שתף קטע נבחר

בוטלה החלטת השופטים בפרס ספיר

בועדת פרס ספיר החליטו לבטל את הזכייה של אלון חילו על "אחוזת דג'אני" בעקבות ניגוד עניינים, ולהתחיל את התהליך מראשיתו. במפעל הפיס אומרים: "יש פה מגוון אלמנטים שהובילו לתוצאה העגומה"

בפעם הראשונה בתולדותיו של פרס ספיר לספרות, החליטה הנהלת מפעל הפיס על ביטול ההחלטה של חבר השופטים להעניק את הפרס לאלון חילו, בשל טענות על קשרים שמובילים לניגוד עניינים לכאורה בין חברי ועדת השופטים של הפרס לזוכה ולמועמדת נוספת.

 

במפעל הפיס מאשרים את הדברים ואומרים ל-ynet: "דירקטוריון קרן ספיר התכנס בתחילת השבוע לדון בטענות שהגיעו למפעל הפיס לגבי ניגוד עניינים לכאורה בהליך השיפוט. כל הנושא נידון במעמד היועצים המשפטיים שקיבלו את החומר לידיהם ובדקו את הנושא".

 

הסיבה לפסילה קשורה לכך שיו"ר חבר השופטים, יוסי שריד, הוציא את ספריו באותה ההוצאה בה ראה אור גם הספר הזוכה והשניים אף נטלו חלק באירועים ספרותיים משותפים. טענות נוספות שמצביעות על ניגוד עניינים לכאורה עקב קשרי משפחה בין עורכת ספרו של חילו, רנה ורבין, ליו"ר וועדת השופטים, יוסי שריד.

 

בנוסף, התגלה קשר בעייתי בין חבר נוסף בועדת השופטים, פרופסור אריאל הירשפלד, לסופרת רונית מטלון, מחברת "קול צעדינו" ("עם עובד"). מטלון הקדישה את הספר לפרופסור הירשפלד ואף ידוע כי היתה ביניהם בעבר מערכת זוגית.

 

במפעל הפיס אומרים ל-ynet: "הכל דלף לנו לפני הזמן. הצלחנו להחזיק את זה במשך יותר משבוע". הסיפור עצמו נחשף לראשונה הבוקר (ה') בעיתון "מעריב". התייעצויות בתוך הוועד המנהל של קרן ספיר והנהלת מפעל הפיס הפועלת תחתיו, הובילו לדעות חלוקות בעניין זאת בשל המשמעויות הקשות והרצון להצניע את הנושא. אלון חילו עצמו התבקש להגיע לשיחה שתוכננה להיערך הבוקר עם הנהלת קרן ספיר.

 

עוד נאמר ל-ynet: "האשמה מוטלת על ראשו של יוסי שריד. השופטים מתבקשים למלא טופס גילוי נאות ביום המינוי. בטופס הם מחויבים לדווח על ניגוד עניינים כלכלי, משפחתי או אחר. שריד לא מילא ברובריקה הזו דבר. הוא חתם על הטופס ככל הנראה בתום לב, כיוון שלא חשב שיש בדבר ניגוד עניינים. פרופסור הירשפלד מצדו דיווח בטופס כגילוי נאות על העובדה שספרה של מטלון מוקדש לו. זו פאשלה של הנהלת הפרס שלא התייחסה לדבר. יש פה מגוון אלמנטים שהובילו לתוצאה העגומה".

 

לאחר דיון ממושך הוחלט שתהליך הבחירה השנה יתבטל. אלון חילו יתבקש להחזיר את הפרס, בסכום של 150 אלף שקל. כך גם המועמדים הסופיים לפרס - שקיבלו כל אחד 25 אלף שקל. הדירקטוריון הורה לבחור חבר שופטים חדש וגם את היו"ר שיעמוד בראש חבר השופטים. למעשה אנחנו מתחילים את התהליך מראשיתו. גם נושא הזוכים בספרי הביכורים נבדק שוב, למרות שכאן הנטייה היא לא לבטל.

 

התהליך יתחיל מראשיתו

כזכור, 80 ספרים הוגשו כמועמדים לפרס על ידי הוצאות הספרים בישראל. תהליך הגשת הספרים יחל מראשיתו. הספרים ייבחנו על ידי חבר השופטים החדש. "זו החלטה קשה", מודים במפעל הפיס. הקושי קשור גם בביטול רשימת המועמדים הסופיים לפרס, שכוללת לצדו של חילו גם את הסופרים אמנון דנקנר, רונית מטלון, איריס לאעל ונורית גרץ.

 

בטווח הרחב בוחנים היום במפעל הפיס מחדש את השאלה מי מפקח על שופטי קרן ספיר, שפועלת כיום באופן אוטונומי. בהנהלת מפעל הפיס מדגישים כי היושבים בהנהלתה אינם יודעים עד לרגע הפרסום מי השופטים או המועמדים הסופיים, זאת בכדי להעניק לפרס עצמאות אמנותית והתנהלותית.

 

"כעת יפעלו השופטים תחת פיקוח וליווי צמוד יותר של מפעל הפיס, וכן יועצים משפטיים שייקחו חלק בוידוא ואישרור ההליך", מוסיפים במפעל הפיס. 

 

אלון חילו והוצאת ידיעות העדיפו שלא להגיב, עד לבדיקת הטענות ומשמעויותיה המשפטיות של ההחלטה.

העורך הראשי של ההוצאה, צביקה מאיר, הסכים לאמר רק: "'אחוזת דג'אני' הוא אחד הספרים הטובים שנכתבו פה, ואני בטוח שהחלטת השופטים היתה הוגנת".

 

יוסי שריד: "כל הפרשה המוזרה הזאת מעוררת בי צער רב. בעיקר צר לי על סופר צעיר וחשוב שמביישים אותו ואת ספרו הטוב על לא עוול בכפו".

 

"אני שב ומודיע שפרס ספיר ניתן השנה כמו בשנים קודמות מתוך שיקול דעת ענייני ונקי לחלוטין של כל חבר השופטים, וכל השאר רכילות".

 

"לאחר כמעט ארבעים שנה בכנסת ובממשלה, עברתי לקריית-ספר רק כדי שבפעם הראשונה בחיי יטילו דופי ביושרה שלי, והכל בגלל צרות עין, חשבונות אישיים ופוליטיים, וקינאת סופרים ומו"לים. שומר נפשו ירחק".

 

רנה ורבין מסרה בתגובה: "אלון חילו הוא סופר מצוין שכתב ספר משובח והגיע לו לזכות בפרס. הטיעונים נגד הזכיה מגוחכים וחסרי בסיס".

 

זו אינה הפעם הראשונה בה מתעוררת שערורייה סביב ביטול החלטת שופטים בפרס ספיר. לפני מספר שנים, בעקבות חשיפת ynet, בוטלה מועמדותו לפרס של הסופר אתגר קרת. ספרו של קרת, "אניהו", כך התברר בדיעבד, הכיל מספר פחות של מילים מכפי שמחייב תקנון הפרס. גם אז לא נעשה כל הליך בקרה מסודר, שיכול היה להתריע מבעוד מועד על התקלה ולמנוע אי נעימויות ועגמת נפש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחוזת דג'אני. התהליך יתחיל מחדש
עטיפת הספר
חילו. יתבקש להחזיר את הפרס
לאתר ההטבות
מומלצים