שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  האם יש קשר בין שימוש באינסולין לנטוס לסרטן?

  מחקרים חדשים מצביעים על קשר אפשרי בין שימוש באינסולין "לנטוס" לתחלואה בסרטן, בעיקר סרטן השד. משרד הבריאות: בשלב זה, ועד לקבלת מידע נוסף, ההמלצה לחולי סוכרת היא לא להפסיק להשתמש בתרופה. יצרנית התרופה: איגוד הסוכרת האמריקאי קבע בסוף השבוע כי המחקרים מעלים ממצאים מנוגדים, סותרים ושאינם מאפשרים הסקת מסקנות

  מחקרים מעלים שאלות בנוגע לבטיחות אחד הטיפולים הנפוצים בסוכרת: מחקרים חדשים מצביעים על כך שאינסולין מסוג "לנטוּס" המיועד לחולי סוכרת ונמצא בשימוש יומיומי אצל עשרות אלפי חולים בישראל, עלול לגרום להתפתחות גידולים ממאירים. משרד הבריאות: בשלב זה, ועד לקבלת מידע נוסף, אין להפסיק את השימוש בתרופה.

   

  אינסולין הוא הורמון המופרש מהלבלב ותפקידו לעזור לגוף להפיק אנרגיה מסוכר. אצל חולים בסוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים) ואצל חלק מהחולים בסוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים) נפגע תפקוד תאי הלבלב המייצרים את האינסולין, ועל כן הם זקוקים לאינסולין ממקור חיצוני על מנת לאזן את רמות הסוכר בדמם.

   

  האינסולין מסוג "לנטוס‭,"‬ שמיוצר על ידי "סאנופי-אוונטיס‭,"‬ יצא לשוק בשנת ‭.2000‬ הוא ניתן בזריקה ויתרונו בכך שהחומר שבו משתחרר בדם לאט, ולכן די להזריקו פעם אחת ביום. זאת בהשוואה לסוגים אחרים של אינסולין, שאותם יש ליטול כמה פעמים ביום.

   

  האירופים: "יש לחקור את הקשר הפוטנציאלי בדחיפות"

  ארבעה מחקרים חדשים המתפרסמים השבוע בירחון לענייני סוכרת "דיאבטולוגיה" קובעים בחלקם כי ייתכן שהשימוש ב"לנטוס" קשור להתפתחות גידולים ממאירים. המחקרים מצאו קשר אפשרי בין השימוש בלנטוס לעלייה מסוימת בתחלואה בסרטן, בעיקר סרטן השד.

   

  המחקרים - שנערכו בגרמניה, שוודיה, אנגליה וסקוטלנד - בדקו בדיעבד התפתחות גידולים סרטניים אצל יותר מ‭300-‬ אלף חולים המטופלים באינסולין. המחקר הגרמני, שהוא הגדול והמקיף מבין הארבעה ונערך על כ‭100-‬ אלף חולים, היה הראשון שמצא קשר בין חולים המטופלים בלנטוס לעלייה בשכיחות הגידולים הממאירים (סרטן‭.(‬

   

  המחקר השוודי מצא כי חולות המטופלות בלנטוס נמצאות בסיכון כפול לפתח סרטן השד בהשוואה לחולות המטופלות בסוגים אחרים של אינסולין. לעומת זאת המחקר הסקוטי מצא שקיימת עלייה במקרי סרטן, ובכלל זה סרטן השד, בקרב מטופלי לנטוס, אולם היא אינה משמעותית מבחינה סטטיסטי, ואילו המחקר הבריטי, שהיה הקטן ביותר מבחינת מספר המשתתפים, לא מצא כלל קשר בין התרופה לסרטן.

   

  בתגובה לפרסום הודיעה שלשום האגודה האירופית לחקר הסוכרת כי יש "לחקור בדחיפות" את הקשר הפוטנציאלי בין התרופה להתפתחות סרטן. "לאנשים יש זכות לדעת שהשימוש בלנטוס עלול להיות כרוך בסיכון מוגבר לסרטן‭,"‬ אמרו נשיא האגודה ועורך העיתון שפרסם את המחקרים החדשים. "אבל יש לאזן את הדברים באמירה שייתכן שאנו גורמים בהלה לא מוצדקת בכך שאנו מעלים את החשש הזה‭."‬

   

  המועצה לסוכרת בארץ: דרושים עוד מחקרים

  הארגון האמריקני לסוכרת נחלץ מצידו להרגיע את הציבור והודיע כי המחקרים החדשים "מנוגדים, סותרים ואינם מאפשרים הסקת מסקנות‭."‬ הארגון הזהיר מפני "תגובה מוגזמת" לפרסומים, והמליץ לחולים המטופלים בלנטוס לא להפסיק כרגע את הטיפול.

   

  גם ועדת מומחים של משרד הבריאות שדנה אתמול בנושא החליטה להמליץ לחולי סוכרת המטופלים בלנטוס שלא לשנות את הטיפול עד לפרסום ממצאים נוספים. יצרנית התרופה מצידה הודיעה כי היא בודקת את המחקרים, אך מסקנותיהם אינן חד משמעיות.

   

  לדברי יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת במשרד הבריאות, פרופ' איתמר רז, "מאז ומתמיד ידוע שיש קשר בין השמנה להתפתחות מחלות ממאירות. אחת התיאוריות היא שמה שגורם להתפתחות הגידולים הללו הוא ההורמון אינסולין, שמעודד גדילה של תאים, ואצל אנשים שמנים נמצא בדם בכמויות גדולות. "המחקרים החדשים בחלקם תמכו בקשר בין לנטוס לסרטן ובחלקם שללו קשר כזה. בעבר כבר עלה חשד דומה אולם הוא נחקר ונשלל. כל הנושא נמצא עדיין תחת סימן שאלה ענקי, אבל יחד עם זאת הוא בהחלט מטריד את הקהילה הרפואית. יצרנית לנטוס בודקת את הנושא וממצאי הבדיקה שלה יפורסמו בקרוב מאוד. אז אולי נדע יותר אם אכן יש קשר בין הדברים ומהו‭."‬

   

  קופת חולים כללית פירסמה מכתב לרופאי הקופה, המדריך אותם כיצד לנהוג במטופלי לנטוס. "למרות שההנחייה הבסיסית היא לא לשנות את הטיפול בשלב זה‭,"‬ אומר ד"ר ניקי ליברמן, ראש אגף רפואה בכללית, "צריך לשקול את הבעד והנגד בכל מקרה, ויש גם להתחשב במקרים של מטופלים חרדים במיוחד".

   

  יצרנית לנטוס: אין כל המלצה להפסיק טיפול

  מהנתונים שפורסמו במגזין דיאבטולוגיה עולה שאין להסיק מסקנות על קשר סיבתי אפשרי בין השימוש באינסולין "לנטוס" לבין הופעת גידולים סרטניים. איגוד הסוכרת האמריקאי קבע בסוף השבוע כי המחקרים מעלים ממצאים מנוגדים, סותרים ושאינם מאפשרים הסקת מסקנות וכי אין להפסיק טיפול באינסולין על בסיס ממצאים אלו. כמו כן, הרשות הרגולטורית האירופאית פרסמה היום הנחיה ברורה לחולים: על חולים המטופלים באינסולין לנטוס להמשיך טיפול כרגיל ואין כל המלצה לחולים אלו לשנות את הטיפול אותו הם נוטלים.

   

  חברת סאנופי אוונטיס מדגישה שמחקרים מבוקרים עם לנטוס שנערכו על למעלה מ-70,000 חולים ומעקב שלאחר שיווק הכולל שימוש על ידי מיליוני חולים ברחבי העולם, לא העלו כל ממצא דומה והחברה עומדת מאחורי פרופיל הבטיחות של האינסולין. בטיחות המטופלים נמצאת בראש מעיניה של חברת סאנופי אוונטיס והחברה סומכת ידה על הנחיות הגורמים המוסמכים להמשיך את הטיפול בתרופה כסידרו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יצרנית לנטוס בודקת את הנושא
  צילום: מיכאל קרמר
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים