאה שערים שהשתתף בהפגנות השבת

אחר הצהריים, בסביבות השעה שש, התאספנו מאות מפגינים ללכת לכיוון קרתא, אבל המשטרה חסמה אותנו באזור רחוב הנביאים כי הייתה הפגנה של חילונים. בגלל זה התחילו המהומות שנמשכו עד אמצע הלילה. אני עזבתי בשתים עשרה, והבנתי שעוד לא נגמר.

  

בהתחלה המפגינים צעקו "שאבעס", והשוטרים לא נתנו להם לעבור. אחר כך רדפו אחרינו לכיוון מאה שערים והתחילו משחקי חתול ועכבר. בשלב מסוים, בערך ברבע לשמונה - עוד לפני צאת השבת - הם העיזו להיכנס עם האופנועים שלהם משבטי ישראל עד שומרי אמונים הלוך וחזור, ואחר כך גם 200 מטר לתוך מאה שערים - עד ברסלב ותולדות אהרון. 

 

זו כבר הייתה התגרות לשמה. בסך הכל זרקו עליהם עגבניות, ירקות ופחי זבל. אפילו לא זרקו אבנים. ברגע שהם העיזו להכניס גם את המכת"זים שלהם לפני שיצאה שבת, ושטפו את כל מי שעומד במרפסות - כולם חיכו לשמונה וחצי, ואז המטירו עליהם אבנים, בקבוקים וברזלים – מכל הבא ליד.  


קרבות השבת בירושלים (צילום: איי.אף.פי)

 

שבתות הקיץ הארוכות מספקות תעסוקה גדולה למשועממים, וניר ברקת משוגע כי היה צריך לדעת שאת המאבקים האלה כדאי להתחיל בחורף, כשהשקיעה בארבע וחצי שקיעה ואין יותר מדי זמן לבלאגן. חלק מאלה שהיו שם הם באמת שבבניקים, אמריקנים וחובבי אקשן, ואני לא מתבייש לומר את זה, אבל מדובר באנשים שבעיקרם באמת כואב להם חילול השבת. 

 

זה שהמשטרה חוסמת את האנשים עוד לפני שמתחילה ההפגנה - זה גרם לפרובוקציה. אולי הם רק רצו לצעוד משם לכותל כמו בכל שבת? מגיעים כמו קלגסים שבאים מצוידים בקסדות ופורצים לתוך מאה שערים עם מכונה להתזת מים - זו חציית גבול חמורה שמסיתה את המפגינים לזרוק מכל הבא ליד.

 

מהשבוע הזה אנחנו כבר נתארגן מראש עם תחמושת. אמנם אבנים אי אפשר, כי זה שבת, אבל יהיו בקבוקי זכוכית, גולות, פירות קשים וכל הזבל של הבניה. הפעם היו רק עגבניות ביצים, ובפעם הבאה יהיו דברים שלא פחות כואבים מאבנים. נהיה ערוכים עם הרבה חומר, רק שיעזו להיכנס לפני מוצ"ש ולחלל לנו את השבת בתוך השכונה עצמה. השבוע היו 57 עצורים, ולא נהסס להיעצר גם הלאה למען כבוד השבת. גם יוסף הצדיק היה בבית האסורים ורק עלה משם לגדולה.

 

יש את הקטע שאנחנו עומדים ליד השוטרים ומדברים איתם ואז הולכים רחוק, זורקים איזו אבן וחוזרים. כשהייתי לידם דיברתי גם עם פרנקו, ברונו שטיין ואמרתי להם את כל מה שאני חושב. לכן אני לא פוחד לדבר על זה בתקשורת.

 

כשאתה עומד לידם, אתה רואה איך קצינים בכירים יכולים להרביץ למפגינים מול מצלמות ואחר-כך אנחנו אפילו לא מגישים תלונה קטנה במח"ש. החרדים צריכים ללמוד מהמתנחלים איך משגעים את המשטרה בשפה שלה ולהקים ארגון שאוסף עדויות ומתלונן נגד שוטרים. לי יש רעיון לעתור לבג"ץ נגד השימוש במכת"זים בשנת בצורת, אפילו כדי להשיג צו ביניים - שעד שדנים בזה אסור להם להשתמש בזרנוקים. מצידי, שישתמשו בכדורי גומי - העיקר לא במים.

  

אומרים עלינו שאנחנו מוחים על משהו סמלי בלבד, ובשם זה מחללים שבת ממש בהפגנות ובהתפרעויות – אבל זה לא נכון. קודם כל מה שהעירייה עושה גורם לחילול שבת ממש, כי כל מיני תל אביבים מדושנים שלא באו עד היום לעיר בשבתות כי לא היה להם איפה לחנות – עכשיו הם יגיעו. זה ריבוי ועידוד של חילול שבת. אנחנו לא מדברים על אלה שבכל מקרה היו מגיעים וחונים על המדרכות.

  

מעבר לזה, זה שהמשטרה מזעיקה כוחות ומחללת את השבת וצלמים באים לצלם לא משנה את חובת המחאה. לא ראינו שגדולי הדורות הקודמים עושים שיקולים כאלה שאם נצא למחות המשטרה תחלל שבת.  


  

בליל שבת הייתה לא מחאה ולא הפגנה אלא חובה כלפי שמיא, ולכן רבנים ואדמו"רים זקנים שבחיים לא הולכים ברגל לא חשבו פעמיים. השאירו בתי כנסת נעולים ויצאו להתפלל ברחובה של עיר – בר אילן. רבבות צעדו מהשכונות החרדיות וקיימו עשרות מנייני תפילה. היו גם כמה מניינים מרכזיים באמצע הכביש עם הראב"ד הגאב"ד.

  

אתה יודע כמה אברכים שאני מכיר מילדות והיום גרים מחוץ לעיר באו במיוחד מקרית ספר, בני ברק ובית שמש לעשות שבת בירושלים? כולם אמרו: איך נפספס דבר כזה? זה התארח אצל אחיו, זה אצל גיסו, זה אצל אח של גיסו. זה היה אירוע היסטורי שלא היה הרבה שנים ומי יודע מתי עוד יהיה בירושלים. אנשים התגעגעו לזה.

  

בערב המשטרה לא נראתה באופק אלא הייתה בקצוות – מצד אחד באזור תנובה ובצד השני ברמות אשכול - אז לא היה עם מי להתעסק. גמרו להתפלל והלכו הביתה. היה רק עימות בהתחלה עם צלמים שהעיזו להיכנס ולצלם מתפללים תוך כדי חילול השבת. המשטרה עצמה הרחיקה אותם כי ידעה שזה לא מכובד. עמד צבא שלם של צלמים. זה מעמד של תפילה ולא הפגנה - ברור שיכו אותם.   


בעיתונים אמרו שבהפגנה של החילונים היו אלפיים ואצלנו רק מאות, אבל לא כתבו שהם היו צריכים לייבא אנשים מבחוץ, מתל אביב, ושלפני שלושה שבועות הגיעו עם פפה אללו רק 30-40 איש והיה דלוח מאוד. החילונים כנראה כבר סיימו את העניין שלהם עם ירושלים ולכן צריכים לגייס חבר'ה של מרצ ממקומות אחרים.

  

הכותב הוא תושב מאה שערים שהשתתף בהפגנות השבת בירושלים. שמו המלא שמור במערכת

 

הביא לדפוס: קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנות במאה שערים
צילום: שמעון ביגלמן
"משחקי חתול ועכבר". ליד חניון קרתא השבת
צילום: רויטרס
מומלצים